زمان مطالعه: 3 دقیقه
4 باور غلط که راجب بهداشت مو میدانیم

4 باور غلط که راجب بهداشت مو میدانیم

4 باور غلط که راجب بهداشت مو میدانیم

امروزه یکی از نگرانی بسیاری از افراد جامعه ریزش مو های آن ها است. این افراد برای جلوگیری از ریزش موی خود که دلایلی متفاوتی برای هر شخص دارد، دست به خیلی از کار ها میزنند تا از این اتفاق جلوگیری کنند. این کار ها برخی علمی و ثابت شده است و برخی از باور های افراد دیگر. امروز ما قصد داریم در این مطلب به 4 باور غلط که راجب بهداشت مو میدانیم اشاره کنیم پس با متعجب در ادامه همراه شوید:

1 – شستن سر با صابون بهتر از شامپو است

اصولا صابون برای بدن و شامپو برای موی سر است. به خصوص صابون های سنتی که pH قلیایی دارند، باعث آسیب به مو می شوند و نباید استفاده شوند.

2 – شستشوی زیاد باعث ریزش مو می شود

شستشوی زیاد مو باعث ریزش مو نمی شود ولی اگر مواد شوینده مناسب به کار نرود، ممکن است باعث آسیب به مو و اختلال در ظاهر آن مانند خشکی، خشونت و موخوره شود.با قطع مصرف شوینده نامناسب، مشکل رفع می شود.

3 – کندن موهای سفید باعث بیشتر شدن تعداد آنها می شود

کندن مو های سفید به هیچ وجه باعث افزایش تعداد آن ها نمی شود و نبود رنگدانه در موی سفید شده، عامل بی رنگی آن است.

4 باور غلط که راجب بهداشت مو میدانیم

تراشیدن مو

4 – تراشیدن موی سر با تیغ باعث ضخیم شدن و افزایش تعداد مو می شود

تراشیدن مو با تیغ تاثیر اثبات شده ای در افزایش ضخامت یا تعداد مو ندارد. تنها عامل ایجاد این باور غلط، این است که چون با تیغ مو از ریشه در نمی آید و مقطع کلفت آن زود از پوست خارج می شود، بعضی تصور می کنند مو ها ضخیم روییده است.

چند نکته در شستشوی موها

1ـ حداکثر هفته‌ ای دو بار آن هم با آب نیمه گرم حمام کنید.

2ـ هنگام شستن موها ، سعی کنید از شامپوی رقیق شده استفاده کنید، به این ترتیب که کمی از شامپو ها را در یک شیشه خالی ریخته و به آن آب اضافه کنیم، تا رقیق گردد. باید توجه داشته باشید که شامپوی رقیق شده ضربه کمتری به موها وارد می‌ کند.

3ـ سعی کنید فقط یکبار موها را با شامپو بشویید و زمان شستشو را طولانی نکنید. یعنی بلافاصله پس از شامپو کردن با آب ، موهای سر را بشویید.

4ـ هر قدر شامپو به مدت طولانی‌ تری با موها و پوست تماس داشته باشد، آسیب بیشتری به پوست سر و موها وارد می‌ شود. این موضوع در مورد شامپو های خارجی نیز صدق می‌ کند.

5 ـ بهتر است در هر بار حمام رفتن و شستن موها با شامپو ، یک عدد زرده تخم مرغ نیز با شامپو به موها بزنید. به این ترتیب که همزمان با شامپو یک عدد زرده تخم مرغ نیز به آن اضافه کنید و سپس سر را با آن بشویید. زرده تخم مرغ ، هم یک شوینده است و هم نرم کننده و نگهدارنده و محافظت کننده طبیعی. یکی دو قطره سرکه یا آبلیمو ، بوی بد تخم مرغ را از بین میبرد .

سخن آخر

اگر شما یکی از بیماری های مو را دارید مثل ریزش مو ، شوره سر و… به دکتر مراجعه کرده و مشکل را با دکتر خود حل کنید. کار های که خود انجام می دهید شاید اشتباه بوده و همین امر باعث تشدید شدن این بیماری ها شود.

برگرفته از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شبکه ملی مدارس (رشد)

امیدواریم از خواندن 4 باور غلط که راجب بهداشت مو میدانیم استفاده کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما