زمان مطالعه: 3 دقیقه

3 مکان تاریخی شهر باستانی گناباد

3 مکان تاریخی شهر باستانی گناباد

گناباد یکی از نواحی تاریخی استان خراسان رضوی است .این شهر از دیرباز مورد توجه خاص بوده و می‌ توان ردی از آن را در شاهنامه‌ی فردوسی نیز پیدا کرد. اگرچه ناصر خسرو هم در بخشی از سفرنامه‌ی خود به کوهستان‌ های کاخک گناباد اشاره کرده و از درختان پسته‌ی این منطقه گفته است. این شهر باستانی و تاریخی را می‌ توان جزو یکی از خاص‌ ترین نواحی استان خراسان رضوی به شمار آورد. خطه‌ای که همواره مد توجه مسافرین تور‌ مشهد است و علاقه مندان به تاریخ این مرز‌بوم در تور مشهد خود زمانی را به بازدید از این شهر کهن اختصاص می‌ دهند. در ادامه به 3 مکان تاریخی شهر باستانی گناباد اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

3 مکان تاریخی شهر باستانی گناباد

دهکده ی ریاب

1-دهکده ی ریاب

این روستای فوق العاده که به عنوان یک سند تاریخی از اهمیت و قدمت منطقه‌ ی گناباد حکایت دارد در 5 کیلومتری جنوب غربی از گناباد قرار گرفته است. اگر در قالب تور مشهد به این خطه وارد شده اید لازم است که زمانی را به بازدید از این روستای باستانی اختصاص دهید. خانه‌های قدیمی، معماری کهن، بادگیرها، مساجد و آب انبارهای این روستا در نوع خود منحصر به فرد و دیدنی هستند. قدمت این روستا به دوران صفویه می‌رسد و از پر تردد‌ترین سایتپ‌های گردشگری گناباد به حساب می‌ آید. این روستا همواره توسط مسافرین تور مشهد در قالب تور یک روزه مورد بازدید قرار می‌ گیرد.

3 مکان تاریخی شهر باستانی گناباد

مسجد جامع گناباد

2-مسجد جامع گناباد

این مسجد خوش ساخت از بناهای به جای مانده از دوران خوارزم شاهیان است. بنای مسجد به صورت دو ایوانی طراحی شده است و به شبستان، میانسرا و ایوان ‎‌های شمالی و جنوبی مجهز است. انواع کتیبه‌ های قرآنی، نقوش هندسی و کاشی کاری‌ های فوق العاده‌ ی بنا و طراحی منحصر به فرد از مهارت معماران آن دوره حکایت دارد. این مسجد در حال حاضر توسط مسافرین تور مشهد که به گناباد سفر می‌کنند مورد بازدید قرار می‌گیرد و از محبوبیت خاصی بین اهالی شهر برخوردار است.

3 مکان تاریخی شهر باستانی گناباد

امامزاده احمد بیمرغ

3-امامزاده احمد بیمرغ

آرامگاه این امامزاده در 35 کیلومتری از شرق شهر گناباد واقع شده و از محبوب‎ ترین اماکن زیارتی در منطقه است. کتیبه‌ ی قرآنی نصب شده در فضا بر معروفیت و شهرت این بنا افزوده. طی بررسی‌ هایی که بر روی بنا صورت گرفته مشخص شده که قدمت این بارگاه به عهد صفویه می ‎رسیده. این آرامگاه در حال حاضر از معروف‌ ترین اماکن زیارتی در گناباد است و هر روزه توسط گردشگران تور مشهد مورد بازدید قرار می‌ گیرد.

برگرفته از همگردی

امیدواریم از خواندن 3 مکان تاریخی شهر باستانی گناباد لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما