زمان مطالعه: 2 دقیقه
دستاوردی علمی برای درمان آلزایمر

درمان آلزایمر

دستاوردی علمی برای درمان آلزایمر

قبل از این که به ‌دستاوردی برای درمان آلزایمر که توسط پژوهشگران دانشگاه بجنورد به دست آمده است، به پردازیم مروری مختصر به بیماری آلزایمر خواهیم داشت، با متعجب همراه باشید. بیماری آلزایمر یا بیماری فراموشی که به اختصار آلزایمر خوانده می‌ شود، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌ های ذهنی بیمار تحلیل می‌ رود.

درمان آلزایمر

پژوهشگران آزمایشگاه محیط زیست و انرژی واقع در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه بجنورد موفق شدند رنگدانه پروتئینی فیکوسیانین را با بازدهی بالایی از ریزجلبک اسپیرولینا پلاتنسیس استخراج کنند و محصول نهایی را به شکل پودر درآورند.سنتز پودر فیکوسیانین تحت نظارت دکتر حسین دلاوری امرئی، عضو هیئت علمی گروه مهندسی شیمی انجام شد. فیکوسیانین، نوعی فیکوبیلی پروتئین است که به تازگی گزارش ­‌های متعددی بر داشتن خواص فارماکولوژیک گوناگون از آن گزارش شده است. در این رابطه، اثرات آنتی­اکسیدانی، ضد التهابی، خواص محافظتی کبد و اعصاب فیکوسیانین طی مطالعات تجربی ذکر شده­‌ اند. همچنین این ماده می ­تواند در درمان آلزایمر و پارکینسون موثر واقع شود. فیکوسیانین نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان­‌ های پوستی، مخاطی و لوسمی مزمن میلوئیدی در انسان دارد. به علاوه این پروتئین به علت داشتن رنگ آبی می­ تواند در صنایع غذایی به عنوان رنگدانه طبیعی به جای رنگدانه ­های مصنوعی موجود استفاده شود.

دستاوردی علمی برای درمان آلزایمر

درمان آلزایمر

روز جهانی آلزایمر

روز جهانی آلزایمر: همه ساله روز ۲۱ سپتامبر یا ۳۰ شهریور به مناسبت روز جهانی بیماری آلزایمر (بیماری فراموشی) در دنیا مراسم و همایش‌ های مختلف برگزار می‌ شود. شعاری که در سال گذشته برای این روز انتخاب شده است: “هر ۳ ثانیه یک ابتلا به دمانس در جهان“ می باشد.

سخن آخر

گرچه هنوز درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد اما با استفاده از داروها می‌ توان سیر پیشرفت بیماری را کند کرد و از شدت اختلال حافظه و مشکلات رفتاری بیمار کاست.

امیداریم از خواندن دستاوردی علمی برای درمان آلزایمر لذت کافی رو برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما