ورزش عجیب بزکشی در افغانستان

ورزش عجیب بزکشی در افغانستان
ورزشی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ورزش عجیب بزکشی در افغانستان

ورزش عجیب بزکشی در افغانستان

ورزش عجیب بُزکَشی، ورزش ملی کشور افغانستان و همچنان یک بازی سنتی گروهی است.این بازی در میان تمامی اقوام کشور افغانستان رواج دارد. در شمال افغانستان علاقه‌ مندان زیاد داشته و در مجموع به عنوان ورزش ملی و فرهنگی مردم شمال افغانستان شناخته می شود.با متعجب همراه باشید:

ورزش عجیب بزکشی

انجام ورزش عجیب بزکشی در افغانستان به این صورت است،که عده‌ای سوار بر اسب خود برای جابجا کردن لاشه یک بز یا گوساله تازه ذبح شده با هم شروع به رقابت می‌ کنند. سوارکاران باید لاشه بز را در حین سوارکاری از روی زمین برداشته و آن را با پیشی گرفتن از رقبا در محل مشخصی که معمولاً یک دایره علامت گذاری شده در زمین بازی است بر زمین بگذارند. ورزشکاران ورزش بزکشی که در افغانستان معروف به چاپ‌ انداز  هستند،گاه برای کسب مهارت به سال‌ ها تمرین نیاز دارند.

لاشه مورد استفاده در ورزش بزکشی: معمولاً بز ذبح شده، دست و پاهایش از زانو به پایین قطع می‌ شود. برای این که لاشه بز سفت شود حدود ۲۴ ساعت قبل از انجام بازی در آب سرد می خوابانند.گاهی اوقات برای اینکه بر وزن لاشه اضافه شود درون آن را پر از سنگ می‌ کنند.

جالب است بدانید که :در شمال کشور افغانستان خان های بزرگی وجود دارند که دارای چندین هزار گوسفند،گاو و بز هستند. این خان ها به منظور رقابت بین یکدیگر جوانان قوی افغان را در سنین 14-18 سالگی را تحت تمرین چاپ اندازی قرار می دهند تا چاپ انداز ماهری شوند. خان ها کوشش می نمایند بهترین اسب را داشته باشند. برای نگهداری اسب های خود  چندین نفر را استخدام می کنند،که از آن ها بنام میتر یاد می شود. این جوانان برای چندین سال در خط دوم یا عقبی تمرین داده میشوند تا چاپ انداز ماهر شوند.

عضویت در تلگرام ما

عضویت در اینستگرام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورزشی
چند نکته برای ورزشکاران در ماه مبارک رمضان

زمان مطالعه: 6 دقیقه در ماه مبارک رمضان معمولا ورزشکاران چه حرفه ای چه کسانی که برای سلامت خود ورزش میکنند، دچار مشکلات تغذیه و  چگونگی انجام تمرین می شوند. اما می توان با توجه به تغذیه مناسب و شدت تمرین تا حدی تاثیر منفی را از ورزشکار روزدار گرفت.

یکی از عجیب ترین ورزشگاه های جهان
ورزشی
2
یکی از عجیب ترین ورزشگاه های جهان

زمان مطالعه: 3 دقیقه یکی از عجیب ترین ورزشگاه های جهان که به صورت رسمی، در دیدار دو تیم آتلانتا فالکونز و گرین بی پکرز، افتتاح خواهد شد و بیش از 1 میلیارد پوند برای ساخت آن هزینه شده است.

رونمایی از لوگوی جدید باشگاه بارسلونا
ورزشی
رونمایی از لوگوی جدید باشگاه بارسلونا

زمان مطالعه: 2 دقیقه باشگاه فوتبال بارسلونا (Futbol Club Barcelona) که بیشتر به آن بارسلونا یا به صورت مخفف بارسا گفته میشود ، یک باشگاه فوتبال حرفه‌ ای در کشور اسپانیا است که در شهر بارسلونا در منطقهٔ کاتالونیای اسپانیا قرار دارد.