زارچ قدیمی ترین قنات جهان

zarch-ghadimi-tarin-ghana-3

قنات زارچ، قدیمی ترین قنات در جهان است که در استان یزد واقع شده است. طول قنات زارچ به ۱۲۰ کیلومتر می‌رسد و تعداد چاه های آن ۲۱۱۵ حلقه است. قنات زارچ یزد ، طولانی ترین قنات ایران و بیست و سومین قنات ایران است که در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.قنات زارچ دارای سه سرشاخه به نامهای شور ، شیرین و ابراهیم خویدکی است که در زمان حاضر فقط شاخه شور این قنات فعال است و دو شاخه دیگر بدلیل افت سطح آب زیر زمینی کم آب و سپس خشک شده اند.

zarch-ghadimi-tarin-ghana-2
قدمت این قنات نزدیک به سه هزارسال تخمین زده شده است و با توجه به اینکه قنات قبل از اسلام و در زمان زرتشتیان حفر شده است، برخی از میله های چاه آن به رسم آن دوران، به صورت مربع حفر شده است در بین قنوات منحصر به فرداست. قنات زارچ را باید از نظر نوع مسیر و طولانی بودن آن ،شاهکاری دانست زیرا طول مسیر اصلی ، همراه با شاخه های آن حدود ۸۰ کیلومتر است .

zarch-ghadimi-tarin-ghanat-1-
مبدأ قنات در حوالی روستای فهرج است که پس از طی روستاهایی مانند خویدک ،دهنو و اکرمیه وارد شهر یزد گردیده از محلات مختلف شهر از جمله میدان امیر چقماق عبور کرده و پس از گذر از مسجد جامع ،از شهر یزد خارج و بطرف زارچ حرکت میکند.اما این قنات ۳۰۰۰ ساله، سال‌هاست بشدت در حال دست و پنجه نرم کردن با فاضلاب و خشکسالی است.

zarch-ghadimi-tarin-ghana-3

مجله اینترنتی متعجب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *