آتشکده زرتشتیان در یزد

atashkade-zartoshttiyan-dar-yazd-2

آتشکده:

آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است.در این محل آتش مقدس که برای زرتشتیان مقدس می باشد و دارای قدمتی چند ساله بوده و باید همیشه روشن نگهداشته شود نگهداری و از آن مراقبت می شود. شایان به ذکر است که قدمت آتش، آتشکده به هزار و پانصد سال می رسد.

atashkade-zartoshttiyan-dar-yazd-2

ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه بوده‌ است. از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد شوند. آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنز است و شخصی به نام «هیربد» مسئول روشن نگه‌ داشتن آن است. بازدیدکنندگان این آتشکده می‌ توانند این آتش همیشه فروزان را از پشت دیوار شیشه‌ ای مشاهده کنند.

atashkade-zartoshttiyan-dar-yazd-1

ساختمان اصلی در و سط حیاط و بر بلندی قرار دارد و آنرا درختانی همیشه سبز سرو و کاج احاطه کرده اند.حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا به آن زیبایی خاصی بخشیده است.آتش در محفظه ای بلندتر از سطح زمین در اتاقی نسبتا وسیع و دور از تابش خورشید قرار گرفته و اتاق هایی برای مراسم نیایش پیرامون آن طراحی شده است.سرستون‌ های سنگی جلو تالار ساختمان اصلی و سنگ‌ های گلدار پای دیوارها کار هنرمندان اصفهانی است.این هنرمندان سنگ‌ ها را در اصفهان تراشیده و سپس تا یزد برده‌اند.نگار کاشی‌ های فروهر بر بالای سردر ورودی، کار هنرمندان کاشی‌ کار یزدی است و معماری کل این بنا ار معماری آتشکده‌ های پارسیان تأثیر پذیرفته‌ است.

atashkade-zartoshttiyan-dar-yazd-3

این بنا در شهر یزد در خیابان آیت الله کاشانی واقع گردیده است.

مجله اینترنتی متعجب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *