زمان مطالعه: 2 دقیقه
دریای مرده دریایی که در آن غرق نمی شوید

دریای مرده دریایی که در آن غرق نمی شوید

دریای مرده دریایی که در آن غرق نمی شوید

دریای مرده یا «بحر الميت» تنها دریا (دریاچه) روی زمین است که هیچ گیاه یا جانوری در آن زندگی نمی کند و به همین دلیل آن را چنین نامیده اند. دریای مرده، در واقع، دریاچه ای نمکی بین اردن و فلسطین اشغالی است. طول این دریاچه ۸۰ کیلومتر و پهنای آن بین ۵ تا ۱۸ کیلومتر است. عمق دره ای که بستر این دریاچه را تشکیل می دهد ۹۰۰ متر است. اما سطح آب آن از هر دریای دیگری روی زمین، پایین تر است. در ادامه با متعجب همراه باشید تا بیشتر با دریای مرده دریایی که در آن غرق نمی شوید آشنا شوید.

دریای مرده دریایی که در آن غرق نمی شوید

در این دریا غرق نمی شوید

در این دریا غرق نمی شوید!

سطح دریای مرده حدود ۴۰۰ متر پایین تر از سطح دریای مدیترانه است. خشکی هوا و آفتاب گرم این منطقه سبب می شود که روزی ۲ سانتیمتر از ارتفاع این دریاچه کم (آب بخار) شود. البته در زمستان و بهار، کمی به مقدار آب موجود در دریاچه افزوده می شود، اما چون غیر از رود اردن و چند آبراه کوچک دیگر هیچ رودی به آن وارد نمی شود، همیشه مقدار آب آن کم و غلظت نمکش بسیار زیاد است. در واقع، غلظت نمک و دیگر کانی های محلول در دریای مرده آنقدر بالاست که هیچ چیزی در آن غرق نمی شود، همه چیز روی سطح آن شناور ، و میلیون ها سال پیش، سطح دریای مرده ۴۲۷ متر بالاتر از موقعیت کنونی بوده است. در آن زمان، جانوران آبزی در این دریا . زندگی می کردند. اما ناگهان نوعی خشک سالی رخ داد، آب دریاچه تبخیر شد و شرایط زیستی آن به صورت کنونی درآمد.

دریای مرده دریایی که در آن غرق نمی شوید

دریاچه مرده

دریاچه مرده

بسته بودن این دریاچه و تبخیر شدید آب سبب می شود که مقدار نمک و کانی های محلول در آن بی وقفه افزایش یابد. مقدار نمک این دریاچه از هر دریای دیگری بیشتر است. و چون این املاح حاوی مقادیر زیادی کلرید منیزیم و دیگر مواد سمی هستند، انسان را بیمار می کنند. به سبب وجود همین نمک و مواد سمی، هیچ موجود زنده ای نمی تواند در این دریاچه بماند. حتی ماهی ها و دیگر موجودات آبزی که از طریق رود اردن به این دریاچه راه می یابند، به محض رسیدن به بحر الميت می میرند.

سخن آخر

امیدواریم از مشاهده دریای مرده دریایی که در آن غرق نمی شوید لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما