زمان مطالعه: 3 دقیقه
پرنده ای از دوران ما قبل تاریخ که در پارک سنگاپور می زیستد

پرنده ای از دوران ما قبل تاریخ که در پارک سنگاپور می زیستد

پرنده ای از دوران ما قبل تاریخ که در پارک سنگاپور می زیستد

پارک پرندگان سنگاپور، یک بار دیگر نماینده‌ ای از دوران ما قبل تاریخ را به نمایش گذاشت. لک‌ لک‌ های نیل که به نام منقار کفشی هم معروف هستند، پرندگانی عظیم‌ الجثه هستند که از زمان دایناسور ها باقی مانده‌ اند.پارک پرندگان در سنگاپور به تازگی یک جفت «لک‌ لک نیل» را از قطر به این کشور آورده و امیدوار است که این پرنده که چهره‌ ای ما قبل‌ تاریخ‌ گونه دارد، در این پارک پرورش یابد و تولید مثل کند. پارک پرندگان «جورونگ» (Jurong Bird Park) تنها نهاد زیست‌ شناسی در جنوب شرقی آسیا است که این نوع از گونه‌ های شناخته شده را در اختیار دارد و به نمایش می‌ گذارد و قرار است که این پرندگان جدید در نمایشگاه تالاب‌ های این پارک زندگی کنند.

پرنده ای از دوران ما قبل تاریخ که در پارک سنگاپور می زیستد

پرنده ای در پارک پرندگان سنگاپور

لک‌ لک‌ های نیل

لک‌ لک‌ های نیل، از پرندگان بومی مناطق گرمسیر شرق آفریقا هستند و با تهدید های زیادی مانند از بین رفتن زیستگاه‌ های طبیعی و تجارت غیرقانونی حیات وحش مواجه هستند. تنها ۳۰ مورد از این پرنده که در «اتحادیه‌ ی بین‌ المللی حفاظت از فهرست قرمز گونه‌ های در معرض خطر طبیعت» به‌ عنوان یک گونه‌ ی «آسیب‌ پذیر» طبقه‌ بندی شده است، تحت حفاظت انسان‌ ها زندگی می‌ کنند. از این پرندگان تنها دو مورد موفق زاد و ولد تحت مراقبت انسان ثبت شده است و اکنون، این پارک سنگاپوری امید زیادی دارد که بتواند آن‌ ها را پرورش بدهد.

منقار های بزرگ و عجیب و غریب این لک‌ لک‌ ها، که عامل شهرت این پرندگان به لک‌ لک منقار کفشی است و همچنین، چهره‌ ای ما قابل‌ تاریخ‌ گونه به آن‌ ها بخشیده است، بیشتر از ۲۰ سانتی‌ متر درازا دارد و یک قلاب تیز که در انتهای آن است، برای کشتن طعمه از آن استفاده می‌ کند. برآورد می‌ شود که حدود ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پرنده از این گونه‌ ی جانوری در حیات وحش باقی مانده باشد؛ آن‌ها می‌ توانند تا ۳۵ سال به حیات خود ادامه بدهند.

پرنده ای از دوران ما قبل تاریخ که در پارک سنگاپور می زیستد

پرنده ای از دوران ما قبل تاریخ

پارک پرندگان جورونگ

پارک پرندگان جورونگ، اولین بار در سال ۱۹۹۵ اقدام به نمایش لک‌ لک‌ های نیل کرد و آخرین نمونه از آن‌ها در سال ۲۰۱۵ مرد. این پارک در سال ۱۹۷۱ افتتاح شد و با مساحتی بیشتر از ۲۰ هکتار باغ که در دامنه‌ ی کوه بنا شده، بزرگ‌ ترین باغ پرندگان آسیا است. ۳۵۰۰ پرنده از ۴۰۰ گونه‌ ی مختلف که ۲۰٪ از آن‌ ها در معرض خطر انقراض قرار دارند، در این پارک زندگی می‌ کنند. یک مرکز تحقیقاتی و پرورش پرندگان نیز در پارک جورونگ وجود دارد که فعالیت‌ های آن مبنی بر ایجاد پرندگانی که به انسان‌ ها خدمت کنند، مورد انتقاد شدید گروه‌ های طرفدار حقوق حیوانات قرار گرفته است. سالانه، در حدود ۸۰۰٬۰۰۰ بازدیدکننده از این پارک دیدن می‌ کنند.

منبع:کجارو

سخن آخر

امیدواریم از مشاهده پرنده ای از دوران ما قبل تاریخ که در پارک سنگاپور می زیستد لذن کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما