تاریخی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سالار سعید در سنندج

سالار سعید در سنندج:

عمارت سالار سعید:

عمارت سالار سعید در سنندج،در خیابان امام کوچه حبیبی شهر سنندج قرار دارد.این بنا مقارن با سلطنت ناصر الدین شاه قاجار در حدود 150 سال پیش به سفارش یکی از علمای بنام اهل سنت (ملا لطف الله شیخ الا سلام) قاضی القضات منطقه کردستان بنا شد.این بنا پس از فوت وی توسط نوادگان او به دو بخش تفکیک گردید و به فروش رسید.بخش اندرونی به تملک خانواده «حبیبی» و بخش بیرونی به تملک «عبدالحمید خان سنندجی (سالار سعید)» در آمد که از این رو امروز هر بخش از آن بنای یکپارچه با نام مالکان جدید شناخته می شود. «سالار سعید» بخش بیرونی عمارت را در سال ۱۱۳۶ به اداره فرهنگ واگذار کرد و تا سال ۱۳۵۱ این بخش در اختیار اداره فرهنگ بود و برای مواردی چون دانشسرا، کتابخانه و خانه پیشاهنگان مورد استفاده قرار گرفت.

سالار سعید در سنندج

در همین سال از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت جهت تاسیس موزه تملک شد و پس از مرمت و آماده سازی در مهر ماه ۱۳۵۴ با نام «موزه سنندج» در دو بخش مردم‌ شناسی و باستان‌ شناسی افتتاح گردید. عمارت سالار سعید دارای گچبری‌ ها و آینه‌کاری‌ ها با قدمتی بیش از 140 سال می‌ باشد که در بناهای قدیمی سنندج نظیر آن را کمتر می‌ توان یافت. بنای اصلی در ضلع جنوبی واقع و شامل زیرزمین و یک طبقه فوقانی است. زیر زمین این بنا به شکل حوضخانه است که دارای سقف گنبدی شکل با تزئینات آینه‌کاری و گچبری تلفیقی است.شاه‌ نشین‌ها و حوض سنگی شش ضلعی این قسمت بسیار جالب توجه است. در طبقه فوقانی عمارت سالار سعید سالن بزرگی که از ضلع شمالی به وسیله یک ارسی هفت دری به حیاط مشرف بوده و منظره‌ای بدیع به این سالن که تالار تشریفات محسوب می‌شود بخشیده است.عمارت بیرونی شامل یک حیاط بزرگ و ساختمان دو طبقه با تالار تشریفات مزین و همچنین زیر زمین و حوض خانه زیبا و انبار است .

سالار سعید در سنندج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران
تاریخی
1
کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه شاید شما جز کسانی باشید که به دفعات متعدد به تهران سفر کرده اند اما کمتر از اماکن تاریخی آن بازدید کرده باشند. دلیل این اتفاق احتمالا این باشد که بیشتر سفرها به شهر تهران کاری است و زمانی برای بازدید از شهر باقی نمی ماند. در ادامه با متعجب همراه باشید تا در شهر تهران شما را با کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران آشنا کند.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)
تاریخی
کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

زمان مطالعه: 4 دقیقه این اسب باستانی آنقدر سالم بود، که همه دانشمندان این پروژه را شوکه کرد. حتی موهای بینی اسب نیز سالم باقی مانده اند. در ادامه کشف اسبی از عصر یخبندان با ما همراه باشید تا شما را از جزئیات کشف اسب تاریخی از عصر یخبندان آگاه کنیم.

برترین آثار تاریخی شهر اصفهان
تاریخی
3
برترین آثار تاریخی شهر اصفهان

زمان مطالعه: 3 دقیقه ایران کشوری با قدمت زیادی از دوران مختلف است. در ایران شهر های تاریخی فراوانی وجود دارد که هر ساله مقصد گردشگران زیادیست که علاقه مند به تاریخ هستند. اصفهان معروف به نصف جهان، امروز قصد داریم شما را با دو بناری تاریخی اصفهان که جز برترین آثار تاریخی شهر اصفهان هستند آشنا کنیم، در ادامه با متعجب همراه شوید.