بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان
طبیعت
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان

بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان:

آبشار لاتون در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه در استان گیلان، قرار گرفته‌ است.ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی،بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان به حساب می‌ آید.

آبشار لاتون علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.

بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان

سرچشمه این آبشار از دامنه‌ های شرق کوه اسپیناس“اسپینه” سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر است می رسد و خود این رودخانه نیز از کوه اسپیناس”اسپینه” سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌ شود.

مسیر صعود آبشار تپه‌ هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌ شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌ هایی خطرناک و مرگبار است.آبشار از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل مشاهده است. در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان می‌ رسیم که تقریباً خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه می‌ باشد.جالب اینجاست که فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر است که در مدت طی کردن این مسیر،در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع آن زیاد می‌ شود.

بلند ترین آبشار ایران در استان گیلان

پوشش گیاهی و گونه های جانوری:

پوشش گیاهی :در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌ های متراکم بکر و دست‌ نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌ کند.

گونه های جانوری:از تنوع جانوری اطراف آبشار لاتون نیز می‌ توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاییز رویایی در طبیعت بریتانیا
طبیعت
پاییز رویایی در طبیعت بریتانیا

زمان مطالعه: 4 دقیقه تابستان با همه زیبایی هایی که دارد روزی تمام می شود و جای خودش را به پاییز هزار رنگ می دهد، پاییزی که انگار در بعضی از جاها رنگ و بوی دیگری دارد، پاییز بوی عشق را میدهد.

جنگل سیاه جنگلی رویایی در آلمان
طبیعت
جنگل سیاه جنگلی رویایی در آلمان

زمان مطالعه: 3 دقیقه اگر به دنبال مقصدی هیجان انگیز و رویایی هستید که چند روزی بی خبر از دنیا در آن زندگی کنید ما به شما جنگل سیاه در آلمان را پیشنهاد می کنیم. شاید نام آن شما را یاد مکان های جادویی و سحرآمیز بیاندازد…

گلی عجیب که یک شب از سال شکوفا می شود
طبیعت
گلی عجیب که یک شب از سال شکوفا می شود

زمان مطالعه: 3 دقیقه گلی عجیب که یک شب از سال شکوفا می شود گیاهان عجیب و غریبی در سراسر دنیا وجود دارند. برخی از آن ها گوشت خوارند! برخی دیگر را فقط در منطقه ای خاص از جهان می توان مشاهده کرد و بعضی از گل ها را نیز نمی توان در ۳۶۴ …