زمان مطالعه: 4 دقیقه
انجام ورزش هایی برای کاهش فشار خون

انجام ورزش هایی برای کاهش فشار خون

انجام ورزش هایی برای کاهش فشار خون

هر چه جهان رو به پیشرفت می رود تحرک انسان ها نیز کم میشود و این کم تحرکی خود نیز باعث بیماری های می شود که کشنده هستند. یکی از این بیماری های فشار خون است. بالا بودن فشار خودن باعث بیماری های از جمله: ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب و بیماری های مزمن کلیه می شود.فشار خون و ورزش ارتباط نزدکی باهم دارند؛ کم تحرکی و انجام ندادن ورزش باعث بالا رفتن فشار خون و تحرک و انجام ورش باعث کاهش فشار خون می شود. متعجب قصد دارد در این مطلب، چگونگی انجام ورزش برای کاهش فشار خون و چه نوع ورزش هایی را به شما ارائه دهد پس با ما در انجام ورزش هایی برای کاهش فشار خون همراه شوید.

چگونه فشار خون خود را با ورزش کردن کاهش دهیم؟

ورزش کردن به پایین آمدن فشار خون کمک قابل توجهی می‌ کند؛ اما چگونه؟ خون در رگ‌ های بدن تحت اثر فشار مناسب جریان دارد. عامل ایجاد این فشار و حفظ آن، ضربان مداوم (انقباض) قلب می‌ باشد. ورزش منظم و پایدار سبب تقویت قدرت انقباض قلب خواهد شد. این امر موجب می‌ شود که قلب در هر بار انقباض، خون بیشتری را به داخل رگ‌ های بدن پمپ کند.

اگر در حال حاضر فعالیتی ندارید یا سابقه ورزشی ندارید، با پزشک مشورت کنید. او به شما خواهد گفت که چه وقت آماده ورزش کردن هستید. از آنجایی که داشتن یک سبک زندگی فعال برای فشار خون شما مناسب است؛ احتمالاً پزشک هم کاملاً با آن موافق است. اگر مشکل خاصی در خصوص فعالیت نداشته باشید، می‌ توانید هر فعالیتی را که دوست دارید بدون نیاز به باشگاه رفتن انجام دهید، مثلاً سریع قدم زدن، آهسته دویدن، شنا کردن، دوچرخه سواری و یا تمرین با وزنه.

مقاومت انسولینی می‌ تواند یکی از عوامل خطرزا برای بیماری فشار خون بالا محسوب شود. ورزش منظم می‌ تواند مقاومت انسولینی را کاهش داده و از این طریق نیز در پیشگیری از ابتلا به فشار خون مؤثر باشد.

قبل از شروع ورزش این سوالات را با پزشک مطرح کنید:

– چه مقدار ورزش لازم است؟
– چند بار در هفته‌ باید ورزش کنید؟
– چه نوع ورزشی باید انجام دهید؟
– آیا باید ضربان قلب را به هنگام ورزش کنترل کنید؟

بهترین نوع ورزش کدام است؟

به طور کلی می‌ توان فعالیت‌ های ورزشی را در ۳ دسته تقسیم بندی کرد:

۱- فعالیت‌ های هوازی: به پایین آمدن فشار خون بالا کمک می کند و قلب را قوی‌ تر می‌ کند. برای مثال ورزش‌ هایی مثل پیاده روی، آهسته دویدن، طناب زدن، دوچرخه سواری (بصورت ایستا یا در بیرون)، اسکی، اسکیت، شنا، ورزش‌های هوازی داخل آب.

۲- تمرینات مقاومتی: عضلات را قوی‌ تر می‌ کند و در طول روز کمک می‌ کنند کالری بیشتری بسوزانید. تمرین‌ های مقاومتی برای مفاصل و استخوان‌ ها هم مفیدند.

۳- ورزش‌های کششی: بدن را قابل انعطاف تر می‌کنند، به بهتر حرکت کردن و از آسیب دیدگی جلوگیری می‌ کنند.

نکته مهم:گرچه ورزش‌ های کششی و تقویت کننده عضلات با افزایش سطح سلامتی بدن در کاهش فشار خون مؤثرند اما مفید ترین نوع ورزش جهت کنترل فشار خون ورزش‌ های هوازی است.

انجام ورزش هایی برای کاهش فشار خون

ورزش هایی برای کاهش فشار خون

هر چند روز باید ورزش کنیم؟

در روز حداقل ۳۰ دقیقه و در هفته ۵ روز به فعالیت‌ های ملایمی مثل پیاده روی سریع بروید. اگر وقت کمی دارید، فعالیت‌ های مثل آهسته دویدن در ۲۰ دقیقه و ۳ تا ۴ روز در هفته به همان اندازه مفید است. اگر امروز فعالیتی ندارید، به تدریج این مقدار ورزش را انجام دهید. اگر هفته‌ های کمی طول بکشد تا به آن میزان ورزش کردن برسید، قطعاً مناسب است.

نکاتی

اولین کار گرم کردن است، ۵ تا ۱۰ دقیقه گرم کردن به حرکت بهتر بدن کمک و از آسیب دیدگی آن جلوگیری می‌ کند. بعد، شدت حرکات را بیشتر کنید. اما بیش از حد نباشد، هنگام ورزش کردن باید قادر باشید که با کسی حرف بزنید. اگر قادر به آواز خواندن هستید کمی سرعت حرکات را بیشتر کنید تا مطمئن شوید که از حالت ورزش کردن خارج نشده‌اید. نهایتاً سرد کردن است، وقتی که در حال ورزش کردن هستید، ناگهان توقف نکنید، برای چند دقیقه آرام حرکت کنید، که این کار بخصوص برای کسانی که فشار خون دارند مهم است.

آیا ورزش کردن ایمن است؟

بهترین کار که می‌توانید برای کنترل فشار خون انجام دهید، فعال بودن است. از پزشک در مورد محدودیت فعالیت‌هایی که انجام می‌ دهید، کسب اطلاع کنید. وقتی که ورزش می‌ کنید به احساس بدنتان توجه کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا بدن به ورزش کردن عادت کند که این امری معمولی است. نفس نفس زدن سریع وعرق کردن و همچنین ضربان سریع قلب هنگامی که مشغول ورزش هوازی هستید، امری طبیعی است.

اگرهای پر خطر

اگر احساس تنگی نفس یا ضربان قلب خیلی شدید یا نا منظم کردید، آرام شوید و استراحت کنید. اگر احساس درد سینه، ضعف، سرگیجه، سستی یا فشار و یا درد در گردن، بازو، فک یا شانه کردید، از ورزش کردن دست بکشید. چنانچه این علایم سریع رفع نشدند یا دوباره اتفاق افتادند، سریعاً به دنبال درمان اضطراری باشید.

برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی پزشکی ورزشی ایران

امیدواریم از خواندن انجام ورزش هایی برای کاهش فشار خون لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما