مقبره باباطاهر در خرم آباد

maghbare-babataher-da-khoram-abad-2

مقبره باباطاهر :

مقبره باباطاهر در مرکز شهر خرم آباد و در ضلع غربی قلعه فلک الافلاک و در کنار خانه قدیمی آخوند ابو مقبره باباطاهر قرار دارد .در گویش لری به باو طاهر معروف است اهالی شهر خرم آباد معتقدند این مقبره مربوط به بابا طاهر شاعر و عارف نامدار و سراینده دو بیتی های معروف لکی و لری است.سبک بنای مقبره ساده و متشکل از گنبد خانه ای با یک ورودی است . ساختمان اصلی آن بصورت ۸ ضلعی است که چهار ضلع آن هر یک به ابعاد ۲,۵ متر و اضلاع فرعی هریک ۱,۷۰ سانتی متر است . ارتفاع گنبد تا کف ۶ متر است .

maghbare-babataher-da-khoram-abad-1

محل قبر در داخل سردابه بوده که بر روی سردابه و کف بقعه قبری به ابعاد ۵۲* ۱۰۰*۱۷۷ سانتی متر وجود دارد . بر روی قبر ضریحی چوبی به ابعاد ۱۲۷* ۱۲۸* ۱۹۸ وجود داشته که از بین رفته است .اطاق کوچکی به ابعاد ۲,۵ * ۵ متر به بدنه غربی بنا در دوره معاصر الحاق شده بود . که به آن قلندر خانه می گفتند . این بنا احتمالا مربوط به دوره خوارزمشاهی وبه شماره ۱۹۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.ولی نگارنده سنگ قبر یا سنگ نوشته دیگری که مشخصات صاحب قبر را داشته باشد در انجا موجود نیست.

maghbare-babataher-da-khoram-abad-2

یکی از معمران محله مذکور مدعی بود که شجره ی مدفون به نام بابا طاهر با چند دو بیتی روی چوبی نوشته شده بود که به وسیله ی شخصی که گویا دیوانه بوده است در سالهای پیش از بین رفته است.

مجله اینترنتی متعجب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *