آبشار توف سورگان در چهارمحال و بختیاری

0

آبشار توف سورنگان:

آبشار توف سورنگان در استان چهارمحال و بختیاری در منتطقه نیاکان واقع شده است.منطقه نیاکان در شمال غربی استان چهارمحال و بختیاری محصور بین کوههای دز اسپید از شمال و کوه پیر سیم از جنوب قرار گرفته است.

abshar tof sornegar 1 - آبشار توف سورگان در چهارمحال و بختیاری

از شهرکرد به دو طریق می توان به سمت  آبشار توف سورنگان حرکت نمود. مسیر اول از شهرکرد به سمت سودجان حرکت می کنیم تا به دو راهی میان رودان می رسیم آنگاه روستا های مهدی آباد ،فانی آباد و محمد آباد را پشت سر می گذاریم تا به روستای نیاکان که در ۱۰۲ کیلو متری مرکز استان است می رسیم و یا از مسیر شهرکرد چلگرد به سمت چلگرد حرکت می کنیم تا به روستای نیاکان می رسیم که مسافت ۱۱۰ کیلو متر از مرکز استان است.از وسایل نقلیه در کنار قبور روستا پیاده می شویم،در سمت شمال کوه دز اسپید خود نمایی می کند و در دامنه کوه دره نیاکان و رودخانه بلش که از کوه بلش سر چشمه گرفته در حال غریدن و حرکت است.

abshar tof sornegar 2 - آبشار توف سورگان در چهارمحال و بختیاری

کوله هایمان را بر پشت گرفته و در جهت غرب شروع به حرکت می کنیم بعد از ۱ کیلو متر به درختان و باغ مصفائی می رسیم این زیبائی کمی مسیر را به سمت جنوب غربی تغییر می دهد بعد از ۱۰۰ متر در یک شیب ملایم به چادر های عشایر و چشمه بسیار زیبای نمد زن می رسیم توسط اهالی روی چشمه محصور شده و آب در جوب سیمانی توسط سه لوله هدایت می شود.از کنار چادر‌ها در دامنه گردنه چال خشکه به سمت غرب حدود ۵۰۰ متر ادامه می‌دهیم. به چشمه های مستعددی میرسیم که بیانگر سر منشاء های آبشار است. آبشار توف سورنگان با دهانهای حدود ۲۰ متر و ارتفاع ۱۵ متر بر زمین می ریزد.

حتما بخوانید  دو مکان عجیب از طبیعت جهان

abshar tof sornegar 3 - آبشار توف سورگان در چهارمحال و بختیاری

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید