قلعه فلک الافلاک در لرستان

ghale-felk-3

قلعه فلک الافلاک یکی از مشهور ترین جاذبه‌ های تاریخی و گردشگری استان لرستان است که در بالای تپه‌ ای باستانی و در مرکز شهر خرم‌آباد قرار دارد.قلعه فلک الافلاک از شرق و جنوب شرقی به رودخانه خرم‌ رود، از غرب به خیابان امام خمینی و از شمال به خیابان فلک الافلاک محدود می‌شود.

ghale-felk-1
از تاریخ ساخت قلعه فلک الافلاک و بانی آن، اطلاعات دقیقی در دست نیست اما بر اساس شواهد موجود، بنای اولیه این قلعه به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی بازمی‌گردد. ساسانیان در حدود منطقه کنونی خرم‌آباد، شهری با نام شاپور خواست ساختند و از این دژ به عنوان مرکز حکومتی و نظامی استفاده می‌کردند. شاپور خواست بعد ها ویران و در حدود سده هفتم هجری قمری، شهر خرم‌آباد فعلی به جای آن بنا شد.

ghale-felk-2
وسعت تقریبی قلعه فلک الافلاک ۵۳۰۰ متر مربع است و دارای ۸ برج، ۲ صحن و ۳۰۰ جان‌ پناه می‌ باشد. فضای داخلی قلعه به ۴ تالار نسبتاً بزرگ پیرامون و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است. ارتفاع بلند ترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر است. مصالح بکار رفته در ساخت این قلعه، سنگ، آجر، خشت و ملات گچ و آهک است. ورودی بنا در سمت شمال و در بدنه برج جنوب غربی تعبیه شده که پس از گذر از راهروی ورودی، به حیاط اول متصل می‌گردد. در گوشه شمال شرقی حیاط اول یک حلقه چاه آب به عمق ۴۰ متر وجود دارد که آب مورد نیاز ساکنان قلعه از آن تأمین می‌ شده است (البته اکنون نیز قابل بهره‌ برداری می‌ باشد).سالانه گردشگران زیادی برای بازدید به این مکان می آیند.

ghale-felk-3

ghale-felk-4

 

مجله اینترنتی متعجب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *