زمان مطالعه: 3 دقیقه
چرا ما سکسکه می کنیم؟

چرا ما سکسکه می کنیم؟

چرا ما سکسکه می کنیم؟

وقتی فردی سکسکه می کند، اطرافیان می گویند که کسی یادش کرده است. حتی بعضی از مردم می گویند که آن فرد چیزی را یواشکی خورده است. اما همه این حرفها بی پایه و اساس اند. سکسکه فقط واکنشی طبیعی است که بدن به کمک آن از خود محافظت می کند. در ادامه با متعجب همراه شوید تا بیشتر با سکسکه آشنا شویم.

چرا ما سکسکه می کنیم؟

علت سکسکه چیست؟

علت سکسکه چیست؟

سکسکه در واقع، حرکتی ناگهانی، کوتاه و سریع است که عضلات تنفسی آن را انجام می دهند و از این طریق، هوا را با سر و صدا از ریه ها بیرون می فرستند. بین قفسه سینه و معده ما عضله دیافراگم قرار دارد. وقتی هوا را به درون ریه هایمان میکشیم دیافراگم پایین می رود و به معده فشار می آورد. علت بروز این حالت، پر شدن ریه ها با هوا و افزایش حجم آنهاست. اما هنگام بازدم، دیافراگم بالا می آید و هوا از ریه ها خارج می شود. در شرایط عادی، دیافراگم مدام بالا و پایین می رود و عمل تنفس بدون تولید هیچ صدایی، بی وقفه ادامه دارد.

فعالیت دیافراگم شبیه کار یک پیستون است. اما گاهی به علت ایجاد گاز در معده یا افزایش اسیدیته آن، دیافراگم تحریک می شود و به صورت ناگهانی به حالت انقباض در می آید. در چنین شرایطی، راه هوایی که از ریه ها می گذرد مسدود می شود و صدای خاصی به وجود می آید. این حالت هیچ پیامدی غیر از سکسکه ندارد. بدن به کمک چنین واکنشی سعی می کند گاز یا مواد غذایی غیرقابل تحمل را از معده خارج کند و مانع تنفس خود را از میان بردارد. گاهی خوردن برخی نوشیدنیها یا رشد غده ای نزدیک دیافراگم نیز سبب انقباض آن و شروع سکسکه میشود. سکسکه های ناشی از خوردن یا نوشیدن، زیاد و خیلی سریع هستند. این نوع سکسکه ها همچنین می توانند نشانه ای از اختلال در مواد معدنی بدن یا بیماری ساقه مغز باشند.

چرا ما سکسکه می کنیم؟

سکسکه چند دقیقه طول میکشد؟

سکسکه چند دقیقه طول میکشد؟

سکسکه به طور معمول تا چند دقیقه ادامه می یابد. اما اگر برای مقابله آن‌ کاری نکنیم هم متوقف می شود. بهترین راه مقابله با سکسکه نوشیدن یک لیوان آب سرد است. چون آب سرد تحریک ایجاد شده در دیافراگم را برطرف می کند و سبب می شود که حرکات طبیعی آن از سر گرفته شود. مدتی حبس تنفس نیز سکسکه را متوقف می کند. گاهی مشاهده صحنه ای غیر منتظره یا ترسناک نیز سکسکه را متوقف می کند. در هر صورت، اگر پس از مدتی طولانی سکسکه برطرف نشود، باید به پزشک مراجعه کرد. پزشکان معمولا در چنین شرایطی تنفس اکسیژن ۵ تا ۱۰ درصد دی اکسیدکربن را توصیه می کنند. برخی از داروها نیز سکسکه را تسکین می دهند.

سخن آخر

امیدواریم از مطلب چرا ما سکسکه می کنیم؟ استفاده کافی را کرده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما