زمان مطالعه: 2 دقیقه

قلعه قدیمی رودخان در گیلان نام قلعه‌ ای است متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان ساخته شده و ۲٫۶ هکتار مساخت و ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر دارد.دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ ها به ایران دانسته‌ اند.

قلعه قدیمی رودخان در گیلان

چون این قلعهٔ تاریخی در کنار رودخانه‌ ای بنا شده، معادل باستانی «دژ رودگان» یا «روگان» (دژی که در کنار رود قرار دارد) یا تغییر یافته آن به نام قلعهٔ رودخان خوانده می‌شود.این قلعه به زبان اهالی آن منطقه که تالش هستند قله رخون نامیده می‌ شود. سپس به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبدیل شده است.این قلعه در دوران‌ های تاریخی به نام‌ های «قلعهٔ هزارپله»، «حسامی»، «سکسار»، «سگسار» و «سگسال» نیز خوانده شده است.

قلعه قدیمی رودخان در گیلان

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرم‌ سرای وی) و قورخانه (محل فعالیت‌ های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده است. ارگ در قسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است. قراول‌ خانه‌ ها در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگیر ها و روزنه‌ های متعدد بر اطراف مسلط است. چشمه‌ ای نیز میان قلعه و گودترین محل آن وجود دارد.

قلعه قدیمی رودخان در گیلان

بخش شرقی قلعه شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه است. بخش غربی دوازده ورودی دارد، چشمه، حوض، آب‌ انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌ نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌ اند، دیگر بنا های این بخش را تشکیل می‌دهند. ۴۰ برج دیده‌ بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق‌ های هشت ضلعی آن با طاق‌ های گنبدی پوشانده شده است. دور تا دور دیوار ها و برج‌ ها روزنه‌ هایی شیب‌ دار دیده می‌ شود که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده‌اند.

قلعه قدیمی رودخان در گیلان