زمان مطالعه: 3 دقیقه

قلعه تاریخی اسکول سر در قزوین

قلعه تاریخی اسکول سر در قزوین

این قلعه زیبا در شمال شرقی آبادی میلک از قلعه های ناشناخته یاران حسن صباح به شمار می رود. روزگاری حسن نامی، پسر صباح در اینجا می زیسته است. قلعه، مامنی بوده که خداوندگار الموت با سپاهش در اینجا راه بر سپاه دشمن می بسته اند. روستای میلک تا غار ۴۰۰ متر راه روستایی فاصله دارد.با متعجب همراه شوید در قلعه تاریخی اسکول سر در قزوین تا با این مکان تاریخی بیشتر آشنا شوید:

روستای میلک

میلک  یکی از روستا های الموت غربی در رشته کوه البرز در شمال شهرستان قزوین به شمار می‌ رود. رودبار شهرستان و رودبار الموت، منطقه کوهستانی و تاریخی معروف رودبار الموت (قزوین) را تشکیل می‌ دهند،که طی سال‌ های گذشته به دو بخش تقسیم شدند. مردم روستای میلک، تات هستند و به زبان تاتی تکلم می‌ کنند.آب و هوای این روستا سرد و خشک است.

قلعه تاریخی اسکول سر در قزوین

قلعه اسکول سر

این بنا با استفاده از خشت و سنگ و ساروج بر روی یک دیواره سنگی به ارتفاع ۵ متر واقع شده، خود در واقع دهانه غاری است که میلکی ها اعتقاد دارند می توان از آنجا رفت و چند کوه بعدتر بیرون آمد. در پایین این قلعه نیز غار سنگی بزرگی وجود دارد که امروزه آغل گوسفندان در فصل چرا است. از آنجا که این قلعه بر فراز این دیواره سنگی چند متری و غیرقابل صعود قرار دارد و پیشانی کوه نیز به علت پیش آمدگی، آسیبی حتی جزئی به این اثر تاریخی وارد نیامده است.

با این حال بجز چند سطر اشاره ای به آن در آمارنامه های مرکز آمار ایران شده، نامی از این قلعه در هیچ جا رؤیت نشده است. روستای میلک در ۱۷ کیلومتری شمال غربی رازمیان قرار دارد و از جنوب به روستای ورگیل، از شمال شرقی به روستاهای هیر و ویار و از شمال غربی به تلاتر و چهارناحیه و از جنوب غربی به دورچال و پررود منتهی می شود. اَنارَت دشت سبز و ییلاقی دامداران منطقه در کوه های شمال میلک قرار دارد و پس از آن سلسله جبال اِزناچاک واقع است که دامداران و چارواداران پس از پیمودن مسیری طولانی و گذشتن از کوهستان این منطقه به رحیم آباد می رسیدند.

حسن صباح چه کسی بود؟

حسن صباح از ایرانیانی بود که در دوره سلجوقی قیام کردند.حسن صباح اهل ری بود. پدرش او را به مدرسهٔ امام موفق (نیشابور) برد تا نزد او تحصیل کند. در بعضی منابع از حسن صباح، عمر خیام و خواجه نظام‌ الملک به عنوان سه یار دبستانی یاد شده‌ است.این سه یار دبستانی با هم عهد می‌کنند که هرکدامشان زودتر به مقامی رسید دیگران را کمک کرده و به مقام بالایی برسند.

مذهب وی و پیروانش شیعه اسماعیلیه نزاریه بود که شاخه‌ ای از پیروان امامان است اما به هفت امام اعتقاد داشتند و امامت را بعد از جعفر صادق حق فرزند وی اسماعیل دانسته و مهدی موعود امام (آخر الزمان) را از نسل او می‌ دانند. مرکز قدرت اینان در مصر بود که خلفای فاطمی مصر این مذهب را در این کشور رسمی اعلام کرده بودند. حسن صبّاح، بنیان‌ گذار دولت اسماعیلیه در ایران و نیز بانی دعوت مستقل اسماعیلیه نزاری است.

حسن صباح در پی بیماری کوتاهی، در ۲۶ ربیع‌الثانی ۵۱۸ قمری درگذشت. او را در نزدیکی قلعه الموت به خاک سپردند. مقبره او، که بعداً کیا بزرگ امید و دیگر رهبران نزاریه ایران نیز در آنجا دفن شدند، تا هنگامی که به دست مغولان ویران گشت، زیارتگاه اسماعیلیان نزاری بود.

برگرفته از سایت همگردی و ویکی پدیا

امیدواریم از خواندن قلعه تاریخی اسکول سر در قزوین لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما