زمان مطالعه: 2 دقیقه
گلدانی که نور خورشید را تعقیب می کند

گلدانی که نور خورشید را تعقیب می کند

گلدانی که نور خورشید را تعقیب می کند

مهندسان چینی یک گلدان رباتیک را خلق کرده‌ اند که به چند جفت پا مجهز است و می‌ تواند به معنای واقعی کلمه، نور خورشید را در طول روز دنبال کند. تا انرژی لازم برای رشد و نمو گیاهی که حمل می‌ کند، تامین شود. گیاهان برای ادامه حیات به نور خورشید نیاز دارند. دقیقا به همین دلیل است که گاهی اوقات در مسیر عجیبی رشد می‌ کنند تا بتوانند حداکثر دسترسی به نور خورشید را داشته باشند.

چرا این گلدان اختراع شده است؟

مشکل گیاهان آپارتمانی و آن‌ هایی که در فضای بسته نگهداری می‌ شوند این است که همواره در مسیر آفتاب قرار ندارند. اینجاست که گلدان رباتیک به عنوان حلال مشکل، وارد میدان می‌ شود. این ربات که ظاهر عجیب و غریبی هم دارد توسط مهندسان کمپانی وینکراس (Vincross) مستقر در پکن خلق شده است و نقش پا را برای گیاهان ایفا می‌ کند.

در واقع با قدم برداشتن، آن‌ ها را در مسیر آفتاب قرار می‌ دهد. به این معنا که شما می‌ توانید گیاه آپارتمانی خود را در نقطه‌ ای از منزل قرار داده باشید که هیچ نوری به آن نمی‌ رسد. اما این ربات در طول روز گیاهی که حمل می‌ کند را به نقاط دیگر انتقال می‌ دهد تا از نظر نور کمبودی احساس نشود؛ شب هنگام نیز دوباره به جای اول خود باز می‌گردد.اما فارغ از قابلیت جا به‌ جایی و تعقیب نور خورشید، گلدان رباتیک قابلیت‌ های دیگری نیز دارد؛ از جمله اینکه می‌ تواند شدت نیاز گیاه به آب را تشخیص بدهد.

گلدانی که نور خورشید را تعقیب می کند

گلدانی که نور خورشید را تعقیب می کند

میتواند این گلدان را تهیه کرد؟

البته با وجود کارآمد به نظر رسیدن، این ربات در مقطع کنونی تنها یک نمونه ابتدایی و آزمایشی است. اما محصول تقریبا مشابهی از کمپانی وینکراس با نام ربات هگزا (HEXA) و برچسب قیمت 946 دلار در معرض فروش قرار دارد که به نظر می‌ رسد بتوان با اعمال برخی تغییرات و اندکی سر هم بندی، از آن به عنوان یک گلدان رباتیک استفاده کرد.

منبع:گجت نیوز

سخن آخر

امیدوارم از مشاهده گلدانی که نور خورشید را تعقیب می کند لذت برده باشید

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما