زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهم ترین جاذبه‌ های گردشگری روستای حیران:

گردنه حیران از مهم ترین جاذبه‌ های گردشگری روستای حیران،است که در مسیر راه ارتباطی آستارا – اردبیل قرار گرفته‌ است. این گردنه که به همراه روستای ونه‌ بین، حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین از مناطق حفاظتی سیاسی و جغرافیایی استان گیلان می‌ باشد، از یک طرف مشرف به کوه‌ هایی است که پوشیده از جنگل‌ های انبوه‌ است و از سویی مشرف به دره‌ ای نه چندان عمیق که از میان آن آستاراچای عبور می‌ کند این رود تعیین کننده مرز استان گیلان ایران و جمهوری آذربایجان است.

جاذبه های روستای حیران


اگر به منطقه حیران سفری داشته باشید متوجه خواهید شد که چرا این نام را برای این منطقه انتخاب کرده‌اند. زیبایی بیش از حد این طبیعت هر تماشاگری را حیران می‌ کند. جاده‌ ای که مثل یک مار تنومند به یک کوه بزرگ پیچیده شده، تا ارتفاع بسیار زیادی بالا رفته و ماشین ها را می‌ بینیم که سوار بر روی این مار دراز در آن ارتفاع بلند در حرکت هستند.

جاذبه های روستای حیران

وقتی که این مسیر زیبا طی می‌ شود هر چند دقیقه کوتاه با پیچ تندی روبرو می‌ شویم که باید آن را دور زد. وقتی بالاتر می‌ رویم در طول مسیر رستوران ها و سالن های غذا خوری و پذیرایی زیادی را می‌ بینیم و استراحت های کوتاه در کنار پرتگاه برای دیدن طبیعت زیبا و ماشین هایی که در زیر روی جاده پر پیچ و خم دیده می‌ شوند.

جاذبه های روستای حیران

گردنه حیران در بیشتر زمانها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ ها و کوهپایه‌ های آن، پوشیده از گل‌ ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند. با این وجود این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطهٔ آن از سطح آبه ای آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است؛ در واقع علت اصلی مه تقریباً دائمی گردنه حیران رطوبت دریای خزر است، نه ارتفاع زیاد این گردنه.

جاذبه های روستای حیران