سبک‌ ترین ساعت مکانیکی جهان+عکس

lightest-mechanical-watch-world

سبک‌ ترین ساعت مکانیکی جهان+عکس

سبک‌ ترین ساعت مکانیکی جهان+عکس

یکی از شرکت‌ های تولیدکننده ساعت در جهان، اقدام به استفاده از گرافن در بدنه و بند ساعت کرده و در نهایت موفق به ساخت سبک‌ ترین ساعت مکانیکی جهان شده است. در طرح ضاهری این ساعت، از خودرو مک‌ لارن هوندا فرمول ۱ الهام گرفته شده است.

سبک‌ ترین ساعت مکانیکی جهان با استفاده از کامپوزیت گرافنی ساخته شد. این ساعت در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۷ در سالن بین المللی دی‌ لاهوت هورلوجریک شهر ژنو رونمایی شد.

سبک‌ ترین ساعت مکانیکی

این ساعت ماحصل همکاری مشترک میان دانشگاه منچستر و شرکت ریچارد مایل و مک‌ لارن فرمول ۱ است. وزن این ساعت ۴۰ گرم بوده و به ادعای سازنده، از دوام بالایی برخوردار است.
این ساعت که با مدل RM 50-30 شناخته می‌ شود، برچسب سبک‌ ترین ساعت مکانیکی جهان را یدک می‌ کشد. در این ساعت از کامپوزیت گرافنی استفاده شده که موجب کاهش وزن و در عین حال افزایش استحکام بدنه ساعت شده است.
این کامپوزیت گرافنی به Graph TPT شهرت دارد و از تمام موادی که پیش از این در ساخت ساعت استفاده شده سبک‌تر است.
در ضمن در بند این ساعت نیز از کامپوزیت گرافنی استفاده شده است. درون چرم بند این ساعت، گرافن تزریق شده که موجب افزایش استحکام و بالا رفتن خواص مکانیکی آن شده است.

سخن یکی از مدیران

رابرت یونگ از مدیران بخش کسب و کار دانشگاه منچستر در این باره می‌ گوید: «ما نشان دادیم که می‌ توان از گرافن برای ساخت ساعت استفاده کرد. گرافن در بدنه و بند ساعت استفاده شده که موجب افزایش استحکام و بهبود عملکرد آن شده است. این کامپوزیت گرافنی وزن ساعت را کاهش داده است و با تغییر طراحی در آینده، باز هم شاهد کاهش وزن ساعت خواهیم بود. ما به ارزیابی تأثیر گرافن بر بدنه و بند ساعت پرداختیم و از نتایج آن برای بهبود فرآیند ساخت استفاده کردیم.

برای این کار از توموگرافی اشعه ایکس و طیف‌ سنجی رامان کمک گرفتیم. این بررسی‌ ها به ما نشان داد که وارد شدن گرافن به بدنه ساعت می‌ تواند موجب بهبود قطعات ساعت شده و وزن آن را کاهش دهد.»

برای طراحی این ساعت از ماشین مک‌ لارن هندا فرمول ۱ الهام گرفته شده است. سازنده این ساعت مدعی است که موتور این ساعت در برابر آسیب‌ های بسیار جدی، مقاوم بوده و می‌ تواند در چنین شرایطی به کار خود ادامه دهد.

منبع:ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما

مجله اینترنتی متعجب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *