زمان مطالعه: 3 دقیقه
مجسمه های ساخته شده از کبریت

مجسمه های ساخته شده از کبریت

مجسمه های ساخته شده از کبریت

یانوش اوربانسکی (Janusz Urbanski) یک صفحه شطرنج منحصربه‌ فرد دارد که هیچ وقت با آن بازی نمی‌ کند، یک گیتار شخصی دارد که هیچ گاه آن را نمی‌نوازد، قایقی دارد که هیچ وقت با آن قایقرانی نمی‌ کند؛ زیرا همه این‌ ها از ده‌ ها هزار چوب کبریت ساخته شده‌ اند. طی ۴۰سال گذشته، این معدنچی سابق لهستانی، شور و اشتیاق زیادی برای ساخت اشیا، ساختمان‌ ها و مکان‌ های معروف با چوب کبریت و چسب داشته است. خانه این مرد ۶۰ساله در شهری کوچک به نام رودا سلاسکا در منطقه سیلسیا واقع در جنوب لهستان است که پر از ماکت‌ های ساخته شده از چوب کبریت و همچنین کیسه‌ های پر از جعبه‌ های کبریت است.با ما در مجسمه های ساخته شده از کبریت همراه شوید.

مجسمه های ساخته شده از کبریت

کامیون چوب کبریتی

گفتگو با اوربانسکی

اوربانسکی می‌ گوید: «من ۱۰الی ۱۲ساعت در روز را به این کار اختصاص می‌ دهم. پس از شروع کار، این کار شما را در خود فرو می‌ کشد. می‌ خواهید زودتر شی موردنظرتان را بسازید تا نتیجه نهایی را ببینید؛ زیرا قبل از اتمام کار فعلی، ایده بعدی در ذهنتان رشد می‌ کند». اوربانسکی معتقد است از زمانی که برای اولین بار ساخت اشیا با چوب کبریت را آغاز کرد تاکنون حدود ۱۱میلیون چوب کبریت استفاده کرده است.

این سرگرمی در یک کارگاه ساخت ماکت شروع شده است. وی قبل از چسب زدن، سر کبریت‌ ها را می‌ سوزاند. مجسمه‌ های کبریتی او اندازه‌ های مختلفی دارند. به عنوان مثال، قایق کبریتی‌ اش با نام استفانیا که این اسم را از روی نام مادر زنش برداشته است، حدود ۲٫۴متر طول دارد. وی می‌ گوید: «می‌ خواستم برای زنده نگاه داشتن یاد مادر زنم یک قایق بزرگ بسازم. شاید این بزرگ‌ ترین کشتی ساخته شده با چوب کبریت باشد».

مجسمه های ساخته شده از کبریت

استادیوم فوتبال از کبریت

دیگر آثار

اوربانسکی همچنین ماکت بخشی از دیوار بزرگ چین را با چوب کبریت ساخته است. ساخت این دیوار چند ماه به طول انجامید و در این ماکت حدود ۱۵۰هزار چوب کبریت به کار رفته است. وی همچنین ماکت‌ هایی از برج ایفل، پل گلدن گیت، یک استادیوم فوتبال، کامیون و یک خانه کوچک ساخته است. وی هنرمندی است که به ندرت ماکت‌ های خود را می‌ فروشد و معمولاً دوست دارد آن‌ ها را هدیه دهد؛ اما برخی از آثارش در یک موزه محلی به نمایش گذاشته شده‌ اند. اوربانسکی یک ماکت از کلیسای محلی خود نیز درست کرده و به کلیسا اهدا کرده است. وی می‌ گوید: «درست است که این کار زمان زیادی می‌ برد؛ اما من قلبم را برای این کار گذاشته‌ ام».

مجسمه های ساخته شده از کبریت

برگرفته از علم دیلی

امیدواریم از مشاهده مجسمه های ساخته شده از کبریت لذت کافی را ببرید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما