زمان مطالعه: 2 دقیقه

مقبره باباطاهر :

مقبره باباطاهر در مركز شهر خرم آباد و در ضلع غربی قلعه فلك الافلاك و در كنار خانه قدیمی آخوند ابو مقبره باباطاهر قرار دارد .در گویش لری به باو طاهر معروف است اهالی شهر خرم آباد معتقدند این مقبره مربوط به بابا طاهر شاعر و عارف نامدار و سراینده دو بیتی های معروف لكی و لری است.سبك بنای مقبره ساده و متشكل از گنبد خانه ای با یك ورودی است . ساختمان اصلی آن بصورت 8 ضلعی است كه چهار ضلع آن هر یك به ابعاد 2,5 متر و اضلاع فرعی هریك 1,70 سانتی متر است . ارتفاع گنبد تا كف 6 متر است .

مقبره باباطاهر در خرم آباد

محل قبر در داخل سردابه بوده كه بر روی سردابه و كف بقعه قبری به ابعاد 52* 100*177 سانتی متر وجود دارد . بر روی قبر ضریحی چوبی به ابعاد 127* 128* 198 وجود داشته كه از بین رفته است .اطاق كوچكی به ابعاد 2,5 * 5 متر به بدنه غربی بنا در دوره معاصر الحاق شده بود . كه به آن قلندر خانه می گفتند . این بنا احتمالا مربوط به دوره خوارزمشاهی وبه شماره 1922 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.ولی نگارنده سنگ قبر یا سنگ نوشته دیگری که مشخصات صاحب قبر را داشته باشد در انجا موجود نیست.

مقبره باباطاهر در خرم آباد

یکی از معمران محله مذکور مدعی بود که شجره ی مدفون به نام بابا طاهر با چند دو بیتی روی چوبی نوشته شده بود که به وسیله ی شخصی که گویا دیوانه بوده است در سالهای پیش از بین رفته است.