زمان مطالعه: 3 دقیقه
ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران

ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران

ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران

کمتر کسی در ایران می تواند باشد و نام قله دماوند بلندترین قله ایران به گوشش نرسیده باشد. کوه دماوند بلندترین کوه در خاورمیانه و بلندترین قله آتشفشانی در آسیا است. مردمی که در شهر های تهران، ورامین، قم و همچنین کرانه‌ های دریای خزر هستند به هنگام صاف و آفتابی‌ بودن هوا می توانند این قله بلند ایران را مشاهده کنند. همراه متعجب در ادامه مطلب باشید تا با برخی از ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران آشنا شویم.

ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران

نمایی زیبا از قله دماوند

ارتفاع کوه دماوند

یکی از ویژگی های این قله ارتفاع آن است که این قله را از قله های دیگر ایران و خاورمیانه متمایز ساخته است. منابع مختلفی اندازه‌ های گوناگون برای ارتفاع کوه دماوند از سطح آب‌ های آزاد ذکر کرده‌ اند.

که اینجا به چند مورد اشاره می کنیم.

1-درگاه ملّی آمار ایران: به نقل از درگاه ملّی آمار ایران، فرازای ارتفاع کوه دماوند را ۵٬۶۱۰ متر اعلام کرده است.

2- پایگاه ملّی داده‌ های علوم زمین ایران:به نقل از پایگاه ملّی داده‌ های علوم زمین ایران، فرازای ارتفاع کوه دماند را ۵٬۶۷۰ متر اعلام کرده است.

3- وب‌ گاه رصدخانهٔ زمین ناسا: رصد خانه زمین ناسا، فرازای هم ارتفاع کوه دماوند را  ۵٬۶۷۱ متر نیز ذکر کرده‌ است.

باید توجه کرد که اندازه ارتفاعاتی که در بالا ذکر شد ارتفاع از سطح آب های آزاد بود و ما یک ارتفاع نسبی هم برای قله ها داریم.ارتفاع نسبی دماوند، که با اندازه‌ گیری ارتفاع قلّه نسبت به پست‌ ترین درّه بین این قله و نزدیکترین قلّه مرتفع‌ تر تعیین می‌ شود، ۴۶۶۱ متر است که دماوند را در رده دوازدهم، بلندترین قلّه‌ های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می‌ دهد.

ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران

رودخانه‌ های پیرامون کوه دماوند

موقعیت جغرافیایی کوه دماوند

قلّه دماوند در مرکز رشته‌ کوه البرز و در ناحیه موسوم به البرز مرکزی واقع شده‌ است.نزدیک ترین شهر به قله دماوند، شهر دماوند است. این قله در فاصله 26 کیلومتری شمال غربی این شهر قرار گرفته است و قله دماوند در ۶۹ کیلومتری شمال شرقی پایتخت ایران (تهران) واقع شده‌ است.

رودخانه‌ های پیرامون کوه دماوند

رودخانهٔ تینه در شمال، رودخانهٔ هراز در جنوب و شرق و رودخانهٔ لار در غرب این کوه واقع شده‌ اند. رودخانه لار و دیو آسیاب در غرب و رود پنج او (پنج آب) در شرق کوه دماوند جاری است.

ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران

نمای زیبایی از کوه دماوند

آب و هوای کوه دماوند

با توجه به ارتفاع بالای که دماوند دارد باید آب و هوای سردی داشته باشد. کمینهٔ دمای هوا در ارتفاعات دماوند تا ۶۰ درجه زیرصفر (در زمستان) و تا یکی-دو درجه زیر صفر (در تابستان) پایین می‌ آید. ارتفاع زیاد باعث وزش باد های شدید(توفان) هم خواهد شد. سرعت توفان در دماوند گاهی از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می‌ گذرد. سرعت باد در کوهپایه‌ ها گاه به هفتاد کیلومتر در ساعت می‌ رسد. بیشتر باد ها از غرب و شمال غربی می‌ وزند.میانگین بارندگی ها در ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی‌ متر در سال است و بارش در ارتفاعات معمولاً به صورت برف است.

سخن آخر

کوه دماوند در سیزدهم تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد. همچنین کوه دماوند از سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانهٔ ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌ است.در آینده ای نزدیک با برخی دیگر از ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران آشنا خواهیم شد.ما را دنبال کنید.

امیدواریم از خواندن ویژگی کوه دماوند بلندترین قله در ایران بذت کافی را برده باشید.

منابع

برگرفته از ویکی پدیا و ای فیلم

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما