همه چیز راجب شیر مادر

All-about-breast-milk1
همه چیز راجب شیر مادر
شیر مادر

همه چیز راجب شیر مادر

شیر مادر تا یکسالگی برای نوزاد بهترین است و موجب می شود نوزاد کمتر دچار عفونت های مختلف شود. شیر مادر نه تنها کاملترین غذا برای نوزاد است بلکه عامل مهمی در پیشگیری از عفونت و ضامن سلامتی جسمی و روانی شیرخوار می شود. در ادامه با متعجب همراه باشید.

شیر مادر

شیر مادر بعلت دارا بودن ماده ایمنی به نام ایمونوگلوبین تا حدود زیادی اسهال و استفراغ نوزاد را کاهش می دهد و نسبت به بعضی بیماری های دیگر ایجاد مصونیت نموده و می توان گفت اولین واکسن نوزاد است. شیر مادر درجه حرارت مناسب داشته ، از آلودگی عاری است و میزان ابتلا به آسم و آلرژی را در شیرخوار کاهش می دهد. شیر مادر آسودگی روانی و رشد عاطفی نوزاد را تامین می نماید و موجب افزایش ارتباط بین مادر و کودک می گردد.

همه چیز راجب شیر مادر
مقایسه شیر مادر و شیر خشک

مقایسه شیر مادر و شیر خشک

تغذیه با شیر مادر مواد زاید تولید نمی کند ، استفاده از شیرخشک با زباله هایی همچون بسته بندی های قوطی شیرخشک و بطری و اتلاف کاغذ همراه است. شیر مادر در هر زمانی با دمای مناسب و با توجه به نیاز کودک در دسترس اوست و برای درست کردن شیرخشک نیاز به آب و استریل کردن بطری و سرشیشه و حمل آن ها است . شیر مادر نیاز به حمل ندارد و هر کجا برود آمادگی تولید شیر وجود دارد بدون آنکه گرم یا سرد باشد. شیر هر مادر مناسب با نیاز کودکش می باشد و حتی شیر مادر دیگر مناسب همان کودک نمی باشد . مسلما شیرخشک از این خاصیت برخوردار نیست. یعنی ترکیب شیر هر مادر متفاوت است و با توجه به نارس بودن کودک و یا خیلی موارد دیگر این ترکیب متناسب با نیاز کودک تغییر می کند.

نکاتی در مورد شیردهی

شیر مادر در روزهای اول تولد نوزاد کم می باشد، البته در این مدت هم نوزاد احتیاج کمتری به شیر دارد . شیر مادر در روزهای اول آغوز نامیده می شود که برای نوزاد ضروری است بنابراین تعذیه نوزاد را بلافاصله بعد از زایمان و با آغوز شروع کنید و ادامه دهید.تداوم شیردادن از پستان مادر با فواصل کوتاه مهمترین عامل ترشح و افزایش شیر مادر می باشد ، لذا بهیچ عنوان نبایستی به نوزاد شیرخشک داد ، مگر در موارد استثنایی که با بایستی حتما توسط پزشک توصیه شود.

بیماری های رایج مادران و مصرف دارو توسط مادر مانع از شیردادن به نوزاد نمی باشد . بجز چند مورد استثنایی که بایستی توسط پزشک کودکان تجویز شود. دفعات تغذیه از پستان بایستی بر مبنای خواست نوزاد باشد؛ حدود ۸ تا ۱۲ بار در طول بیست و چهار ساعت در صورتیکه شیرخوار از شیر مادر استفاده می کند نیازی به نوشیدن آب اضافی ندارد و اگر بعلت گرمی محیط نیاز به آب اضافی باشد میتوان از آب جوئشیده خنک شده استفاده کرد.

همه چیز راجب شیر مادر
منحنی رشد

آیا شیر مادر کافی است؟

بهترین راه برای تشخیص کافی بودن شیر مادر ، افزایش وزن و قد شیرخوار بر اساس منحنی رشد است که با مراجعه به پزشک کودکان و با بررسی رشد ماهیانه شیرخوار این کار میسر است . نوزاد در روزهای اول تولد کمی وزن از دست می دهد. این پدیده طبیهی است و نباید آنرا به حساب کمبود شیر مادر گذاشت . اصولا تشخیص کمبود شیر مادر و احتیاج به شیرخشک در صلاحیت پزشک کودکان است ، لذا بدون مشاوره با پزشک کودکان اقدام به تجویز شیرخشک ننمائید.

چند نکته بسیار مهم شیردهی

۱-کلید موفقیت در شیردهی اعتماد به نفس است ، نیاز به شبردهی نیاز به تصمیم و تعهد مادر دارد.

۲-شیردادن به نوزاد خیلی زود و ظرف یکساعت بعد از تولد.

۳-تغذیه شیرخوار بطور مکرر و بر حسب میل و یا تقاضای او.

۴-تغذیه انحصاری شیرخوار فقط با شیرمادر در تمام مدت مرخصی زایمان.

۵-قرص ضدحاملگی اثر سوء بر روی شیرمادر دارد.

۶-خوردن مایعات زیاد توسط مادر و مک زدن پستان مادر بوسیله نوزاد شیر را زیاد می کند.

و شما پدر عزیز ، به منظور تغذیه فرزندتان با شیرمادر برای تشویق و حمایت از همسر خود با همه توان تلاش کنید . توجه کنید که همسر شما در دوران شیردهی حساستر از دیگر مواقع بوده و نیازهای عاطفی ، روانی و تعذیه ای خاص دارد .

توصیه هائی هنگام شیر دادن به کودک

۱-قبل از شیر دادن دستهایتان را بشوید و پستان خود را آب ولرم تمیز کنید . پستان را با استفاده از صابون یا مواد ضد عفونی تحریک نکنید.

۲-هنگام شیر دادن نوزاد را بغل کرده ، سر او را بالاتر نگه دارید ، توجه کنید که سینه شما روی بینی نوزاد را نپوشاند و مانع تنفس نوزاد نشود برای جلگیری از اینکار چهار انگشت خودر را زیر سینه و انگشت شست را روی سینه قرار دهید . برخی از مادران از دو انگشت خود بصورت قیچی استفاده می کنند که اینکار سبب کاهش شیر می شود.

۳-در اوایل تولد به نوزاد از هر دو پستان خود شیر دهید.

همه چیز راجب شیر مادر
توصیه هائی هنگام شیر دادن به کودک

۴-پس از اینکه از یک سینه شیرخورد ، پشت او را ماساژ دهید تا آروغ بزند ، سپس سینه دیگر را به او بدهید و عمل ماساژ را تکرار کنید.

۵-برای جلوگیری ار پریدن شیر در گلوی نوزاد ، او را پس از خوردن شیر یا به پهلوی راست یا چپ بخوابانید . توجه کنید که هیچوقت نوزاد را بر روی شکم نخوابانید.

۶-شیر مادر تا شش ماهگی برای رفع نیازهای شیرخوار کافی است و در این دوره به جز آب در مواقع نیاز یا استفاده از قطره هایی که پزشک توصیه می کنند ، هیچ چیز دیگر به کودک ندهید.

۷-از شیردهی در حالت خوابیده خودداری کنید و حتما نوزاد را در آغوش گرفته و به او شیر دهید.

نکاتی در مورد دوشیدن شیر

بهتر است دوشیدن شیر زمانی صورت گیرد که پستانها پر از شیر است ، معمولا بهترین زمان صبح هاست، استراحت مادر به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از دوشیدن شیر ، خوردن مایعات نظیر یک لیوان شیر ، آب میوه ، چای کمرنگ و… می تواند کمک موثری باشد ، البته مایعات گرم بیشتر از مایعات سرد به تولد شیر کمک می کند.

بهترین روش دوشیدن شیر

دوشیدن شیر با دست بهترین روش دوشیدن است و به استفاده از پمپ های دستی ترجیح دارد .شستن دست ها با صابون و شستن سینه با آب ساده توصیه می شود.

به این نکات توجه کنید در هنگام دوشیدن شیر

بهتر است مادران در موقع دوشیدن شیر در محیطی آرام و ساکت و بدور از اضطراب فشارهای عصبی و در یک وضعیت راحت بنشینند. فکر کردن به نوزاد ، نگاه کردن به او و یا نشستن در کنار او و یا شنیدن صدای کودک به ترشح شدن شیر کمک می کند. استفاده از حوله گرم و مرطوب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پستان و نوک آن و یا حمام کردن یا ماساژ دادن به جاری شدن شیر کمک می کند.

سخن آخر

 

امیدواریم از مشاهده همه چیز راجب شیر مادر لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما

مجله اینترنتی متعجب

دیدگاه ها

  • hasan daee 10 سپتامبر, 2018 :: 8:54 ب.ظ

    ممنون از مطالب مفیدتون ، عالی بود

  • مهدیار 11 سپتامبر, 2018 :: 11:26 ب.ظ

    شیر مادر واقعا مفیده برای بچه لازمست بچه هایی که شیر مادرشونو نمیخورن دچار بیماری های بیشتری نسبت به کسایی که شیر خشک میخورن هستش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *