زمان مطالعه: 4 دقیقه
کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

کشف اسبی از عصر یخبندان

هنگامی که گروهی از دانشمندان ژاپنی و روسی در حال حفاری لایه های منجمد سیبری برای کشف حیات ماموت ها در سیبری بودند، با مورد عجیب و ارزشمند دیگری رو به رو شدند. آن ها به جای یک ماموت پشمالو، بقایای یک کره اسب ۴۰ هزار ساله را پیدا کردند که کاملا سالم باقی مانده بود. این اسب باستانی آنقدر سالم بود، که همه دانشمندان این پروژه را شوکه کرد. حتی موهای بینی اسب نیز سالم باقی مانده اند. در ادامه کشف اسبی از عصر یخبندان با ما همراه باشید تا شما را از جزئیات کشف اسب تاریخی از عصر یخبندان آگاه کنیم.

آیا اسب مومیایی شده است؟

این اسب باستانی که به طور طبیعی مومیایی شده است، حدود ۳۷ اینچ طول دارد و به خوبی در اثر سرمای بیش از حد هوا سالم مانده است. پوست، دم، سم ها، و تمامی موهای این اسب از جمله موی داخل بینی اش هم سالم باقی مانده اند. گفتیم که سرما و یخبندان بیش از حد باعث سالم ماندن این اسب شده است. در منطقه ای که این اسب کشف شده است، میانگین دما در ماه ژانویه به حدود ۴۰ درجه زیر صفر می رسد. البته متاسفانه امروزه شاهد گرمای جهانی هوا و آب شدن یخ های قطبی هستیم.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

یک اسب از عصر یخبندان

بررسی نظر رئیس موزه ماموت

سمیون گریگوریف (Semyon Grigoryev) رئیس موزه ماموت در Yakutsk در یک نشست خبری درباره کشف اسب باستانی چنین اظهار داشت:

در کمال تعجب هیچ آسیبی به لاشه این اسب باستانی وارد نشده است. حتی موهای تن اسب هم سالم باقی مانده اند. تا به حال سابقه نداشته است که در دنیای باستان شناسی چنین کشفی رخ دهد. مطمئنا این کشف مهم و تاریخی می تواند ما را در فهم و درک عصر یخبندان بیشتر کمک کند. می خواهم تاکید کنم که این اسب یک نوع نادر از اسب است که حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار سال قبل در منطقه Yakutia زندگی می کرد. نام این نوع اسب، Lenskaya و یا اسب لنا (Lena) است و با اسب هایی که امروزه در این منطقه زندگی می کنند کاملا متفاوت است.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

اسبی از عصر یخبندان

نحوه کشف اسب باستانی

اسب باستانی ۴۰ هزار ساله ما در میانه های یک سفر اکتشافی علمی در منطقه Verkhoyansky از بخش Yakutia سیبری و در عمق حدود ۱۰۰ متری زیر زمین پیدا شده است. هنگامی که تیمی حرفه ای از دانشمندان در حال حفاری لایه های یخی زمین در منطقه گودی به نام “دهانه جهنم” بودند، ناگهان لاشه این اسب از دل زمین بیرون زده شد. به محض اینکه این کشف باستانی اتفاق افتاد، مردمان محلی این منطقه از سیبری داستان های خرافاتی خود برای این اسب را آغاز کردند و آن را دروازه ای به دنیای مردگان نامیدند!

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

کشف اسب باستانی

اما چرا و چطور این اسب از دل یخ بیرون آمد؟!

متاسفانه یخ های این منطقه از سیبری در حال ذوب شدن هستند. دلیل ذوب شدن یخ های این منطقه هم گرم شدن کره زمین و هم جنگل زدایی در اطراف سیبری در زمان شوروی سابق است. ذوب شدن برف ها و یخ ها در طول زمان چاله ای بزرگ ایجاد کرده که دانشمندان با کمی حفاری در این چاله به گونه های مختلفی از حیوانات باستانی رسیده اند. می توان تغییرات آب و هوایی را عامل اصلی کشف این اسب دانست.آب و هوای سیبری در طول ۲۰۰ هزار سال گذشته بارها تغییر کرده است.دانشمندان اقلیم شناسی دنیا شدیدا نگران این وضعیت آب و هوایی هستند و آینده کره زمین را در معرض تهدیداتی خطرناک می دانند.

مجله اکسپرس در اینباره می گوید:

تعداد قابل توجی از یخ های قطبی هر ساله از ارتفاع حدود ۱۰۰ متری بر روی آب می ریزند و از بین می روند. این امر نه تنها به خاطر صدای وحشتناکش، ترس و وحشت را به دل مردمان این منطقه می اندازد، بلکه حیات روی کره زمین را هم شدیدا در معرض خطر قرار می دهد.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

گرم شدن زمین و ذوب شدن یخ ها

گرم شدن کره زمین

سرگی فیدوروف یکی از محققان برتر روس، درباره گرم شدن کره زمین گفت: «آب شدن این یخ ها چیزی نیست که ما بتوانیم جلویش را بگیریم. ولی ما انسان ها می توانیم راه های نفوذ و انتشار گاز متان و سایر گازهای گلخانه ای به اتمسفر زمین را ببندیم.» او اعتقاد دارد که بسیار خوش شانس بوده ایم که این چاله در یک منطقه مسکونی ایجاد نشده است و می گوید که دیگر وقتش است تا جهانیان از خواب غفلت بیدار شوند و بیشتر به فکر قطب شمال و یخ های ارزشمند آن باشند.

سخن آخر

امیدواریم از مشاهده کشف اسبی از عصر یخبندان لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما