زمان مطالعه: 2 دقیقه

آتشکده:

آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است.در این محل آتش مقدس که برای زرتشتیان مقدس می باشد و دارای قدمتی چند ساله بوده و باید همیشه روشن نگهداشته شود نگهداری و از آن مراقبت می شود. شایان به ذکر است که قدمت آتش، آتشکده به هزار و پانصد سال می رسد.

آتشکده زرتشتیان در یزد

ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه بوده‌ است. از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد شوند. آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنز است و شخصی به نام «هیربد» مسئول روشن نگه‌ داشتن آن است. بازدیدکنندگان این آتشکده می‌ توانند این آتش همیشه فروزان را از پشت دیوار شیشه‌ ای مشاهده کنند.

آتشکده زرتشتیان در یزد

ساختمان اصلی در و سط حیاط و بر بلندی قرار دارد و آنرا درختانی همیشه سبز سرو و کاج احاطه کرده اند.حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا به آن زیبایی خاصی بخشیده است.آتش در محفظه ای بلندتر از سطح زمین در اتاقی نسبتا وسیع و دور از تابش خورشید قرار گرفته و اتاق هایی برای مراسم نیایش پیرامون آن طراحی شده است.سرستون‌ های سنگی جلو تالار ساختمان اصلی و سنگ‌ های گلدار پای دیوارها کار هنرمندان اصفهانی است.این هنرمندان سنگ‌ ها را در اصفهان تراشیده و سپس تا یزد برده‌اند.نگار کاشی‌ های فروهر بر بالای سردر ورودی، کار هنرمندان کاشی‌ کار یزدی است و معماری کل این بنا ار معماری آتشکده‌ های پارسیان تأثیر پذیرفته‌ است.

آتشکده زرتشتیان در یزد

این بنا در شهر یزد در خیابان آیت الله کاشانی واقع گردیده است.