زمان مطالعه: 2 دقیقه

لوله هایی که جلوی نشتی را هم می گیرند!

لوله هایی که جلوی نشتی را هم می گیرند!:

دانشمندان به فناوری جدیدی در خصوص طراحی و ساخت لوله هایی دست یافته اند که از قابلیتی هم چون تعمیر خودکار به هنگام بروز نشتی برخوردارند.تعمیر لوله های منتقل کننده مایعات و مواد و مختلف همچون آب و نفت می تواند بسیار پرهزینه باشد، اما اکنون دانشمندان شرکتی در اسکاتلند موفق به استفاده از شیوه نوینی شده اند که بر اساس آن لوله ها به هنگام نشتی به صورت خودکار تعمیر می شوند.

توضیح کوتاه راجب طرح:

دراین فرآیند بی سابقه از صفحات کوچک مصنوعی و با الهام از فرآیند مسدود شدن خونریزی در بدن با کمک پلاک ها استفاده شده است.این صفحات کوچک که در حقیقت از جنس مواد پلیمری یا کشسان هستند، در قسمت بالایی لوله ها مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از جریان مایع درون لوله به محل نشت منتقل می شوند.

لوله هایی که جلوی نشتی را هم می گیرند!

سخنی از مبتکر طرح:

کلیر اونس مبتکر این فناوری نوین گفت: با استفاده از این فرآیند جدید بند آوردن خودکار محل نشت در لوله ها امکان پذیر خواهد شد. تاکنون ازاین روش به صورت آزمایشی در شرکت های بریتیش پترلیوم انگلیس و شل استفاده شده است.

در این آزمایش از فناوری یاد شده در تعمیر نشت لوله انتقال نفت در زیر آب استفاده شد.

بر اساس گزارش تکنولوژی ریویو، معمولا تعمیر نشت هایی از این دست با استفاده از تجهیزات پیشرفته و گران قیمت انجام می شود، اما بهره گیری از این روش تا 3 میلیون دلار صرفه جویی به همراه خواهد داشت.

برگرفته از خبرگزاری مهر