زمان مطالعه: 3 دقیقه

2 شهر معروف گم شده تاریخی

2 شهر معروف گم شده تاریخی

یکی از عجیب‌ ترین مسائلی که ممکن است برای یک تمدن رخ دهد، نابودی آن تمدن است. شاید به نظر عجیب برسد که چه طور ممکن است یک شهر از گردونه‌ ی زندگی خارج شود و در لیست شهر های گم شده و یا نابود شده قرار بگیرد، اما این یکی از معمول‌ ترین مسائلی است که در طول تمدن بشری بارها و بارها با آن مواجه شده‌ایم. نابودی تمدن‌ ها و شهر های بزرگ بسته به عوامل طبیعی و یا رخداد هایی که ماحصل دست بشر بوده، رخ داده است. عواملی چون جنگ، قحطی، بیماری، زلزله، فوران‌های آتش فشانی و غیره. در ادامه به معرفی 2 شهر معروف گم شده تاریخی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1-تیمگاد (Timgad)

2 شهر معروف گم شده تاریخی

تیمگاد (Timgad)

تیمگاد یکی از معروف ترین شهر های باستانی امپراتوری روم است که تحت فرمانروایی تراجان در سال 100 میلادی در منطقه احداث شد. این شهر در واقع به عنوان سکونت‌گاه 15,000 نفر از تروجانی‌ها ساخته و پرداخته شده است. این شهر به دلیل شهرت و موقعیت سیاسی خود در آن زمان به سرعت رشد کرد و جمعیت قابل توجهی از تروجانی‌ ها را در خود جای داد. در حال حاضر نمونه هایی از معماری این شهر در محل به چشم می‌ خورد که گویای هنر فوق العاده‌ ی تروجانی ها در معماری است.

تیمگاد در قرن 5 میلادی تحت هجوم اقوام بیگانه قرار گرفت و به طور کلی تخریب شد. بقایای این شهر فوق‌ العاده‌ ی باستانی در سال 1881 طی کاووش های باستان شناسی در منطقه کشف شد.تیمگاد در حال حاضر به عنوان یکی از سایت‌ های معروف باستانی مورد بازدید گردشگران تورمسافرتی قرار می گیرد. تورهای یک روزه ای برای بازدید از این سایت در آژانس های مسافرتی محلی طراحی شده که گردشگران را برای بازدید این شهر فوق العاده همراهی می‌ کنند.

2-موهن‌جو دارو (Mohenjo daro)

2 شهر معروف گم شده تاریخی

موهن‌جو دارو (Mohenjo daro)

این شهر باستانی فوق العاده زیبا و خارق‌ العاده در سال 2600 میلادی در پاکستان احداث شد. این شهر به عنوان اولین نمونه از ساختار های شهری شهرتی جهانی دارد و از مقاصد اصلی گردشگری در منطقه محسوب می‌ شود. موهن جودارو همواره توسط گردشگران تور مسافرتی و تور طبیعت گردی مورد بازدید قرار می‌گیرد و از محبوب ترین سایت‌ های تاریخی است. این شهر با معماری خارق العاده‌ ی خودش، یکی از منحصر به فرد ترین طراحی‌ های شهری را به نام خود ثبت کرده است.

سیستم خیابان‌ بندی که به بهترین نحو در فضای شهر اجرا شده است، سیستم آب و فاضلاب، معماری ساختمان‌ ها و … گویای تمدنی عظیم در این منطقه بوده است. گفته می‌ شود که شهر موهن جودارو در حدود 35000 نفر جمعیت داشته. هنوز به صورت واضح مشخص نیست که دلیل نابودی این شهر چه بوده است، اما گفته می شود که این شهر باستانی در سال 1700 از سکنه خالی شد. موهن جودارو در سال 1920 طی کاووش‌ های باستان‌شنا سی در منطقه کشف شد و به شهرت رسید.

برگرفته از همگردی

امیدواریم از خواندن 2 شهر معروف گم شده تاریخی لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما