زمان مطالعه: 2 دقیقه

آبشار چشمه ای مارگون:

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشار های کشور ایران می‌ باشد و در مجاورت شهر سپیدان، در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع گردیده است.آبشار مارگون که در روستای مارگون واقع شده است، یکی از بزرگ‌ ترین و با شکوه‌ ترین آبشار های ایران است که از نظر زیبایی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می‌کند.

آبشار چشمه ای مارگون

این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌ شود. از این حیث این آبشار هم بزرگترین و هم مرتفع‌ ترین آبشار چشمه‌ ای در جهان است.

آبشار چشمه ای مارگون

مسیر دسترسی به آبشار تا نزدیکی آبشار ماشین رو بوده و در ادامه بقیه راه را باید پیاده پیمود که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌ های سیمانی است.مسیر منتهی به آبشار که از مجاورت روستا های اطراف می‌گذرد، در فصل زمستان برف گیر بوده و گاهی راه‌ های ارتباطی کاملاً قطع می‌شود.بهترین فصلی که برای سفر به این مکان پیشنهاد می شود،در فصل بهار است که بسیار سرسبز و دیدنی است.رسیدن به آبشار مارگون از استان فارس، شهرستان سپیدان، شهرستان مارگون یا از یاسوج، شهرستان کاکان، شهرستان مارگون میسر است.

آبشار چشمه ای مارگون