زمان مطالعه: 4 دقیقه

شاهکار تاریخی در استانبول

شاهکار تاریخی در استانبول

آشنایی با مسجد ایاصوفیه

هر شهر و کشوری برای خودش بناهای معروفی دارد که به نوعی نماد آنجا می‌ شود. فرانسه به برج ایفش معروف است، تهران به برج میلاد، ایتالیا شاید به برج پیزا و … اما وقتی حرف از استانبول می‌ زنیم چه چیزی در ذهن شما نقش می‌ بندد؟ احتمالا آن دو مسجد معروف و بزرگ شهر استانبول…بناهایی که بیشتر گردشگران در سفر به این شهر در اولویت بازدید های خود قرار می‌ دهند. با ما همراه باشید تا به معرفی یکی از شاهکار های تاریخی استانبول، مسجد ایا صوفیه بنشینیم.

شاهکار تاریخی در استانبول

مسجد ایاصوفیه در استانبول

مسجد ایا صوفیه

مسجد ایا صوفیه یا کلیسای حاجیا صوفیا یکی از نماد های معروف و تاریخی شهر دیدنی استانبول است که در میدان سلطان احمد قرار گرفته است، «ایا صوفیه» در لغت به معنای کلیسای معرفت الهی است. این بنا یکی از با ارزش‌ترین آثار باقی مانده از دوران بیزانس است و ساخت آن به دوران کنستانتنوس اول بازمی‌گردد، از آن زمان این بنا برای ۹۱۶ سال ماهیت کلیسایی داشت. این اثر در ابتدا «مگاله اکلیسیا» به معنای کلیسای بزرگ نام داشت و بعدها نامش به «ثئاسوفیا» به معنای حکمت‌ مقدس تغییر کرد.

کلیسا ایا صوفیه در آن زمان محلی برای پناه دادن به یتیم‌ ها، اعتراف گناهکاران و جمع شدن امپراطور و مردم بود. در اواخر جنگ صلیبی چهارم، ایا صوفیه مورد تعرض مسیحیان لاتین قرار گرفت، بسیاری از آثار و تزئینات با ارزش آن مانند تصویری از حضرت مریم و …به غارت برده و به کلیساهای غرب فرستاده شد. در این زمان کلیسای ارتدوکس ایا صوفیه به کلیسای کاتولیک‌ های رم تبدیل شد. در دوران قبل از حمله عثمانی‌ ها این بنا با طراحی‌ های بسیار زیبا توسط معماران معروف آن دوران تغییر کرد و برای جلوگیری از آتش سوزی و زلزله به صورت مقاوم‌ تری بازسازی شد.

شاهکار تاریخی در استانبول

مسجد ایاصوفیه در استانبول

تغییرات

با نبرد عثمانیان و فتح استانبول توسط آنها به دستور سلطان محمد در همان روز اول، ماهیت کلیسای ایا صوفیه به مسجد تغییر کرد. پس‌ از این فتح، ترک‌ ها با کمی تغییر، این‌ کلیسا را «مسجد ایا صوفیه»‌ نامیدند، با این تغییر چهار مناره به آن اضافه شد و آثار و نمادهای مسیحیت در این بنا کنار گذاشته شد.

سال‌ ها بعد در زمان سلطان سلیمان، به علت نامناسب تشخیص دادند نقاشی‌ ها و تزئینات داخل بنا، روی آنها را با گچ پوشاندند. در زمان سلطنت پادشاهان سلطانی بنای ایا صوفیه همواره با تغییراتی روبرو بود.

در سال ۱۹۳۵، مسجد ایا صوفیه به دستور آتاتورک رئیس جمهور ترکیه به یک موزه فرهنگی تبدیل شد. موزه‌ ای که با ورود به آن مبهوت زیبایی و عظمتش می‌ شوید، در اینجا از هر قرن و دورانی اثری هنری و تاریخی وجود دارد، از معماری بیزانس تا معماری اسلامی.

از آثار هنری برجسته این مسجد می‌ توانیم به موزاییک‌ های بیزانسی و سپرهای عظیم دایره‌ ای شکل عثمانی که روی آنها اسامی مقدس و آیات قرآنی نوشته شده اشاره کنیم. پیشنهاد می ‎کنیم در سفر به ترکیه و تماشای شهر استانبول به بازدید از این مسجد بروید، بنایی که در آن تلفیقی بسیار غنی از معماری اسلامی و مسیحی در هم آمیخته است. ایاصوفیه به خوبی راوی سال‌های دور و دراز استانبول است.

شاهکار تاریخی در استانبول

مسجد ایاصوفیه در استانبول

آشنایی با ساختار بنای ایا صوفیه

مساحت ایاصوفیه چیزی حدود ۶ هزار متر مربع است، مصالح ساخته شده در این بنا آجر است و با مرمر نیر پوشانده شده است. در ساخت آن طاق‌ ها و ستون‌ ها با هماهنگی دقیقی و ظریفی به کار رفته‌ اند. در اینجا ۴ ستون بسیار بزرگ وجود دارد که۴ طاق بالا را نگه داشته‌ اند، گنبد اصلی نیز روی آنها قرا گرفته است. این بنا در مجموع دارای ۱۰۷ ستون و ۹ در است که بزرگ ترین آنها، در وسطی است. این در با چارچوب فلزی و قاب مرمری برای ورود اپراطور طراحی شده بود.
در داخل بنا نقاشی‌ ها، تزئینات و کاشی‌ های بزرگ و زیبایی به چشم می‌ خورند که روی آنها آیه‌ های قرآنی و احادیث نوشته شده است. در تزئینات آن از فلزات و سنگ‌ های با ارزش مربوط به هنر بیزانسی استفاده شده است.

برگرفته از مجله گردشگری الی گشت

امیدواریم که از خواندن شاهکار تاریخی در استانبول لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما