باداب سورت چشمه های آب

1

چشمه‌ های آب معدنی باداب سورت یک مجموعه زیبا و دیدنی و یکی از شگفت‌ انگیز ترین شاهکار های طبیعت است. این چشمه‌ ها در ۷ کیلومتری غرب روستای بادله و در ارتفاع ۱۸۴۰ متری در ساری واقع شده‌اند.

badab sort 1 - باداب سورت چشمه های آب چشمه‌های اسرار آمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب‌ های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه می‌باشند. یکی از چشمه‌ ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد که برای درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم و پوست سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و مزه کمی ترش است که به صورت دائمی و تشتی می‌ باشد. آب‌ های رسوبی این دو چشمه در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال، ده‌ ها حوضچه کوچک بسیار زیبا به رنگ‌ های نارنجی، زرد و قرمز و در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده‌اند.

badab sort 2 - باداب سورت چشمه های آب
چشمه‌ های آب معدنی باداب سورت به همراه کوه دماوند و سرو ابرکوه به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است. تنها در ۶ کشور در جهان پدیده‌ای تا حدی شبیه به این چشمه‌ها وجود دارد. این چشمه‌ها بعد از چشمه پاموکاله در کشور ترکیه، به عنوان دومین چشمه آب شور جهان به ثبت جهانی نیز رسیده است.

badab sort 3 - باداب سورت چشمه های آب

badab sort 4 - باداب سورت چشمه های آب

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. پینگ: مثلث برمودا (مثلث شیطان) چیست؟!! | متعجب

نظر خود را بیان کنید