عجیب ترین وسیله‌ هایی پرتاب شده‌ به فضا

Most-strange-device-that-slung-into-space

عجیب ترین وسیله‌ هایی پرتاب شده‌ به فضا

عجیب ترین وسیله‌ هایی پرتاب شده‌ به فضا

در قرن بیستم شاهد پیشرفت‌ های زیادی در اکتشافات فضایی با ماهواره‌ های مصنوعی، کاوشگر ها و فضاپیما ها بوده‌ ایم.

به نقل از ساینس، اولین ماهواره مصنوعی Sputnik I به همراه تعدادی وسیله بزرگ دیگر در سال ۱۹۵۷ به فضا ارسال شدند.در ذیل هفت شی شگفت انگیز ساخته بشر که به فضا ارسال شدند معرفی می‌ شود.

شی های پرتاب شده

۱-ایستگاه بین‌ المللی فضایی(ISS) بزرگ‌ ترین ایستگاه فضایی است که تاکنون ساخته شده است. این ایستگاه از زمین فوتبال بزرگتر بوده و حدود ۳۵۶ فوت طول و ۲۴۰ فوت عرض دارد و وزن آن ۹۰۰ هزار پوند است. این ایستگاه دارای آزمایشگاه چرخشی برای تحقیقات مختلف علمی و فضایی و تنها ماهواره‌ ای است که با چشم غیرمسلح از روی زمین مشاهده می‌ شود.

۲-تلسکوپ فضایی هابل(HST) اندازه‌اش ۴۳٫۵ فوت است و از سال ۱۹۹۰ تاکنون چنین چیزی ایجاد نشده و وزن آن حدود ۲۷ هزار پوند است.

۳-ماهواره‌ های محیط‌ زیست از بزرگترین ماهواره‌ ها هستند که جو زمین را کنترل می‌ کنند. این ماهواره‌ها دارای طول ۳۳ فوت و وزن ۱۸هزار و ۱۰۰ پوندی هستند.

۴-ایستگاه فضایی MIR توسط روسیه راه‌اندازی شده و اولین ایستگاهی است که توسط دولت دیگری جز ایالات متحده راه‌اندازی شده است. این ایستگاه ۱۰۸ فوت طول و ۱۰۱ فوت عرض دارد و وزن آن حدود ۳۰۹ هزار پوند است.

۵-موشک زحل V حدود ۳۴۳ فوت قد و بیش از ۶ میلیون پوند وزن دارد. این موشک بلندترین، سنگین‌ترین و قدرتمند ترین راکتی است که تاکنون ساخته شده است.از سال ۱۹۶۷ این موشک راه‌اندازی شده و تاکنون ۱۳ ماموریت فضایی داشته است.

۶-ایستگاه فضایی اسکای لب نیز نخستین ایستگاه فضایی پژوهشی است.وزن آن حدود ۱۷۰ هزار پوند است و در سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۹ در فضا قرار گرفته است.

۷-فضا پیمای ترابری خودکار( ATV) از بزرگ‌ترین مجراهای فضایی برای تامین آّب، اکسیژن، غذا، پوشاک، قطعات یدکی و مواد برای آزمایشگاه ISS است.

منبع ایسنا

امیدواریم از خواندن عجیب ترین وسیله‌ هایی پرتاب شده‌ به فضا اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام ما

مجله اینترنتی متعجب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *