زمان مطالعه: 3 دقیقه
بلند ترین آسمان خراش جهان

بلند ترین آسمان خراش جهان

بلند ترین آسمان خراش جهان

برج خلیفه یا برج دبی آسمان‌ خراشی در شهر دبی امارات متحدهٔ عربی است. این برج با ۱۶۳ طبقه قابل استفاده و ۸۲۸ متر ارتفاع، در حال حاضر بلندترین سازه و آسمان‌ خراش ساخته شده تسوط دست انسان است. ساخت این برج از ژانویهٔ سال ۲۰۰۴ میلادی (۱۳۸۲ ه.ش) آغاز شد و در روز چهارم ژانویهٔ سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۴ دی ۱۳۸۸) گشایش یافت.با متعجب در بلند ترین آسمان خراش جهان همراه شوید تا با این برج بیشتر آشنا شوید.

برج خیلفه دبی

برج خلیفه در ابتدا با نام «برج دبی» شناخته می‌ شد اما در روز افتتاحیه توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نام آن به افتخار حاکم امارات، خلیفه بن زاید آل نهیان، به «برج خلیفه» تغییر کرد.این برج دارای بیش از هزار واحد آپارتمان، ۴۹ طبقه اداری، ۴ استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان است. همچنین هتل آرمانی با ۱۶۰ اتاق به طراحی جورجیو آرمانی در طبقات اولیهٔ برج واقع است.

بلند ترین آسمان خراش جهان

طراحی برج خلیفه

در ابتدای ساخت برج، بنا بر طرح اولیه Marshall Strabala قرار بود برج خلیفه با ۷۳ طبقه و به صورت یک مجموعه کاملاً مسکونی احداث شود که بعدها با تغییرات زیادی مواجه شد. طراحی کنونی ساختمان شامل عناصر فرهنگی و تاریخی خاص از جمله مناره‌ های مارپیچ است. طرح Y شکل این مناره‌ های برج به معماران امکان می‌ دهد که حداکثر نمای خارجی و همین‌ طور بیشترین نور طبیعی را در داخل ساختمان داشته باشند. در صورتی که تاج برج بنا بر تغییرات ثانویه در طراحی آن بلندتر نمی‌ شد و با همان ارتفاع ۵۶۰ متر به پایان می‌ رسید، نمی‌ توانست رکورد بلندترین آسمان‌ خراش جهان را به دست بیاورد.

نگه‌ داری برج خلیفه

نگه داری این برج بسیار دشوار است.نمای برج خلیفه از ۲۴٬۳۴۸ شیشه تشکیل شده است که جمعاً مساحتی برابر با ۱۲۰۰۰۰ متر مربع دارد. برای تمیز کردن این شیشه‌ ها با استفاده از شیارهایی که به صورت افقی در طبقات ۴۰، ۷۳ و ۱۰۹ تعبیه شده ۲ تا ۳ ماه طول می‌ کشد. هر یک از این شیارها مخزنی ۱۵۰۰ کیلوگرمی را حمل می‌ کنند که با استفاده از کابل‌ های سنگین به صورت افقی و عمودی حرکت می‌ کنند.

بلند ترین آسمان خراش جهان

مکان درون برج خلفیه

آب‌ نمای دبی

در بیرون برج فواره‌ای با هزینهٔ ۲۱۸ میلیون دلار که توسط شرکت آمریکایی WET ساخته شده است، قرار دارد. این فواره ۲۷۵ متر طول دارد و قادر به پرتاب آب به ارتفاع ۱۵۰ متری است. همچنین دارای ۶۶۰۰ لامپ در ۲۵ رنگ مختلف است.

پارک برج خلیفه

در محوطه پیرامون برج خلیفه پارکی به مساحت ۱۱ هکتار وجود دارد که توسط گروه معماری SWA و با الهام از گل صحرایی “Hymenocallis” طراحی شده است. برای آبیاری پارک از سیستم جمع‌آوری میعانات و آب درون سیستم برودتی برج استفاده می‌شود.

برای مشاهده تصاویر بیشتر از این برج می توانید به سایت برج خلیفه مراجعه فرمایید.

امیدواریم از خواندن بلند ترین آسمان خراش جهان لذت برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما