همه چیز راجب شیر مادر

همه چیز راجب شیر مادر
سلامت
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
همه چیز راجب شیر مادر
شیر مادر

همه چیز راجب شیر مادر

شیر مادر تا يكسالگي براي نوزاد بهترين است و موجب مي شود نوزاد كمتر دچار عفونت هاي مختلف شود. شیر مادر نه تنها كاملترين غذا براي نوزاد است بلكه عامل مهمي در پيشگيري از عفونت و ضامن سلامتي جسمي و رواني شيرخوار مي شود. در ادامه با متعجب همراه باشید.

شیر مادر

شیر مادر بعلت دارا بودن ماده ايمني به نام ايمونوگلوبين تا حدود زيادي اسهال و استفراغ نوزاد را كاهش مي دهد و نسبت به بعضي بيماري هاي ديگر ايجاد مصونيت نموده و مي توان گفت اولين واكسن نوزاد است. شیر مادر درجه حرارت مناسب داشته ، از آلودگي عاري است و ميزان ابتلا به آسم و آلرژي را در شيرخوار كاهش مي دهد. شیر مادر آسودگي رواني و رشد عاطفي نوزاد را تامين مي نمايد و موجب افزايش ارتباط بين مادر و كودك مي گردد.

همه چیز راجب شیر مادر
مقایسه شیر مادر و شیر خشک

مقایسه شیر مادر و شیر خشک

تغذيه با شير مادر مواد زايد توليد نمي كند ، استفاده از شيرخشك با زباله هايي همچون بسته بندی های قوطي شيرخشك و بطري و اتلاف كاغذ همراه است. شير مادر در هر زماني با دماي مناسب و با توجه به نياز كودك در دسترس اوست و براي درست كردن شيرخشك نياز به آب و استريل كردن بطري و سرشيشه و حمل آن ها است . شير مادر نياز به حمل ندارد و هر كجا برود آمادگي توليد شير وجود دارد بدون آنكه گرم يا سرد باشد. شير هر مادر مناسب با نياز كودكش مي باشد و حتي شير مادر ديگر مناسب همان كودك نمي باشد . مسلما شيرخشك از اين خاصيت برخوردار نيست. يعني تركيب شير هر مادر متفاوت است و با توجه به نارس بودن كودك و يا خيلي موارد ديگر اين تركيب متناسب با نياز كودك تغيير مي كند.

نكاتي در مورد شيردهی

شير مادر در روزهاي اول تولد نوزاد كم مي باشد، البته در اين مدت هم نوزاد احتياج كمتري به شير دارد . شير مادر در روزهاي اول آغوز ناميده مي شود كه براي نوزاد ضروري است بنابراين تعذيه نوزاد را بلافاصله بعد از زايمان و با آغوز شروع كنيد و ادامه دهيد.تداوم شيردادن از پستان مادر با فواصل كوتاه مهمترين عامل ترشح و افزايش شير مادر مي باشد ، لذا بهيچ عنوان نبايستي به نوزاد شيرخشك داد ، مگر در موارد استثنايي كه با بايستي حتما توسط پزشك توصيه شود.

بيماري هاي رايج مادران و مصرف دارو توسط مادر مانع از شيردادن به نوزاد نمي باشد . بجز چند مورد استثنايي كه بايستي توسط پزشك كودكان تجويز شود. دفعات تغذيه از پستان بايستي بر مبناي خواست نوزاد باشد؛ حدود 8 تا 12 بار در طول بيست و چهار ساعت در صورتيكه شيرخوار از شير مادر استفاده مي كند نيازي به نوشيدن آب اضافي ندارد و اگر بعلت گرمي محيط نياز به آب اضافي باشد ميتوان از آب جوئشيده خنك شده استفاده كرد.

همه چیز راجب شیر مادر
منحنی رشد

آیا شیر مادر کافی است؟

بهترين راه براي تشخيص كافي بودن شير مادر ، افزايش وزن و قد شيرخوار بر اساس منحني رشد است كه با مراجعه به پزشك كودكان و با بررسي رشد ماهيانه شيرخوار اين كار ميسر است . نوزاد در روزهاي اول تولد كمي وزن از دست مي دهد. اين پديده طبيهي است و نبايد آنرا به حساب كمبود شير مادر گذاشت . اصولا تشخيص كمبود شير مادر و احتياج به شيرخشك در صلاحيت پزشك كودكان است ، لذا بدون مشاوره با پزشك كودكان اقدام به تجويز شيرخشك ننمائيد.

چند نکته بسیار مهم شیردهی

1-كليد موفقيت در شيردهي اعتماد به نفس است ، نياز به شبردهي نياز به تصميم و تعهد مادر دارد.

2-شيردادن به نوزاد خيلي زود و ظرف يكساعت بعد از تولد.

3-تغذيه شيرخوار بطور مكرر و بر حسب ميل و يا تقاضاي او.

4-تغذيه انحصاري شيرخوار فقط با شيرمادر در تمام مدت مرخصي زايمان.

5-قرص ضدحاملگي اثر سوء بر روي شيرمادر دارد.

6-خوردن مايعات زياد توسط مادر و مك زدن پستان مادر بوسيله نوزاد شير را زياد مي كند.

و شما پدر عزيز ، به منظور تغذيه فرزندتان با شيرمادر براي تشويق و حمايت از همسر خود با همه توان تلاش كنيد . توجه كنيد كه همسر شما در دوران شيردهي حساستر از ديگر مواقع بوده و نيازهاي عاطفي ، رواني و تعذيه اي خاص دارد .

توصيه هائي هنگام شير دادن به كودك

1-قبل از شير دادن دستهايتان را بشويد و پستان خود را آب ولرم تميز كنيد . پستان را با استفاده از صابون يا مواد ضد عفوني تحريك نكنيد.

2-هنگام شير دادن نوزاد را بغل كرده ، سر او را بالاتر نگه داريد ، توجه كنيد كه سينه شما روي بيني نوزاد را نپوشاند و مانع تنفس نوزاد نشود براي جلگيري از اينكار چهار انگشت خودر را زير سينه و انگشت شست را روي سينه قرار دهيد . برخي از مادران از دو انگشت خود بصورت قيچي استفاده مي كنند كه اينكار سبب كاهش شير مي شود.

3-در اوايل تولد به نوزاد از هر دو پستان خود شير دهيد.

همه چیز راجب شیر مادر
توصيه هائي هنگام شير دادن به كودك

4-پس از اينكه از يك سينه شيرخورد ، پشت او را ماساژ دهيد تا آروغ بزند ، سپس سينه ديگر را به او بدهيد و عمل ماساژ را تكرار كنيد.

5-براي جلوگيري ار پريدن شير در گلوي نوزاد ، او را پس از خوردن شير يا به پهلوي راست يا چپ بخوابانيد . توجه كنيد كه هيچوقت نوزاد را بر روي شكم نخوابانيد.

6-شير مادر تا شش ماهگي براي رفع نيازهاي شيرخوار كافي است و در اين دوره به جز آب در مواقع نياز يا استفاده از قطره هايي كه پزشك توصيه مي كنند ، هيچ چيز ديگر به كودك ندهيد.

7-از شيردهي در حالت خوابيده خودداري كنيد و حتما نوزاد را در آغوش گرفته و به او شير دهيد.

نكاتي در مورد دوشيدن شير

بهتر است دوشيدن شير زماني صورت گيرد كه پستانها پر از شير است ، معمولا بهترين زمان صبح هاست، استراحت مادر به مدت 10 تا 20 دقيقه قبل از دوشيدن شير ، خوردن مايعات نظير يك ليوان شير ، آب ميوه ، چاي كمرنگ و… مي تواند كمك موثري باشد ، البته مايعات گرم بيشتر از مايعات سرد به تولد شير كمك مي كند.

بهترین روش دوشیدن شیر

دوشيدن شير با دست بهترين روش دوشيدن است و به استفاده از پمپ هاي دستي ترجيح دارد .شستن دست ها با صابون و شستن سينه با آب ساده توصيه مي شود.

به این نکات توجه کنید در هنگام دوشیدن شیر

بهتر است مادران در موقع دوشيدن شير در محيطي آرام و ساكت و بدور از اضطراب فشارهاي عصبي و در يك وضعيت راحت بنشينند. فكر كردن به نوزاد ، نگاه كردن به او و يا نشستن در كنار او و يا شنيدن صداي كودك به ترشح شدن شير كمك مي كند. استفاده از حوله گرم و مرطوب به مدت 10 تا 15 دقيقه روي پستان و نوك آن و يا حمام كردن يا ماساژ دادن به جاري شدن شير كمك مي كند.

سخن آخر

 

امیدواریم از مشاهده همه چیز راجب شیر مادر لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما

شیر مادر واقعا مفیده برای بچه لازمست بچه هایی که شیر مادرشونو نمیخورن دچار بیماری های بیشتری نسبت به کسایی که شیر خشک میخورن هستش

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفع تیرگی های دور چشم
سلامت
2
رفع تیرگی های دور چشم + درمان سیاهی دور چشم در خانه

زمان مطالعه: 2 دقیقه همه روزه افراد زیادی را میبینیم که دور چشم های آن ها به دلایل مختلفی تیره می باشد. هیچ کدوم از این افراد دوست ندارند که دور یا زیر چشمانشان تیره باشد برای همین بسیاری از مواد و دارو های مختلف را استفاده می کنند

بهترین راه برای جلوگیری از چاقی
سلامت
بهترین راه برای جلوگیری از چاقی در خانه

زمان مطالعه: 2 دقیقه یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: با آرامش غذا خوردن، عاملی است برای جلوگیری از افزایش دریافت انرژی و اگر سریع غذا بخورید بیشتر چاق می شوید . در ادامه با متعجب در بهترین راه برای جلوگیری از چاقی همراه باشید.

مراقب پوكی استخوان در سنين پايين باشید
سلامت
مراقب پوكی استخوان در سنين پايين باشید

زمان مطالعه: 3 دقیقه حداكثر تراكم استخوان كه در سنين پايين به دست می آيد ،عامل مهمي در پيش‌ بيني احتمال بروز شكستگي در بزرگسالي می باشد.مراقب پوكی استخوان در سنين پايين باشید.