زمان مطالعه: 7 دقیقه
تمدن های گمشده تاریخ

تمدن های گمشده تاریخ

تمدن های گمشده تاریخ

در طول تاریخ تمدن‌ های زیادی در اثر بلا های طبیعی، جنگ و یا دخالت انسان از بین رفته‌ اند. ولی بعضی از این تمدن ها بدون دخالت بلایای طبیعی و انسان به‌ طور مرموزی گم شده‌ اند. شاید هرگز از علت نابودی این تمدن‌ ها آگاه نشویم، ولی بسیاری از کارشناسان و باستان‌ شناسان معتقدند که این تمدن های گمشده توسط موجودات فضایی ربوده شده‌اند. با متعجب در ادامه همراه باشید تا بیشتر با تمدن های گمشده تاریخ آشنا شوید.

امپراطوری آکسومیت (The Aksumite Empire)

تمدن های گمشده تاریخ

امپراطوری آکسومیت (The Aksumite Empire)

یکی از شرکای اصلی تجارت با امپراتوری‌ های روم و هند باستان، امپراتوری اکسومیت (Aksumite Empire) بود که با عنوان پادشاهی آکسوم «Aksum» یا Axum نیز شناخته می‌ شود. گستره‌ی حکومت این امپراتوری در قرن ۴ پیش از میلاد از شمال شرقی آفریقا شروع می‌ شد. امپراتوری اکسومیت که به گمان برخی، همان سرزمین ملکه سبا می‌ باشد، احتمالا رشد و توسعه‌ ی تکامل آفریقای بومی بود که بعد ها اریتره امروزی، شمال اتیوپی، یمن، جنوب عربستان و شمال سودان را دربر گرفت.

این امپراتوری الفبای مخصوص خود را داشت و اهرام و ستون‌ های بزرگی را بنا نمود، که هرم ابلیسک «Obelisk of Axum» از آن جمله است. این تمدن های گمشده تاریخ اولین امپراتوری بزرگی بود که به مسیحیت گروید. از دلایل سقوط و انحطاط امپراتوری آکسوم می‌ توان به انزوای اقتصادی به دلیل گسترش حکومت و تمدن اسلامی، تهاجم یا تغییرات آب و هوایی که الگوی سیلاب در رود نیل را تغییر داد، اشاره کرد.

مینوان‌ ها (The Minoans)

تمدن های گمشده تاریخ

مینوان‌ ها (The Minoans)

مینوان‌ ها 3000 تا 1000 قبل از میلاد در کرت امروزی منزل گزیدند و از اولین تمدن شناخته شده اروپا بودند. تمدن مینوان یکی از سازمان‌ های اجتماعی، هنر و تجارت بود و با زبانی که بر پایه زبان‌ های تصویری بود، صحبت می‌ کردند. هیچ گونه شاهد و نشانه‌ ای از فرهنگ نظامی ‌در محل زندگی آنها به چشم نمی‌ خورد و در ظاهر چنین می‌ نماید که قدرتشان تنها بر پایه اقتصاد بنیان نهاده شده بود.

چنین حدس زده می‌ شود که مینوان‌ ها به خاطر فوران آتشفشانی روی جزیره ترا که امروزه سانتورینی نامیده می‌ شود از روی زمین محو شدند. همچنین گفته می‌ شود آنها مغلوب تمدن Myceanean شده‌ اند.

نباتیان یا نبطی‌ ها (Nabateans)

تمدن های گمشده تاریخ

نباتیان یا نبطی‌ ها (Nabateans)

تمدن های گمشده نباتیان باستان که جنوب اردن، کنعان و شمال عربستان را شامل می‌ شد،در قرن ششم پیش از میلاد شروع شد،که جز مهمی از تمدن های گمشده تاریخ محسوب میشوند. زمانی که نبطی‌ های کوچ‌ نشینی که به زبان آرامی صحبت می‌ کردند، به‌ تدریج مهاجرت خود را از عربستان آغاز کردند. مهارت آنها در مهندسی آب، مدیریت یک سیستم پیچیده از سدها، کانال‌ ها و مخازن که به آنها در گسترش و رشد شان در منطقه خشک کویری کمک کرد.

قسمت کمی از فرهنگ آنها تاکنون شناخته شده ولی ادبیات نوشته شده‌ ی زنده‌ ای از آنها وجود ندارد. در حدود قرن ۴ میلادی نبطی‌ ها به دلایل نامعلومی پترا را ترک کردند. اعتقاد بر این است که تمدن نبطیان پس از قرن‌ ها حکومت خارجی به گروه‌ های مختلفی از دهقانان یونانی تقسیم شدند که در نهایت به دین مسیحیت گرویدند و سپس این مناطق توسط مهاجمان عرب فتح شد.

تمدن المک (The Olmec Civilization)

تمدن های گمشده تاریخ

تمدن المک (The Olmec Civilization)

آنچه که در حال حاضر در زمین‌ های پست استوایی جنوب مرکزی مکزیک با نام وراکروز «Veracruz» و تاباسکو «Tabasco» قرار دارد، روزگاری یک تمدن کلمبیایی اولیه «Pre-Columbian» بود که مجسمه‌ های باورنکردنی بسیار بزرگ از سرها می‌ ساختند، عادت به خونریزی و قربانی کردن انسان‌ ها داشتند، مفهوم عدد صفر را اختراع کردند و در اصل اساس دوره‌ی فرهنگی آمریکای میانه «Mesoamericann» را بنیاد نهادند که بعد ها تکامل یافت.تمدن اولمک شاید اولین تمدن در نیم کره غربی باشد که سیستم نوشتاری را توسعه داد و احتمالا قطب‌ نما و تقویم آمریکای میانه را اختراع کرد.

تمدن های گمشده اولمک که در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد وجود داشته، تا اواسط قرن 19 میلادی توسط مورخان کشف نشده بود. افول و زوال این تمدن گمشده می‌ تواند به دلایلی همچون تغییرات زیست محیطی ناشی از فوران‌ های آتشفشانی، زلزله و فعالیت‌ های کشاورزی احتمالا مخرب باشد.

فرهنگ (The Cucuteni-Trypillian Culture)

تمدن های گمشده تاریخ

فرهنگ (The Cucuteni-Trypillian Culture)

بزرگترین سکونت‌ گاه در دوره نوسنگی اروپا توسط تمدن «Cucuteni-Trypillians» در اوکراین، رومانی و مولداوی امروزی بنا نهاده شد. این تمدن اسرار‌آمیز که بین 5500 سال و 2750 سال پیش از میلاد رونق گرفت، با سفال‌ های منحصر بفرد با نقش و نگار‌ های خاص و عادت عجیب سوزاندن روستاهای خود بین هر 60 تا 800 سال مشخص و معرفی می‌ شود. روستا ها دوباره و دوباره بر روی خاکستر روستا های قدیمی ساخته شدند. در حدود 3000 سایت (محوطه) باستان شناسی Cucuteni-Trypillian شناسایی شده از جمله سایتی که ممکن است قدیمی‌ ترین محل استخراج نمک در جهان باشد. همچون بسیاری از تمدن های گمشده دیگر، Cucuteni-Trypillians نیز ممکن است توسط تغییرات آب و هوایی از بین رفته باشد اما تئوری‌ های دیگر نشان می‌ دهند که آنها به تدریج با گروه‌ های دیگر مخلوط شدند تا زمانی که فرهنگ خود را از دست دادند.

امپراطوری خمر (The Khmer Empire)

تمدن های گمشده تاریخ

امپراطوری خمر (The Khmer Empire)

امپراطوری خمر که زمانی یکی از بزرگترین امپراتوری‌ های جنوب شرق آسیا محسوب می‌ شده و منطقه‌ ای شامل کامبوج امروزی تا ویتنام، میانمار و مالزی را دربر می‌ گرفته است. امروزه این امپراتوری را با نام آنکگور می‌ شناسند. تاریخ امپراتوری خمر به سال 8022 پس از میلاد باز می‌ گردد و جز تعدادی سنگ نوشته، هیچ اثر نوشتاری از آن به جای نمانده، به همین دلیل دانش ما از این تمدن از تحقیقات باستان‌ شناسی، حجاری‌ های روی دیوارهای معابد و گزارش خارجیانی همچون چینی‌ ها برگرفته شده است. خمر ها به آیین هند و و بودیسم معتقد بودند.

احتمال می‌ رود حملات بیگانگان، مرگ در اثر طاعون، بحران‌های مدیریت آب که بر محصول برنج تاثیر می‌ گذاشت و نزاع بر سر قدرت میان خانواده‌ های سلطنتی باعث از میان رفتن این امپراتوری و در نهایت تسلیم شدن آنان در برابر تایلندیان در سال 1431 پس از میلاد شده باشد.

مسینیان (The Mycenaeans)

تمدن های گمشده تاریخ

مسینیان (The Mycenaeans)

یکی از تمدن های گمشده مربوط به مسینیان می‌ باشد که حدود 1600 سال قبل از میلاد در جنوب یونان زندگی می‌ کردند. مسینیان به تعداد زیادی از شهر های مهم مثل، مسین، تیرینوس، پیلوس، آتن، تبس، اورچومنوس، لولکوس و نوسوس تاخ و تاز کردند. مسینیان اجناس زیادی را وارد می‌ کردند و آنها را تبدیل به اجناس فروختنی می‌ کردند و بنابراین تبدیل به صنعت‌‌ گرانی چیره دست شدند. آنها مورد هجوم تمدنی از شمال مثل مردم «دوریان» یا مردم دریا قرار گرفتند.

کلوویس (Clovis)

تمدن های گمشده تاریخ

کلوویس (Clovis)

شناخت کمی درباره فرهنگ کلوویس وجود دارد. مردمان سرخپوست – هندی «Paleo-Indian» که تصور می‌ شد اولین ساکنان انسانی در آمریکای شمالی باشند. باستان‌ شناسان به‌ طور آزمایشی مصنوعاتی را در نزدیکی کلویس در نیومکزیکو یافته‌ اند که با آزمایشات سن‌ یابی کربنی به 13500 سال قبل بر می‌ گردد. اما قدمت بیشتر از 10 هزار سال غیر قابل اعتماد در نظر گرفته می‌ شود. مصنوعاتی همچون تیغه‌ هایی از جنس سنگ و استخوان، تنها سرنخ‌ های ما از کلوویس می‌ باشند که به عنوان فعالیت‌ های قدیمی انسان شناخته می‌ شوند.اما کلوویس چگونه ناگهان ناپدید شده است؟ برخی بر این باورند  که تمدن های گمشده کلوویس به خاطر شکار بیش از حد، منابع غذایی خود را از بین برده‌ اند و یا تغییرات آب و هوایی، بیماری علت آن بوده است.

تمدن دره ایندوس (Indus Valley)

تمدن های گمشده تاریخ

تمدن دره ایندوس (Indus Valley)

تمدن دره ایندوس یا تمدن ‌هاراپان از 3300 تا 1300 قبل از میلاد رشد کرد و آباد بود؛ اگرچه این منطقه از سال 7000 قبل از میلاد نیز مسکونی بود. آنها صدها شهر کوچک و روستا با نقشه‌ های سازمان‌ دهی شده ساختند. آنها ستاره‌ شناسانی ماهر بودند و در کشاورزی، تولید گندم، جو، صیفی جات، لوبیا، کنجد و کتان نیز مهارت داشتند. و اولین مردمی ‌بودند که لباس کتانی را تولید کردند. برخی از مردم اعتقاد دارند که آریایی‌ ها 1500 قبل از میلاد بر آنها پیروز شدند. نظریه دیگری می‌ گوید آنها به دلیل تغییرات محیطی نابود شدند، مثل کاهش آب رودخانه Ghaggar Hakra یا سردتر و خشک‌ تر شدن آب و هوا.

آناسازی (The Anasazi)

تمدن های گمشده تاریخ

آناسازی (The Anasazi)

آناسازی نام امروزی قوم باستانی پوئبلو است که در منطقه (چهار گوش) در جنوب غربی آمریکا ساکن بوده‌ اند. تمدن آنان حدود 12 قرن پیش از میلاد ظهور کرد. همچنان شهرت خود را به خاطر ساختمان‌ های ساخته شده از سنگ و خشت در طول دیواره‌ های صخره‌ای همچون کلیف پلس در پارک ملی مساورد، ویرانه‌های کاخ سفید و پوئبلو بونیتو در حاشیه شمالی دره چاکو حفظ کرده است.این معماری به شکل اقامتگاه‌ های چند طبقه‌ ی شگفت‌ انگیز که تنها با طناب یا نردبان قابل دسترسی بودند تکامل یافته بود.

حقیقت این است که قوم پوئبلو نابود نشدند، بلکه در قرون 12 و 13 میلادی محل زندگی خود را به دلایل نامعلومی ترک کردند. بسیاری از محققان و همچنین پوئبلو های مدرن، که ادعا می‌ کنند پوئبلو های باستانی اجداد آنان بوده‌ اند، بر این باورند که جنگل‌ زدایی و خشک‌ سالی باعث نزاع‌ های داخلی و جنگ، و در نهایت پراکنده شدن این قوم باستانی شده است.

منبع:گجت نیوز

سخن آخر

در ایران ماهم بناهای تاریخی زیادی هستند که بر اثر بلاهای طبیعی از بین رفته اند و مسلما کشور ماهم بناهای تاریخی دارد که جزء تمدن های گمشده تاریخ جهان باشد که هنوز پیدا نشده اند. بیاییم سعی کنید در حفظ بناهای تاریخی کشورمان که جزئی از اصالت ماست تلاش کنیم و محافظ تمدن های گمشده تاریخ کشورمان باشیم.

امیدواریم از مشاهده تمدن های گمشده تاریخ لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما