کشف هفت سیاره شبیه زمین

Discover-the-seven-planet-similar-to-Earth

کشف هفت سیاره شبیه زمین

کشف هفت سیاره شبیه زمین

دانشمندان ناسا اعلام کردند طی تحقیقات خود حداقل ٧ سیاره مشابه زمین کشف کرده اند.به نقل از ناسا، این سیاره ها به دور یک ستاره می چرخند. ستاره مذکور ۴٠ سال نوری با زمین فاصله دارد.

چنین کشفی خارج از منظومه شمسی نادر است. همچنین شباهت سیاره های کشف شده به زمین از لحاظ اندازه و دمای سطح بدان معناست که احتمالا در سطح آنها آب وجود دارد. بنابراین از وجود حیات پشتیبانی می کنند.

برگرفته از خبرگزاری مهر

امیدواریم از خواندن کشف هفت سیاره شبیه زمین استفاده لازم را برده باشید.


سیاره چیست؟

سیاره یک جرم آسمانی است که در حرکتی مداری به دور یک ستاره و یا بقایای ستاره‌ای می‌ گردد و دارای سه شرایط زیر است:

۱-جرم آن به اندازه‌ای هست که تحت تأثیر نیروی گرانش خود گِرد شود.
۲-جرم آن آنقدر زیاد نیست که سبب همجوشی حرارتی هسته‌ای شود.
۳-همسایگی خود را از سیارک‌ها پاکسازی کرده‌باشد.

سیاره واژه‌ ای کهن است که با تاریخ، علم، افسانه‌ شناسی و دین گره خورده‌ است. در آغاز، سیارات در بسیاری از فرهنگ‌ ها، به عنوان موجودیت‌ هایی خدایی و یا فرستادگان خدایان پنداشته می‌ شدند. با پیشرفت دانش علمی،درک انسان از سیارات دگرگون گشت.

سیارات عموماً به دو دسته کلی تقسیم می‌ شوند: غول‌ های گازی پرچگالی و کم چگالی و سیاره‌ های کوچکتر زمین‌ سان سنگی. بنا بر تعاریف اتحادیه بین‌ المللی اخترشناسی، هشت سیاره در سامانه خورشیدی (منظومه شمسی) وجود دارند.

جالب است بدانید که واژه سیاره نیز واژه‌ ای با ریشه عربی و به معنی «راه‌پیما» می‌ باشد که توسط ستاره‌ شناسان اسلامی سده نخستین به‌ کارگرفته شد.

ویژگی سیاره ها

در اینجا به صورت مختصر به ویژگی سیارات می پردازیم. هر سیاره‌ ای ویژگی‌ های فیزیکی منحصر به فردی دارد اما شماری از مشترکات گسترده نیز در بین آنها وجود دارد. برخی از این ویژگی‌ ها مانند حلقه‌ های سیاره‌ای و یا قمر های طبیعی، تاکنون تنها در میان سیارات منظومه شمسی مشاهده شده‌ است در حالی‌ که سایر ویژگی‌ ها به طور عمومی در سیارات فراخورشیدی نیز مشاهده می‌ شوند.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما

مجله اینترنتی متعجب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *