سد تاریخی در بیرجند
گردشگری
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سد تاریخی در بیرجند

سد تاریخی در بیرجند:

این سد تاریخی در بیرجند «بند دره» نام دارد که در نزدیکی جنوب بیرجند در منطقه‌ ای کوهستانی از رشته کوه باقران قرار دارد.قدمت این سد به اواخر دوره‌ زندیه و اوایل دوره‌ قاجاریه می‌ رسد.بند دره که ازجمله نقاط گردشگری استان خراسان جنوبی و شهرستان بیرجند محسوب می شود در سال ۱۳۸۱ از سوی سازمان میراث فرهنگی با شماره ۴۸۱۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. این سد تاریخی در بیرجند؛چون آب آن از دره بالا و پایین عبور می‌ کند به این اسم مشهور گشته است.این بند که مهمترین بند تاریخی و بزرگترین بند کوهستانی شهر بیرجند محسوب می‌شود به دستور امیر شوکت‌ الملک در سال ۱۲۹۴ قمری ساخته شده‌است.

سد تاریخی در بیرجند

ویژگی های سد:

بنای سد تاریخی در بیرجند با پیروی از شیا رهای واقع در کوه و در مناسب‌ ترین قسمت دره پایین روی طبقات رسوبی کف رودخانه بنا شده است. طول تاج آن ۳۱ متر، عرض تاج آن ۳ تا ۵ متر و ارتفاع آن حدود ۱۳ متر و ضخامت دیوار سد در قسمت پایه به ۸ متر و در قسمت تاج از ۳ تا ۵ متر متفاوت است. سد بند دره با مصالحی چون سنگ‌ های شکسته شده کوه‌ ها و آجر و آهک و در بعضی نقاط با ساروج ساخته شده و با توجه به گذشت زمان مقاومت خوبی از خود نشان داده است.نمای بیرونی سد تاریخی در بیرجند از آجر تشکیل شده است که ارتفاع دیوار بند از کف دره حدود ۱۵ متر طول و ۳۵ متر عرض دارد،که بین ۳ تا ۵ متر متغیر است.سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این سد تاریخی به بیرجند سفر می کنند.

راه ارتباطی سد تاریخی در بیرجند،از طریق خیابان پاسداران امکان پذیر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین مکان های ایران برای سفر در تابستان
گردشگری
بهترین مکان های ایران برای سفر در تابستان

زمان مطالعه: 6 دقیقه یکی از اصلی ترین مشکل ها در سفر های تابستانی گرمای این فصل است، که بیشتر خانوادها به علت گرمای هوا از مسافرت کردن در این فصل صرفه نظر میکنند.امروز قراره با متعجب همراه باشید تا بهتون بهترین مکان های ایران برای سفر در تابستان رو معرفی کنه، مکان هایی که با سفر به آنها میتوانید آب و هوای خنکی را در تابستان گرم تجربه کنید.

قبرستانی عجیب در گواتمالا
گردشگری
قبرستانی عجیب در گواتمالا

زمان مطالعه: 2 دقیقه همیشه مرگ و قبرستان برای هر شخصی غم و رنگ سیاه را تداعی می کند. اما برای مردم گواتمالا اینگونه نیست! آن ها معتقدند زندگی پس از مرگ بسیار مورد احترام است که در قبرستان های آن ها این اعتقاد هویداست…

تجربه پاییز عاشقانه در زیباترین شهر جهان در فصل پاییز
گردشگری
1
تجربه پاییز عاشقانه در زیباترین شهر جهان در فصل پاییز

زمان مطالعه: 3 دقیقه پاییز را نمی توان توصیف کرد. فصل پاییز از نظر خیلی از افراد بهترین و زیباترین شناخته شده است و البته به جرات می توان گفت حال و هوایی که پاییز دارد را هیچ فصل دیگری ندارد.