زمان مطالعه: 5 دقیقه
برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

شما کمتر کسی را پیدا می کنید که به شهر تهران سفر کند و به برج میلاد آن نرود. برج میلاد بلند ترین برج در ایران است و به همین دلیل است که علاقمندان زیادی دارد. متعجب قصد دارد در این مطلب شما را بیشتر با این برج مخابراتی آشنا کند پس در ادامه در برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران همراه ما باشید.

تاریخچه برج میلاد تهران

در سال 1372 به منظور ایجاد فضای نو و جذاب برای شهروندان تهرانی و ایرانی و ایجاد یک نماد ملی با توجه به توان مهندسین ایرانی ، مدیران شهری را بر آن داشت تا برای رفع مشکلات مخابراتی و تلویزیونی شهر و موارد مطروحه، اقدام به انجام مطالعات اولیه به منظور احداث مجموعه چند عملکردی نمایند. سرانجام در سال 1376 ( 1998 میلادی ) عملیات اجرایی برج آغاز و شركت يادمان سازه مجري پروژه برج ميلاد تهران از طرف شهرداري تهران معرفي شد و دكتر محمد رضا حافظي استاد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه شهيد بهشتي به عنوان معمار و طراح پروژه انتخاب گردید. موضوع به صورت طرح و ساخت به مناقصه گذاشته شد و در نهایت قرارداد با پیمانکار منعقد گردید. در سال 1380 نام آن از برج یادمان به برج میلاد تغییر پیدا نمود.

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

برج میلاد تهران

برج میلاد

مجموعه برج میلاد تهران، برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران ،در زمینی به مساحت 4/74 هکتار بر روی تپه های کوه نصر در میان شبکه بزرگراهی شمال غرب تهران واقع گردیده که از شمال به بزرگراه همت ، از جنوب به بزرگراه حکیم ، از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله منتهی می گردد.این مجموعه چند عملکردی در حوزه های مخابراتی ، مراکز تجاری ، رستوران ها، خدمات پذیرایی، مرکز همایش ها ، خدمات گردشگری و تفریحی است. در حال حاضر این مجموعه شامل برج میلاد تهران و مرکز همایش ها می باشد و فاز دوم شامل مرکز خرید ، برج هتل و برج اداری می باشد.

برج میلاد با ارتفاع 435 متر ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا محسوب می شود. وزن تقریبی کل سازه 150 هزار تن می باشد. ارتفاع برج از سطح دریا:1444 متر می باشد به طوریکه بزرگراه حکیم 60 متر پایین تر از سطح برج قرار گرفته است.

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

رستوران گردان برج میلاد

رستوران گردان برج میلاد

رستوران گردان برج میلاد در ارتفاع 276 متری این برج قرار دارد. ظرفیت این رستوران 300 نفر است و در طبقه ششم فضایی خاطره انگیز را برای شما عزیزان فراهم می نماید. این رستوران از دو فضای ثابت و متحرک که هر یک ساعت یک دور حول بخش ثابت میگردد و دید 360 درجه ای به تمام نقاط شهر تهران را برای شما فراهم می نماید. برای سرو غذا ها به منظور ایمنی بیشتر رستوران در بخش مرکزی و ضلع جنوب غربی برج قرار گرفته و طبخ غذا در این قسمت انجام میگیرد و از طریق آسانسور های مخصوص به این طبقه منتقل میگردد.

دیگر امکانات برج میلاد

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران این مجموعه دارای مکان های تفریحی و سرگرمی زیادی است که در ادامه به تعدادی از این مکان های تفریحی می پردازیم:

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

دلفیناریوم

1-دلفیناریوم

مرتفع ترین دلفیناریوم غیرساحلی دنیا که ظرفیت حضور 700 نفر را دارد در ضلع غربی مجموعه برج میلاد قراردارد. این دلفیناریوم با اجرای برنامه های شاد و مفرح با 2 دلفین و شیرهای دریایی آموزش دیده فضایی متفاوت و شاد را برای علاقه مندان خصوصاً کودکان و نوجوانان فراهم می کند.

2-سینما گیم

در سینما گیم پخش بازی بصورت 3 بعدی و افکت های محیطی تجربه ای متفاوت را برای همه افراد در تمام گروه های سنی بوجود می آورد این بازی ها به صورت گروهی با سیستم امتیاز دهی انفرادی محیطی مهیج و رقابتی را برای بازیکنان بوجود می آورد. گیم: هر صندلی مجهز به یک تفنگ لیزری میباشد و در حین نمایش از شما عکس گرفته می شود، و دیگر حاضرین در سالن در یک بازی شرکت کرده با حرکت روی ترن یا سوار بر اسب و ماشین، زامبی ها رو می کشید یا کابوی ها را از بازی خارج می کنید و امتیاز می گیرید.

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

گنبد آسمان

3-گنبد آسمان

گنبد آسمان بالاترین طبقه از ساختمان بالای برج در ارتفاع 302 متری است . اثری هنری از دکتر رضا یحیایی تاریخ تمدن ایران را در دل این طبقه هنرمندانه روایت کرده است. همچنین این طبقه مزین به پرچم بارگاه های مطهر ائمه می باشد که در مناسبت های مختلف به مجموعه اهدا شده است. دکل آنتن برج که کاربری مخابراتی دارد از این طبقه شروع و تا 120 متر ادامه پیدا می کند. در آنتن یک آسانسور 2 نفره برای انتقال تکنسین ها به بالا وجود دارد. استفاده از این آسانسور ها برای عموم امکان پذیر نمی باشد.

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

سکوی دید باز

4-سکوی دید باز

سکوی دید باز طبقه هفتم ساختمان بالای برج و در ارتفاع 280 متری برج واقع شده است و از طریق این طبقه می توان به طبقات دیگر برج دسترسی پیدا کرد. شما می توانید از تریای برج استفاده کنید و در فضای بالکن روباز به تماشای شهر تهران مشغول شوید. استفاده از مواد غذایی و همچنین استعمال دخانیات در این محوطه ممنوع است. دوربین های مستقر در بالکن به شما کمک می کند تا تصاویر واضح تری از شهر را به تماشا بنشینید. در این طبقه جاذبه هایی چون ماکت برج های بلند مخابراتی دنیا ، میل های قدیمی ایران و همچنین شهر فرنگ که نمایان گر تصاویری از تهران قدیم است وجود دارد.

برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران

کاربازیا

5-کاربازیا

شهر مشاغل کودکان کاربازیا در نوروز 97 در طبقه منفی یک برج میلاد تهران آغاز به کار کرد. این مجموعه با الگوگیری از تجربیات موفق جهانی در این زمینه و با توجه به شرایط فرهنگی، ملی و مذهبی کشور عزیزمان طراحی و بهره برداری شده است. این محیط برای کودکان 2 تا 13 سال تدارک دیده شده و تجربه کار در قالب مشاغل مختلف و شبیه سازی شده با هدف آشنایی با فرهنگ کار و تلاش و همچنین رشد و پرورش توانایی های فردی و جمعی کودک، محور اصلی آن می باشد. فعالیت های موجود در کاربازیا شامل صنایع دستی،خانه آشپزی، آزمایشگاه، اداره پست، بیمارستان، هواپیما،آکادمی موسیقی، فروشگاه، آتش نشانی، استودیو خبر، پلیس، مکانیکی، شهرک آزمایش (رانندگی)، تماشاخانه، شن بازی و روباتیک می باشد.

سخن آخر

اگر به تهران سفر کردید حتما از برج میلاد هم بازدید کنید تا یک تجربه متفاوتی را داشته باشید.

سرعت آسانسورهای برج 7 متر بر ثانیه است که به سلامت بانوان باردار آسیب می رساند.

تغییر فشار هوا به دلیل سرعت بالای آسانسور باعث گوش درد در کودکان زیر دو سال می شود.

برای آسایش و راحتی در طول بازدید چمدان و لوازم حجیم خود را به اتاق امانات بسپارید.

امیدواریم از مشاهده برج میلاد تهران بلند ترین برج در ایران لذت کافی را برده باشید.

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما

منابع: سایت برج میلاد و سایت رستوران گردان برج میلاد و سایت تخفیفان