زمان مطالعه: 2 دقیقه
دریاچه نگین زاگرس گهر

دریاچه نگین زاگرس گهر

دریاچه نگین زاگرس (گهر)

دریاچه گَهَر یک دریاچه کوهستانی در ایران است که در میان رشته‌کوه اشترانکوه ازنا در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است. گهر شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌باشد. دریاچه گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ متر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد. ساحل این دریاچه به جز قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقی) که ساحلی ماسه‌ای دارد و برای شنا مناسب است در سایر نقاط دارای ساحلی صخره‌ای است که برای شنا مناسب نیست.

در قسمت پایین دریاچه،جنگلی انبوه وجود دارد که در شرف نابودی است. در قسمت بالای آن نیز جنگلی انبوه وجود دارد؛که این جنگل هم در معرض خطر نابودی است. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ ای دیگر منتهی می‌شود. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده‌روی می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید.

دریاچه نگین زاگرس گهر

این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه ازنا قرار دارد. این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است. سالانه در حدود ۷۰٬۰۰۰ گردشگر اقدام به بازدید از این منطقه می‌نمایند. در این منطقه درختانی هم چون بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار کهور، انار، گز، و موی وحشی می‌رویند.گل‌های هم چون لاله واژگون، شقایق، زنبق و لاله وحشی تاج خروسی و اختر نیز در این منتطفه می رویند.

امیدواریم از مشاهده دریاچه نگین زاگرس گهر لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما