2 شهر معروف گم شده تاریخی
تاریخی
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه

2 شهر معروف گم شده تاریخی

2 شهر معروف گم شده تاریخی

یکی از عجیب‌ ترین مسائلی که ممکن است برای یک تمدن رخ دهد، نابودی آن تمدن است. شاید به نظر عجیب برسد که چه طور ممکن است یک شهر از گردونه‌ ی زندگی خارج شود و در لیست شهر های گم شده و یا نابود شده قرار بگیرد، اما این یکی از معمول‌ ترین مسائلی است که در طول تمدن بشری بارها و بارها با آن مواجه شده‌ایم. نابودی تمدن‌ ها و شهر های بزرگ بسته به عوامل طبیعی و یا رخداد هایی که ماحصل دست بشر بوده، رخ داده است. عواملی چون جنگ، قحطی، بیماری، زلزله، فوران‌های آتش فشانی و غیره. در ادامه به معرفی 2 شهر معروف گم شده تاریخی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1-تیمگاد (Timgad)

2 شهر معروف گم شده تاریخی
تیمگاد (Timgad)

تیمگاد یکی از معروف ترین شهر های باستانی امپراتوری روم است که تحت فرمانروایی تراجان در سال 100 میلادی در منطقه احداث شد. این شهر در واقع به عنوان سکونت‌گاه 15,000 نفر از تروجانی‌ها ساخته و پرداخته شده است. این شهر به دلیل شهرت و موقعیت سیاسی خود در آن زمان به سرعت رشد کرد و جمعیت قابل توجهی از تروجانی‌ ها را در خود جای داد. در حال حاضر نمونه هایی از معماری این شهر در محل به چشم می‌ خورد که گویای هنر فوق العاده‌ ی تروجانی ها در معماری است.

تیمگاد در قرن 5 میلادی تحت هجوم اقوام بیگانه قرار گرفت و به طور کلی تخریب شد. بقایای این شهر فوق‌ العاده‌ ی باستانی در سال 1881 طی کاووش های باستان شناسی در منطقه کشف شد.تیمگاد در حال حاضر به عنوان یکی از سایت‌ های معروف باستانی مورد بازدید گردشگران تورمسافرتی قرار می گیرد. تورهای یک روزه ای برای بازدید از این سایت در آژانس های مسافرتی محلی طراحی شده که گردشگران را برای بازدید این شهر فوق العاده همراهی می‌ کنند.

2-موهن‌جو دارو (Mohenjo daro)

2 شهر معروف گم شده تاریخی
موهن‌جو دارو (Mohenjo daro)

این شهر باستانی فوق العاده زیبا و خارق‌ العاده در سال 2600 میلادی در پاکستان احداث شد. این شهر به عنوان اولین نمونه از ساختار های شهری شهرتی جهانی دارد و از مقاصد اصلی گردشگری در منطقه محسوب می‌ شود. موهن جودارو همواره توسط گردشگران تور مسافرتی و تور طبیعت گردی مورد بازدید قرار می‌گیرد و از محبوب ترین سایت‌ های تاریخی است. این شهر با معماری خارق العاده‌ ی خودش، یکی از منحصر به فرد ترین طراحی‌ های شهری را به نام خود ثبت کرده است.

سیستم خیابان‌ بندی که به بهترین نحو در فضای شهر اجرا شده است، سیستم آب و فاضلاب، معماری ساختمان‌ ها و … گویای تمدنی عظیم در این منطقه بوده است. گفته می‌ شود که شهر موهن جودارو در حدود 35000 نفر جمعیت داشته. هنوز به صورت واضح مشخص نیست که دلیل نابودی این شهر چه بوده است، اما گفته می شود که این شهر باستانی در سال 1700 از سکنه خالی شد. موهن جودارو در سال 1920 طی کاووش‌ های باستان‌شنا سی در منطقه کشف شد و به شهرت رسید.

برگرفته از همگردی

امیدواریم از خواندن 2 شهر معروف گم شده تاریخی لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران
تاریخی
1
کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه شاید شما جز کسانی باشید که به دفعات متعدد به تهران سفر کرده اند اما کمتر از اماکن تاریخی آن بازدید کرده باشند. دلیل این اتفاق احتمالا این باشد که بیشتر سفرها به شهر تهران کاری است و زمانی برای بازدید از شهر باقی نمی ماند. در ادامه با متعجب همراه باشید تا در شهر تهران شما را با کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران آشنا کند.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)
تاریخی
کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

زمان مطالعه: 4 دقیقه این اسب باستانی آنقدر سالم بود، که همه دانشمندان این پروژه را شوکه کرد. حتی موهای بینی اسب نیز سالم باقی مانده اند. در ادامه کشف اسبی از عصر یخبندان با ما همراه باشید تا شما را از جزئیات کشف اسب تاریخی از عصر یخبندان آگاه کنیم.

برترین آثار تاریخی شهر اصفهان
تاریخی
3
برترین آثار تاریخی شهر اصفهان

زمان مطالعه: 3 دقیقه ایران کشوری با قدمت زیادی از دوران مختلف است. در ایران شهر های تاریخی فراوانی وجود دارد که هر ساله مقصد گردشگران زیادیست که علاقه مند به تاریخ هستند. اصفهان معروف به نصف جهان، امروز قصد داریم شما را با دو بناری تاریخی اصفهان که جز برترین آثار تاریخی شهر اصفهان هستند آشنا کنیم، در ادامه با متعجب همراه شوید.