تندیس هرکول تاریخی در جاده ابریشم

Statue of Hercules Historical on the Silk Road
تندیس هرکول تاریخی در جاده ابریشم
تندیس هرکول تاریخی در جاده ابریشم

تندیس هرکول تاریخی در جاده ابریشم

تندیس تاریخی هرکول اثری شگفت انگیز از تراشیدن سنگ در ابعاد بزرگ در دوران سلوکیان در استان کرمانشاه است. منطقه کرمانشاه، تندیس هرکول، در کناره شاهراه شرقی- غربی جاده ابریشم یا جاده بزرگ خراسان در محوطه تاریخی و ثبت جهانی شده بیستون قرار دارد.در این اثر تاریخی پیکره هرکول به صورت شخصی تنومند و عریان و با مو و ریش مجعد در حال استراحت روی پوست شیر نشان داده شده است. با ما در تندیس هرکول تاریخی در جاده ابریشم همراه شوید تا بیشتر با این هرکول تاریخی آشنا شوید.

تندیس هرکول تاریخی در جاده ابریشم
هرکول تاریخی

هرکول تاریخی

این تندیس عجیب بر سکویی به طول ۲٫۲۰ متر به پهلوی چپ به طور نیم‌ خیز به آرنج تکیه کرده و در دست چپ پیاله‌ ای دارد که تا نزدیک صورت نگه داشته‌ است و دست راستش روی پای راست قرار گرفته و پای چپ را تکیه گاه پای دیگر کرده است.طول مجسمه ۱٫۴۷ متر که به طور برجسته از سنگ کوه تراشیده شده و از طرف پشت به کوه متصل است. در عقب مجسمه نقوش و کتیبه‌ ای به زبان یونانی قدیم روی سنگ نقش شده‌ است. نقوش آن شامل درخت زیتونی است که از شاخه آن کماندان و تیردانی آویزان شده‌ است. در کنار این درخت گرز مخروطی شکل گره‌ داری حجاری شده که برجستگی آن نسبت به سایر نقوش بیشتر است.

کتیبه به خط یونانی قدیم در هفت سطر روی لوحی به ابعاد ۳۳ × ۴۳ سانتیمتر که نمای آن به شکل معابد یونانی ساخته شده نوشته شده است. در زیر تنه هرکول نقش شیری دیده می‌شود که در ازای آن از سر تا دم ۲۰۰ سانتیمتر و بلندی دم آن ۱۱۴ سانتیمتر است. به اعتقاد باستان‌ شناسان این مجسمه هرکول متعلق به سال ۱۵۳ قبل از میلاد مسیح است.

تندیس هرکول تاریخی در جاده ابریشم
تندیس هرکول تاریخ

سخن آخر

این مجسمه در سال ۱۳۳۷ به هنگام عملیات ساخت جاده همدان کرمانشاه کشف گردید و مجسمه «هرکول» در پنجم آذرماه سال ۱۳۸۰ به شماره ۴۴۸۲ در لیست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

برگرفته از ایسنا و ویکی پدیا

امیدواریم از خواندن تندیس هرکول تاریخی در جاده ابریشم لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما

مجله اینترنتی متعجب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *