تاریخی
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

زبان پارسى:
زبان پارسى در ٢٩ كشور جهان صحبت میشود که در ریف ششم بعد از زبان اسپانيايى و پيش از زبان آلمانى (از نگاه شمار كشور هایی که در آنها پارسى صحبت میکنند) رده بندى شده است.

دانستنى-هایی-جالب-درباره-زبان-پارسى
زبان پارسى زبان دوم كلاسيك جهان پس از زبان يونانى شناخته شده است كه همه ويژگى هاى يك زبان كلاسيك را داراست. زبان هاى لاتين و سانسكريت در رديف هاى سوم و چهارم آمده اند.
پارسى از نظر شمار و تنوع متل (ضرب المثل)، در ميان سه زبان اول جهان جاى دارد.
زبان پارسی از نظر دامنه و تنوع واژه ها يكى از پر مايه ترين و بزرگترين زبان هاى جهان است . در كمتر زبانى فرهنگ لغاتى چون “دهخدا” در ١٨ جلد و يا فرهنگ “معين” در ٦ جلد ديده ميشود.
زبان پارسى توانايى ساختن “٢٢٥” ميليون واژه را دارد كه در ميان زبانهاى گيتى بى مانند است.
زبان پارسی سیزدهمین زبان پرکاربرد در محتوای وب است.
زبان پارسى يك سده از لاتين و دوازده سده از انگليسى جلوتر است.
ده تن از شاعران برتر جهان پنج تن آن پارسى زبان هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران
تاریخی
1
کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه شاید شما جز کسانی باشید که به دفعات متعدد به تهران سفر کرده اند اما کمتر از اماکن تاریخی آن بازدید کرده باشند. دلیل این اتفاق احتمالا این باشد که بیشتر سفرها به شهر تهران کاری است و زمانی برای بازدید از شهر باقی نمی ماند. در ادامه با متعجب همراه باشید تا در شهر تهران شما را با کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران آشنا کند.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)
تاریخی
کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

زمان مطالعه: 4 دقیقه این اسب باستانی آنقدر سالم بود، که همه دانشمندان این پروژه را شوکه کرد. حتی موهای بینی اسب نیز سالم باقی مانده اند. در ادامه کشف اسبی از عصر یخبندان با ما همراه باشید تا شما را از جزئیات کشف اسب تاریخی از عصر یخبندان آگاه کنیم.

برترین آثار تاریخی شهر اصفهان
تاریخی
3
برترین آثار تاریخی شهر اصفهان

زمان مطالعه: 3 دقیقه ایران کشوری با قدمت زیادی از دوران مختلف است. در ایران شهر های تاریخی فراوانی وجود دارد که هر ساله مقصد گردشگران زیادیست که علاقه مند به تاریخ هستند. اصفهان معروف به نصف جهان، امروز قصد داریم شما را با دو بناری تاریخی اصفهان که جز برترین آثار تاریخی شهر اصفهان هستند آشنا کنیم، در ادامه با متعجب همراه شوید.