زمان مطالعه: 2 دقیقه

تالاب عینک در گیلان

تالاب عینک در گیلان:

تالاب عینک در گیلان به دلیل آن که در عکس‌ های هوایی شبیه عینک است به این نام خوانده می‌شود. این تالاب بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان است. دریاچه عینک یا مرداب عینک تالابی‌ است طبیعی که در منطقه ۴ شهر رشت در استان گیلان واقع شده است.که از شرق به تقاطع غیر هم سطح شهدای گمنام از شمال به بلوار شهید افتخاری از جنوب به پارک دانشجو و مناطق مسکونی غیرمجاز و از غرب به شرکت دخانیات رشت محدود است.این مرداب از مناطق گردشگری مهم شهر رشت محسوب می‌شود. محیط تالاب عینک در گیلان ۱۲ کیلومتر و پهنه آبی آن ۴۴ هکتار و حریم و پهنه ساحلی و خشکی آن ۱۶۳ هکتار است. این تالاب تاکنون از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران تحت پوشش کنوانسیون رامسر قرار نگرفته است؛ و وضعیت نامناسب زیست‌ محیطی دارد.

تالاب عینک در گیلان

اکوسیستم تالاب عینک:

تالاب عینک ویژگی خاص یک اکوسیستم زنده درون شهری است و در کریدور پروازی پرندگان مهاجر قرار دارد و قابلیت آن را دارد که بخشی از پرندگان مهاجر این تالاب را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده که نمونه این موضوع در تالاب مصنوعی که درحومه لندن برای مشاهده پرندگان و آموزش محیط زیست به کودکان به‌نام «دبلیو دبلیو تی» مشهور است و از معروف‌ ترین مراکز اکوتوریستی اروپا بوده، قابل مشاهده است.

پوشش گیاهی:

شواهد درخصوص پوشش گیاهی تالاب عینک در گیلان نشان می‌ دهد، حوزه مذکور سابقاً از تنوع و مرغوبیت زیادی بر خوردار بوده که در دهه‌ های گذشته از این پوشش کاسته شده است. در گذشته نه چندان دور حاشیه این تالاب از انواع درختان و نیز گونه‌های انار وحشی، ازگیل، خیزران، گالی و ارملک پوشیده بود که رشد و توسعه ناموزون شهری در چند دهه گذشته موجب تغییر این اکوسیستم شده بطوری که بسیاری از این گونه‌ ها هم‌ اکنون از بین رفته است.

تالاب عینک در گیلان