تاریخی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مقبره باباطاهر :

مقبره باباطاهر در مركز شهر خرم آباد و در ضلع غربی قلعه فلك الافلاك و در كنار خانه قدیمی آخوند ابو مقبره باباطاهر قرار دارد .در گویش لری به باو طاهر معروف است اهالی شهر خرم آباد معتقدند این مقبره مربوط به بابا طاهر شاعر و عارف نامدار و سراینده دو بیتی های معروف لكی و لری است.سبك بنای مقبره ساده و متشكل از گنبد خانه ای با یك ورودی است . ساختمان اصلی آن بصورت 8 ضلعی است كه چهار ضلع آن هر یك به ابعاد 2,5 متر و اضلاع فرعی هریك 1,70 سانتی متر است . ارتفاع گنبد تا كف 6 متر است .

maghbare-babataher-da-khoram-abad-1

محل قبر در داخل سردابه بوده كه بر روی سردابه و كف بقعه قبری به ابعاد 52* 100*177 سانتی متر وجود دارد . بر روی قبر ضریحی چوبی به ابعاد 127* 128* 198 وجود داشته كه از بین رفته است .اطاق كوچكی به ابعاد 2,5 * 5 متر به بدنه غربی بنا در دوره معاصر الحاق شده بود . كه به آن قلندر خانه می گفتند . این بنا احتمالا مربوط به دوره خوارزمشاهی وبه شماره 1922 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.ولی نگارنده سنگ قبر یا سنگ نوشته دیگری که مشخصات صاحب قبر را داشته باشد در انجا موجود نیست.

maghbare-babataher-da-khoram-abad-2

یکی از معمران محله مذکور مدعی بود که شجره ی مدفون به نام بابا طاهر با چند دو بیتی روی چوبی نوشته شده بود که به وسیله ی شخصی که گویا دیوانه بوده است در سالهای پیش از بین رفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران
تاریخی
1
کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه شاید شما جز کسانی باشید که به دفعات متعدد به تهران سفر کرده اند اما کمتر از اماکن تاریخی آن بازدید کرده باشند. دلیل این اتفاق احتمالا این باشد که بیشتر سفرها به شهر تهران کاری است و زمانی برای بازدید از شهر باقی نمی ماند. در ادامه با متعجب همراه باشید تا در شهر تهران شما را با کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران آشنا کند.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)
تاریخی
کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

زمان مطالعه: 4 دقیقه این اسب باستانی آنقدر سالم بود، که همه دانشمندان این پروژه را شوکه کرد. حتی موهای بینی اسب نیز سالم باقی مانده اند. در ادامه کشف اسبی از عصر یخبندان با ما همراه باشید تا شما را از جزئیات کشف اسب تاریخی از عصر یخبندان آگاه کنیم.

برترین آثار تاریخی شهر اصفهان
تاریخی
3
برترین آثار تاریخی شهر اصفهان

زمان مطالعه: 3 دقیقه ایران کشوری با قدمت زیادی از دوران مختلف است. در ایران شهر های تاریخی فراوانی وجود دارد که هر ساله مقصد گردشگران زیادیست که علاقه مند به تاریخ هستند. اصفهان معروف به نصف جهان، امروز قصد داریم شما را با دو بناری تاریخی اصفهان که جز برترین آثار تاریخی شهر اصفهان هستند آشنا کنیم، در ادامه با متعجب همراه شوید.