زمان مطالعه: 2 دقیقه

فناوری واقعیت مجازی در شبیه‌ سازی مرگ

فناوری واقعیت مجازی در شبیه‌ سازی مرگ

قبل از این که سراغ این خبر علمی عجیب برویم ابتدا شما را با فناوری واقعیت مجازی آشنا میکنیم.با متعجب همراه باشید.

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی یک تکنولوژی و فناوری نوین است که به کاربر امکان می‌ دهد تا با یک محیط شبیه‌ سازی رایانه‌ ای اندرکنش یا تعامل داشته باشد. بیشتر محیط‌ های واقعیت مجازی تجهیزاتی برای اندرکنش تصویری انسان با رایانه هستند اما گروه محدودی نیز دارای حسگرهایی صوتی یا لمسی برای تعامل با کاربر هستند.

نوع دیگری از واقعیت مجازی وجود دارد که توسط تصاویر پانورامای ۳۶۰ درجه ایجاد می‌ شود و در واقع واقعیتی از آنچه هستیم را برای دیگران به نمایش می‌گذارد. با فناوری واقعیت مجازی م ی‌توان این امکان را فراهم کرد تا افراد بتوانند از امکانات و مکان شما به خوبی دیدن کنند.

واقعیت مجازی که از آن به عنوان محیط چند رسانه‌ای همه‌ جانبه هم یاد می‌ شود، یک محیط شبیه‌ سازی کامپیوتری می‌ باشد که می‌ تواند حضور فیزیکی را در یک محل و در یک دنیای واقعی و یا یک دنیای مجازی شبیه‌ سازی کند.

شبیه‌ سازی مرگ با فناوری واقعیت مجازی:

محققان دانشگاه بارسلونا برای اولین‌ بار با استفاده از واقعیت مجازی موفق به “شبیه‌ سازی شرایط مرگ شدند“.

به نقل از دیلی‌ میل، بسیاری از افراد حتی از فکر کردن به مرگ وحشت‌ زده و از تصور اینکه یک روز باید این احساس دردناک را تجربه کنند بسیار نگران و افسرده می‌ شوند.محققان بر این باورند که با شبیه‌ سازی شرایط مرگ و مشاهده بدن از خارج از جسم می‌ توان به افراد کمک کرد که با مرگ کنار بیایند.

فناوری واقعیت مجازی به فرد کمک می‌ کند که با مشاهده جسم خود، حس ترس و نیستی ناشی از مرگ در وی کاهش یابد.

عملکرد فناوری واقعیت مجازی در شبیه‌ سازی مرگ با فریب مغز آغاز می‌ شود. در این مرحله مغز انسان در شرایطی قرار می‌ گیرد که احساس می‌ کند بدن مجازی واقعی است و پس از آن احساس عجیب خروج از بدن در مغز ایجاد می‌ شود.

محققان پس از آزمایش این سیستم بر روی 32 بیمار دریافتند که شبیه‌ سازی مجازی بدن بیماران در فناوری واقعیت مجازی سبب شد که جسم مجازی آنها همه حرکات بدن را تقلید کند. بنابراین پس از تغییر زاویه تصویر افراد احساس خروج از بدن را تجربه ‌کردند.

نتیجه این آزمایش نشان داد که ترس از مرگ در گروه مورد آزمایش در مقایسه با گروه کنترل کاهش یافته است.

منبع:خبرگزاری ایسنا