گردشگری
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه

قلعه قدیمی رودخان در گیلان نام قلعه‌ ای است متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان ساخته شده و ۲٫۶ هکتار مساخت و ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر دارد.دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ ها به ایران دانسته‌ اند.

ghale-ghadimi-1

چون این قلعهٔ تاریخی در کنار رودخانه‌ ای بنا شده، معادل باستانی «دژ رودگان» یا «روگان» (دژی که در کنار رود قرار دارد) یا تغییر یافته آن به نام قلعهٔ رودخان خوانده می‌شود.این قلعه به زبان اهالی آن منطقه که تالش هستند قله رخون نامیده می‌ شود. سپس به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبدیل شده است.این قلعه در دوران‌ های تاریخی به نام‌ های «قلعهٔ هزارپله»، «حسامی»، «سکسار»، «سگسار» و «سگسال» نیز خوانده شده است.

ghale-ghadimi-2

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرم‌ سرای وی) و قورخانه (محل فعالیت‌ های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده است. ارگ در قسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است. قراول‌ خانه‌ ها در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگیر ها و روزنه‌ های متعدد بر اطراف مسلط است. چشمه‌ ای نیز میان قلعه و گودترین محل آن وجود دارد.

ghale-ghadimi-3

بخش شرقی قلعه شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه است. بخش غربی دوازده ورودی دارد، چشمه، حوض، آب‌ انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌ نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌ اند، دیگر بنا های این بخش را تشکیل می‌دهند. ۴۰ برج دیده‌ بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق‌ های هشت ضلعی آن با طاق‌ های گنبدی پوشانده شده است. دور تا دور دیوار ها و برج‌ ها روزنه‌ هایی شیب‌ دار دیده می‌ شود که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده‌اند.

ghale-ghadimi-4

سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم
و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین مکان های ایران برای سفر در تابستان
گردشگری
بهترین مکان های ایران برای سفر در تابستان

زمان مطالعه: 6 دقیقه یکی از اصلی ترین مشکل ها در سفر های تابستانی گرمای این فصل است، که بیشتر خانوادها به علت گرمای هوا از مسافرت کردن در این فصل صرفه نظر میکنند.امروز قراره با متعجب همراه باشید تا بهتون بهترین مکان های ایران برای سفر در تابستان رو معرفی کنه، مکان هایی که با سفر به آنها میتوانید آب و هوای خنکی را در تابستان گرم تجربه کنید.

قبرستانی عجیب در گواتمالا
گردشگری
قبرستانی عجیب در گواتمالا

زمان مطالعه: 2 دقیقه همیشه مرگ و قبرستان برای هر شخصی غم و رنگ سیاه را تداعی می کند. اما برای مردم گواتمالا اینگونه نیست! آن ها معتقدند زندگی پس از مرگ بسیار مورد احترام است که در قبرستان های آن ها این اعتقاد هویداست…

تجربه پاییز عاشقانه در زیباترین شهر جهان در فصل پاییز
گردشگری
1
تجربه پاییز عاشقانه در زیباترین شهر جهان در فصل پاییز

زمان مطالعه: 3 دقیقه پاییز را نمی توان توصیف کرد. فصل پاییز از نظر خیلی از افراد بهترین و زیباترین شناخته شده است و البته به جرات می توان گفت حال و هوایی که پاییز دارد را هیچ فصل دیگری ندارد.