زمان مطالعه: 3 دقیقه
چرا پاندا سفید و سیاه است؟

چرا پاندا سفید و سیاه است؟

چرا پاندا سفید و سیاه است؟

دانشمندانی که برای راه‌راه بودن گورخرها پاسخ دارند به این سوال که چرا پانداها سیاه و سفید هستند، پاسخ می‌ دهند.

سال‌ هاست که موضوع رنگ پانداها برای دانشمندان مطرح شده است و به دنبال علتی برای آن هستند. سیاه و سفید بودن پاندا در طبیعت علت‌ هایی دارد که شاید استتار و ارتباط دو علت برای آن باشد. محققان دریافتند این رنگ سیاه و سفید در پاندا ها به مخفی شدن آنها کمک می‌ کند. این مطالعه را محققان در دانشگاه کالیفرنیا انجام دادند و به نتایجی دست یافتند.

بررسی بر روی این حیوان نشان داد، رنگ پانداها منحصربه‌ فرد است و هیچ حیوان دیگری با این ظاهر و شباهت در طبیعت وجود ندارد. از این رو محققان بر روی هر بخش از بدن پاندا مطالعاتی انجام داده‌ اند.
نتایج بررسی‌ ها نشان داد، برخی از اندام پاندا مثل صورت و گردن سفید است تا به او برای مخفی شدن در برف کمک کند و برخی از اندام‌ ها مثل دست و پاها سیاه هستند تا به او برای مخفی شدن در سایه کمک کنند.

دانشمندان اظهار کردند: رنگ بدن پاندا ناشی از رژیم غذایی اوست که شامل چوب خیزران بوده و توانایی در هضم آن باعث شده که پانداها همانند دیگر خرس‌ ها قادر به ذخیره چربی در بدن نباشند و باید در زمستان هم برای غذا فعالیت کنند و همین ترکیب رنگی برای استتار او بسیار کاربرد دارد.
علاوه بر این لکه‌ های سیاه بر روی سر و اطراف چشم‌ ها برای برقراری ارتباط است تا به شکارچی بفهماند که حیوان پرخاشگر و خشمگینی است.

یافته‌ های این بررسی در مجله Behavioral Ecology منتشر شده است.

برگفته شده از جام نیوز

چرا پاندا سفید و سیاه است؟

خنده پاندا

پاندا

پاندا نوعی خرس است که در نواحی مرکزی و جنوب غربی چین زندگی می‌ کند. پاندا به سادگی توسط لکه‌ های سیاه روی گوش و دور چشم و دور بدنش قابل شناسایی است. این حیوان هرچند در راسته زیستی گوشتخوارسانان قرار دارد اما ۹۹٪ رژیم غذایی آن را گیاه بامبو تشکیل می‌ دهد. پانداهایی که در اسارت نگهداری می‌ شوند غذاهایی مانند عسل، تخم پرندگان، ماهی، مرکبات، موز، برگ گیاهان و سیب زمینی را هم مصرف می‌ کنند.

پاندا امروزه فقط در چند کوهستان مرکزی چین عمدتاً در ایالت سیچوآن و در حد کمتری در شاآن‌شی و گانسو زندگی می‌ کنند. پانداها زمانی در نواحی کم‌ارتفاع‌ تر هم زندگی می‌ کردند اما با پیشرفت زمین‌ های زراعی و همزمان از بین رفتن جنگل‌ ها و برخی از عوامل دیگر پانداها به مناطق مرتفع پناه آوردند.

پوست پاندا سیاه و سفید است. نوع بالغ این حیوان عرضش به یک متر و نیم و اندازه شانه‌اش ۷۵ سانتی متر است. نرها ۱۰-۲۰٪ از نوع ماده درشت‌ تر هستند. نرها می‌ توانند به ۱۱۵ کیلوگرم هم برسند اما ماده‌ ها کوچکترند. با این وجود می‌ توانند به ۱۰۰ کیلوگرم نیز برسند.از نظر رنگ‌ بندی گوش ها و دست ها و دور چشم پاندا، سیاه و بقیه بدن سفید است.

امیدواریم از خواندن چرا پاندا سفید و سیاه است؟ لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما