زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا در سیاره های دیگر نیز حیات وجود دارد؟

آیا در سیاره های دیگر نیز حیات وجود دارد؟

آیا در سیاره های دیگر نیز حیات وجود دارد؟

این سوال همواره ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است که آیا در سیاره های دیگر نیز حیات وجود دارد؟ اما اگر پاسخ مثبت باشد، چطور می توان با موجودات زنده فرازمینی ارتباط برقرار کرد؟ از آنجا که مواد شیمیایی ارگانیک همه جا پراکنده هستند، این احتمال وجود دارد که در چنین جهان بزرگی سیارات دیگری مانند زمین وجود داشته باشند و امکان حیات در آنها فراهم باشد. اما هیچ کس نمی داند که چه چیزی سبب آغاز حیات روی کره زمین شده است.

آیا در سیاره های دیگر نیز حیات وجود دارد؟

زمین و دیگر سیاره ها

زمین و دیگر سیاره ها

مشخصات هیچ سیاره دیگری از منظومه شمسی مانند زمین نیست. البته به تازگی سیاره هایی شناسایی شده اند که دور ستاره های دیگر – نه خورشید می گردند. اما این سیاره ها آن قدر از ما دورند که نمی توانیم هیچ اطلاعاتی از آنها به دست آوریم.

در سال ۱۹۹۶ ناسا اثاری را روی صخره های سیاره مریخ مشاهده کرد که احتمال داشت فسیل موجودات میکروسکوپی و زنده باشند. اطلاعات دیگر نیز تایید کرده اند که سیاره مریخ در گذشته گرم تر و مرطوب تر از امروز بوده است. در واقع، مریخ تنها سیاره ای است که دانشمندان احتمال میدهند بتوانند آثار حیات را بر آن بیابند. به همین دلیل، فضاپیماهایی که قرار است در آینده به مریخ بروند به گونه ای طراحی شده اند که می توانند سطح مریخ را سوراخ کنند و در لایه های پایین تر از سطح آن به جست وجوی آثار حیات – میکروسکوپی – بپردازند.اما اگر به راستی ثابت شود که آثار کشف شده در صخره های مریخی، به نوعی از حیات مربوط اند، احتمالا باید بپذیریم که جهان پر از حیات است.

آیا واقعا حیات در سیاره های دیگر وجود دارد؟

یکی دیگر از شواهدی که تصور وجود حیات در سیاره های دیگر را تقویت کرده استه سیگنال هایی رادیویی است که رادیوتلسکوپ ها از ۱۹۶۰ به بعد از فضا دریافت کرده اند. این سیگنال ها اهنگ مشخصی یا به عبارتی الگوی صوتی خاصی دارند، اما ضرباهنگ آن ها مثل سیگنال های مربوط به ستاره های تپنده منظم نیست. البته هیچ مدرک مستندی در دست نیست که برای اثبات این فرضیه، حیات در فضا و ارتباط آن با پیام های رادیویی فضا به کار آید. اما هیجان انگیزترین موضوعی که به فرضیه وجود حیات در فضا دامن زده است مشاهده و گزارش «بشقاب پرنده» هاست.

سخن آخر

امیدواریم از مشاهده آیا در سیاره های دیگر نیز حیات وجود دارد؟ لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما