زمان مطالعه: 4 دقیقه
شگفتی اثر انگشت انسان ها

شگفتی اثر انگشت انسان ها

شگفتی اثر انگشت انسان ها

همه انسان ها حتی دو قلوهای همسان اثر انگشت مخصوص به خود را دارند. یعنی هویت انسان ها در اثر انگشتانشان علامتگذاری شده است.دقیقا شبیه به سیستم بارکدگذاری روی اجناس در فروشگاه ها استفاده می شود.
تاکید بروی اثر انگشتان معنای بسیار خاصی دارد،چون اثر انگشت هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد همه کسانی که زنده هستند یا قبلا در این جهان بوده اند اثر انگشت مخصوص به خود را داشته اند.به همین دلیل است که در سراسر جهان برای تشخیص هویت افراد از اثر انگشت کمک می گیرند اما نکته مهم این است که این ویژگی های انگشت های انسان در اواخر قرن نوزدهم کشف شد.مردم تا قبل از کشف آن اثر انگشتان خود را به شکل خطوط منحنی شکلی می دیدند که هیچ اهمیت خواصی نداشت.

اما خداوند در 1400 سال قبل در قرآن به این موضوع اشاره کرده است.

هنگامی که قرآن از آسان بودن زنده کردن انسان توسط خداوند دارد، تاکید زیادی بر اثر انگشتان انسان دارد.

آیا انسان می پندارد که ریزه های استخوان هایش را گرد نخواهیم آورد آری بلکه تواناییم که خطوط سر انگشتانش را هم یکایک درست و بازسازی کنیم.(موزون و مرتب کنیم).سوره قیامت آیه (3-4)

شگفتی اثر انگشت انسان ها

اثر انگشت در چه زمانی و چطور شکل می گیرد؟

یکی دیگر از شگفتی اثر انگشت انسان ها چگونگی به وجود آمدن آن است. اثر انگشت یک انسان در جنین و قبل از این که نوزاد به دنیا بیاید ایجاد می شود. یعنی اثر انگشت انسان ها زمانی شکل می گیرد که بچه در حال پرورش یافتن در رحم مادرش است.فشاری که بر اثر لمس کردن بر انگشتان نوزاد وارد می آید و محیطی که در مجاورت انگشتان او است چیزی به نام خطوط اصطکاکی در انگشتانش ایجاد می کند که همان خطوط ضعیفی است که شما بر روی انگشتان دست ها و پاهایتان می بینید. این خطوط زمانی که جنین به 6 ماهگی می رسد، یعنی سه ماه قبل از تولد او تکمیل می شود.

به وجود آمدن اثر انگشت از دیدگاه علمی

تشکیل اثر انگشت در قالب زیست شناسی تکاملی می گنجد. اثر انگشت ما منعکس کننده محیطی است که هنگامی که حیاتمان را آغاز می کردیم با آن مواجه بوده ایم. برخی از دانشمندان معتقدند اثر انگشت یک فرد حتی می تواند درباره سلامتی کلی ما چیزهایی بگوید.خلاصه این که ایجاد الگوی خطوط در بالای انگشتان ما نه فقط به عوامل ژنتیکی مربوط است بلکه به شرایط فیزیکی منحصر بفردی مانند محل دقیق جنین در رحم مادر و همچنین چگالی مایع آمنیوتیک (مایعی که جنین را احاطه می کند) بستگی دارد.همین نکته می تواند توضیح دهد که چرا دوقلوهای مشابه دارای کد ژنتیکی مشابهند اما اثر انگشتشانشان با هم متفاوت است. همچنین، شرایط پزشکی جالب توجهی مانند بیماری ژنتیک آدرماتُگلیفیا (adermatoglyphia) وجود دارد که در اثر آنها بعضی از افراد در واقع اثر انگشت ندارند.

شگفتی اثر انگشت انسان ها

شگفتی اثر انگشت انسان ها

چند حقیقت جالب اثر انگشت که شاید برای شما عجیب باشد؟

نکته‌ ‎ی جالب توجه دیگر این است که در دو قلوهای همسان که همه چیز به شکل یکسان می‌ باشد نیز اثر انگشتان متفاوت است و چندی پیش بود که در مقایسه بین فناوری تشخیص چهره‌ ی آیفون ایکس و فناوری تشخیص اثر انگشت آیفون‌ های مدل قبلی مثل آیفون 8 این نکته بیان شد که دوقلو های یکسان می‌ توانند سیستم تشخیص چهره را فریب دهند اما سیستم تشخیص اثر انگشت را نمی‌ توانند فریب دهند. همان‌ طور که می‌ دانید در گوشی‌ های هوشمند جدید از فناوری‌ هایی مانند تشخیص اثر انگشت، تشخیص چهره و تشخیص قرنیه جهت احراز هویت کاربران استفاده می‌ شود.

البته یک نکت ه‌ی بسیار جالب دیگر در مورد اثر انگشتان این است که این روش تشخیص هویت از روش تشخیص به‌وسیله‌ی DNA هم مطمئن‌ تر است. در واقع دوقلوهای همسان می‌ توانند DNA های مشابهی را به‌ صورت مشترک داشته باشند اما در اثر انگشت این‌ طور نیست و همان‌ طور که بیان شد دو قلوهای همسان اثر انگشت منحصر به‌ فردی را دارند.در مورد میزان منحصر به‌ فرد بودن اثر انگشت گفته می‌ شود که احتمال اینکه دو شخص دارای یک اثر انگشت یکسان باشدن یک به شصت و چهار میلیارد است و این بدین معنی است که از هر 64 میلیارد نفر شاید فقط دو نفر اثر انگشت مشابه یکدیگر داشته باشند و این احتمال، میزان ضریب دقت را به‌ شدت افزایش می‌ دهد که به همین علت در تشخیص هویت افراد از اثر انگشت می‌ توان به‌ عنوان یکی از مطمئن‌ ترین روش‌ ها استفاده کرد.

نکته جالب راجب فناوری اثر انگشت در آیفون

نکته‌ ی جالب تر دیگری نیز از دنیای اثر انگشت وجود دارد و آن‌ هم این است که یک هکر توانسته بود اثر انگشت وزیر دفاع آلمان را از روی یک عکس بازسازی کند و او همان هکری بود که توانسته بود سیستم تشخیص اثر انگشت آیفون 5S را بعد از در طول 24 ساعت ابتدایی عرضه‌ ی آیفون 5S شکست دهد و قفل گوشی را باز کند.

سخن آخر

اثر انگشت می تواند نشانه هویت ما باشد چون منحصر به فرد است باید این رو هم یاد آور شد که قرینه چشم ما انسان ها هم منحصر به فرد است اما به علت کاربرد بیشتر اثر انگشت مورد توجه قرار نمیگیرد. در دنیای مدرن امروزی اثر انگشت کاربرد بیشتری نسبت به قرینه چشم برای تشخیص هویت دارد علت آن هم معلوم است چون دسترسی به انگشتان بسیار راحت تر از قرینه چشم است.

امیدواریم از خواندن شگفتی اثر انگشت انسان ها لذت کافی رو برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما

منابع

برگرفته از باشگاه خبرنگاران و سایت 020