زمان مطالعه: 2 دقیقه
چگونگی پیدایش اعداد و شمارش

چگونگی پیدایش اعداد و شمارش

چگونگی پیدایش اعداد و شمارش

همواره این سوال در ذهن ما آدم های امروزی وجود دارد که چرا اعداد اختراع شد؟ از زمانی که انسان ها در مکان ثابتی سکونت پیدا کردند، نیاز به عدد و شمارش نیز پدید آمد. انسان نیاز داشت که تعداد احشام خود را بداند یا تعداد دیگر دارایی های خود را در جایی ثبت کند، که این خود بزرگ ترین دلیل اختراع عدد و شمارش بوده است. در ادامه با متعجب همراه شوید تا بیشتر با چگونگی پیدایش اعداد و شمارش آشنا شوید.

چگونگی پیدایش اعداد و شمارش

چطور عدد و شمارش اختراع شد؟

چطور عدد و شمارش اختراع شد؟

به نظر می آید که نخستین شمارش با انگشتان دست انجام می شده است. بعد ها از سنگریزه، صدف یا اشیاء مشابه دیگر برای شمارش استفاده کردند. به ازای هر عدد یک سنگریزه یا صدف در کیسه ای می انداختند. بابلیان برای ثبت اعداد از علامت هایی شبیه میخ استفاده می کردند؛ برای عدد یک، یک میخ؛ برای ۲، دو میخ؛ برای ۳، سه میخ و… رومی ها نیز علامت های دهگانه ای ابداع کردند که هنوز می توان آنها را روی صفحه بعضی از ساعت های امروزی دید. اما استفاده از علامتی واحد و متمایز برای هر عدد، ابداع مسلمانان بود. استفاده از این نشانه های عددی، که به اعداد عربی شناخته می شدند، آسان تر از دستگاه شمارش رومی بود. امروزه در سراسر جهان از همین شیوه نگارش اعداد و شمارش استفاده می کنند.

سخن آخر

از زمانی که اعداد و شمارش اختراع شد تحول جدی در زندگی انسان ها به وجود آمد. یکی از این تحولات درگیری انسان ها بر سر مال و منال و تصاحب اموال یکدیگر است و در این درگیری ها انسان های زیادی گشته می شوند.

امیدواریم از مشاهده چگونگی پیدایش اعداد و شمارش لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما