زمان مطالعه: 2 دقیقه

بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان

بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان:

آبشار لاتون در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه در استان گیلان، قرار گرفته‌ است.ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی،بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان به حساب می‌ آید.

آبشار لاتون علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.

بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان

سرچشمه این آبشار از دامنه‌ های شرق کوه اسپیناس“اسپینه” سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر است می رسد و خود این رودخانه نیز از کوه اسپیناس”اسپینه” سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌ شود.

مسیر صعود آبشار تپه‌ هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌ شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌ هایی خطرناک و مرگبار است.آبشار از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل مشاهده است. در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان می‌ رسیم که تقریباً خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه می‌ باشد.جالب اینجاست که فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر است که در مدت طی کردن این مسیر،در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع آن زیاد می‌ شود.

بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان

پوشش گیاهی و گونه های جانوری:

پوشش گیاهی :در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌ های متراکم بکر و دست‌ نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌ کند.

گونه های جانوری:از تنوع جانوری اطراف آبشار لاتون نیز می‌ توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.