عجایب تاریخی در قلب وارنا در بلغارستان
تاریخی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

عجایب تاریخی در قلب وارنا در بلغارستان

عجایب تاریخی در قلب وارنا در بلغارستان

آشنایی با دو جاذبه گردشگری تاریخی وارنا:

گرچه اکثر مردم این شهر را به عنوان پایتخت ساحلی بلغارستان می ‌شناسند، اما واقعیت این است که جدای از دریا و سواحل زیبا وارنا گزینه‌ های هیجان انگیز دیگری هم است که می توان بناهای تاریخی، ساختمان ‌های زیبا و موزه ‌های پربار را در آن گنجاند. بنابراین برای رفتن به این شهر زیبا و اصیل اصلا مردد نباشید و همین الان اسباب سفر را آماده سازید. این شهر دیدنی های کم نظیری دارد که ما در این یادداشت شما را با دو جاذبه تاریخی آن آشنا می کند:

عجایب تاریخی در قلب وارنا در بلغارستان
گنجینه طلایی وارنا

گنجینه طلایی وارنا (Varna golden treasure):

در اکتبر سال ۱۹۷۲ به طور اتفاقی گورستان مربوط به عصر مس و سنگ وارنا کشف شد. این سایت پیش از تاریخی در ۵۰۰ متری شمال دریاچه و ۴ کیلومتری غرب مرکز شهر قرار دارد. این محوطه باستان ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع مساحت داشته و در آن بیش از ۳ هزار شی طلایی با پیشینه ۶ هزار ساله کشف شد که در ۲۹۴ قبر مجزا قرار داشتند. این گنجینه را می توان قدیمی ترین گنجینه طلایی در جهان محسوب کرد. تمامی این اشیا در شش اتاق ویژه در موزه باستان شناسی وارنا به نمایش گذاشته شده اند.

در دو سمت ورودی این مجموعه، مقابر پیش از تاریخی با نقاب های به شکل صورت انسان بازسازی شده اند که روی صفحات طلایی ساخته شده اند. تنوع زیاد ظروف در دو قبر موجود در این محل نشان دهنده اهمیت آن ها است. در قبر شماره ۴، دو ظرف منحصر به فرد کشف شد که به طور خاص با تزئینات و سبک خاص سمبلیک پوشیده شده و نقاشی های طلایی داشتند. در قبر شماره ۳۶ بیش از ۸۵۰ شی طلایی کشف شد، نوع این اشیا نشان دهنده نذری بودن و وقف شدن آن ها به خدایان حامی دام ها و احشام است.

در این محل دو بشقاب با تصاویر حیوانات وجود داشته و همچنین به تعداد ۳۰ عدد سر حیوانات شاخدار و نوعی گیاه به نام (astragalus) به دست آمده که احتمالا اسباب بازی بوده و به کمک سوراخ هایی به یکدیگر زنجیر می شدند. قبر شماره ۴۳ به طور کامل بازسازی شده است و قد مردی که در این محل دفن شده جالب توجه بوده زیرا وی ۱ متر و ۷۰ سانتیمتر ارتفاع داشته و بر اساس فهرست تدفین، بیش از ۹۹۰ شی طلایی به وزن ۱ و نیم کیلو با وی دفن شده بود. همچنین در این مقبره اشیای مسی، تیغه های سنگی و سفال نیز به دست آمده است. براساس شواهد موجود، این فرد احتمالا رهبر قبیله یا کاهن اعظم بوده است.

گورستان دوران پیش از تاریخی وارنا که به عصر نوسنگی و مس و سنگ، در بین تمامی سایت های باستان شناسی جهان بی نظیر بوده و مشابه آن در بازه زمانی فوق، در هیچ جای دیگر کشف نشده است. این کشف در دنیای باستان شناسی به اندازه ای با اهمیت بود که به آن لقب کشف باستان شناسی قرن (archeological discovery of the century) داده شد.

عجایب تاریخی در قلب وارنا در بلغارستان
مسجد عزیزیه

مسجد عزیزیه (Azizie mosque):

مسجد عزیزیه در خیابان (Angel Georgiev) قرار داشته و هیچ اطلاعاتی درباره تاریخ و چگونگی ساخت آن وجود ندارد. براساس برخی منابع و مستندات، این مسجد احتمالا در سال ۱۷۹۵ میلادی ساخته شده و با محرابی رو به مکه، مهم ترین مرکز عبادی مسلمانان شهر محسوب می شود. مسجد دارای ساختمانی کم ارتفاع با حیاطی کوچک در بخش میانی است.

مناره مسجد در سمت غربی آن و در سمت راست ورودی بنا قرار گرفته است. پایه این منار مربع بوده و کل مسجد مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

در داخل این مسجد و با توجه به شرایط مذهبی، تزئیناتی وجود دارد، پیش از ورود به بخش اصلی مسجد، وضوخانه و محل نگهداری کفش ها قرار داشته و در این مسجد نیز مشابه نیایش گاه های مسیحی، طاقچه هایی وجود دارد. این مسجد همچنین تنها مسجد منطقه محسوب می شود که دارای تزئیناتی از در طلایی مکه است. یک تراس در بخش ورودی مسجد قرار داشته و بخش زنانه نیز در پشت آن ساخته شده است. براساس سنت مسجدسازی، یک مسیر عبور بین تراس و مناره وجود دارد.

امیدواریم از خواندن عجایب تاریخی در قلب وارنا در بلغارستان لذت کافی را برده باشید.

برگرفته از سایت الی گشت

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران
تاریخی
1
کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه شاید شما جز کسانی باشید که به دفعات متعدد به تهران سفر کرده اند اما کمتر از اماکن تاریخی آن بازدید کرده باشند. دلیل این اتفاق احتمالا این باشد که بیشتر سفرها به شهر تهران کاری است و زمانی برای بازدید از شهر باقی نمی ماند. در ادامه با متعجب همراه باشید تا در شهر تهران شما را با کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران آشنا کند.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)
تاریخی
کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

زمان مطالعه: 4 دقیقه این اسب باستانی آنقدر سالم بود، که همه دانشمندان این پروژه را شوکه کرد. حتی موهای بینی اسب نیز سالم باقی مانده اند. در ادامه کشف اسبی از عصر یخبندان با ما همراه باشید تا شما را از جزئیات کشف اسب تاریخی از عصر یخبندان آگاه کنیم.

برترین آثار تاریخی شهر اصفهان
تاریخی
3
برترین آثار تاریخی شهر اصفهان

زمان مطالعه: 3 دقیقه ایران کشوری با قدمت زیادی از دوران مختلف است. در ایران شهر های تاریخی فراوانی وجود دارد که هر ساله مقصد گردشگران زیادیست که علاقه مند به تاریخ هستند. اصفهان معروف به نصف جهان، امروز قصد داریم شما را با دو بناری تاریخی اصفهان که جز برترین آثار تاریخی شهر اصفهان هستند آشنا کنیم، در ادامه با متعجب همراه شوید.