زمان مطالعه: 3 دقیقه

عجیب ترین جزیره ها در دبی

عجیب ترین جزیره ها در دبی

جزیره‌ های نخلی دبی:

جزیره‌ های نخلی که به عربی به آن ها جزر النخيل می گوییند. این سه جزیره ساخت بشر است که در شهر دبی، امارات متحده عربی است که در آب‌ های نیل گون خلیج فارس قرار دارد. این سه جزیره که به شکل یک درخت نخل هستند و به نام های نخل جمیرا، نخل دیره و نخل جبل علی نام دارند. کاربرد های  این جزایر عبارت اند از:مسکونی، سرگرمی و تجاری است. با تکمیل این پروژه، ۵۲۰ کیلومتر به خط ساحلی دبی اضافه شد و بیش از ۱۰۰ هتل لوکس، ۱۰،۰۰۰ ویلای لوکس ساحلی، ۵،۰۰۰ آپارتمان و همچنین ده‌ ها پارک آبی، مارینا، رستوران، مرکز خرید، امکانات تفریحی و ورزشی، اسپا، سینما و مراکز ویژهٔ غواصی را به وجود  آورد.

عجیب ترین جزیره ها در دبی

نخل جمیرا:

نخل جمیرا یا پالم جمیرا یک مجمع‌ الجزایر در دبی، امارات متحده عربی است. نخل جمیرا یکی از سه جزیرهٔ نخلی دبی است. در طراحی این جزیره از درخت نخل الهام گرفته شده‌است و دارای ۱۷ شاخهٔ عظیم است که توسط یک حصار ۱۲ کیلومتری حفاظت شده‌است. برای به سطح آب رساندن این سازه، بیشتر از ۵۰ میلیون متر مکعب خاک مورد نیاز است. ساخت این جزیره در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید. مساحت این جزیره ۵ در ۵ کیلومتر است. جزیره جمیرا بزرگ‌ ترین جزیرهٔ انسان ساخت است و حدوداً ۴۰ هزار کارگر درگیر ساخت آن بوده‌ اند. در جزیره یک مونوریل با ظرفیت حمل ۲ تا ۳ هزار مسافر در روز به خارج و داخل جزیره ساخته شده‌ است.

نخل دیره:

نخل دِیره یکی از سه جزیرهٔ نخلی شهر دبی، امارات متحده عربی است. این نخل بزرگ‌ ترین مجمع‌ الجزایر از مجموعهٔ جزیره‌ های نخلی دبی است و بیش از ۸،۰۰۰ ویلای مسکونی و لوکس بر روی آن ساخته خواهد شد،که هر کدام دسترسی خصوصی به ساحل خواهند داشت. ساخت نخل دیره از سال ۲۰۰۴ آغاز شد و برنامه‌ ریزی شده بود که تا سال ۲۰۱۵ به اتمام برسد اما با وقوع بحران‌ های مالی گسترده در جهان که از سال ۲۰۰۸ آغاز شد و تا به امروز نیز ادامه دارد، کار بر این پروژه در سال ۲۰۰۸ به صورت موقت متوقف شد و همچنان نیز ادامه دارد.

این نخل که در روبه‌ روی منطقهٔ کرنیش دیره قرار دارد، دارای ۴۱ شاخه می‌باشد و ۸ برابر نخل جمیرا و ۵ برابر نخل جبل علی است و در صورت تکمیل، ۱ میلیون نفر را در خود جای خواهد داد. نخل جمیرا، مجمع‌ الجزایر جهان و نخل جبل علی، همگی در سمت چپ نخل دیره قرار دارند.
طول این جزیره ۱۴ و عرض آن ۸،۵ کیلومتر است و ۸۰ کیلومتر مربع مساحت کل آن است. نخل دیره در کرنیش دیره در بخشی از آب که دارای ۶ متر عمق می‌ باشد ساخته می‌ شود و تا عمق ۲۲ متری زیر خلیج فارس ادامه می‌ یابد.

عجیب ترین جزیره ها در دبی

نخل جبل علی:

نخل جبل علی هم  یکی از مجمع‌ الجزایر در دبی، امارات متحده عربی است. نخل جبل علی یکی از سه جزیرهٔ نخلی دبی است. این نخل در منطقهٔ آزاد جبل علی و در آب‌ های خلیج فارس قرار دارد. این پروژه در اکتبر ۲۰۰۲ آغاز شد و برنامه‌ ریزی شده بود که در اواسط سال ۲۰۰۸ به پایان برسد اما به علت به وجود آمدن بحران مالی گسترده در جهان، در سال ۲۰۱۱ به صورت موقت متوقف شد.

نخل جبل علی ۵۰ درصد از نخل جمیرا بزرگ‌ تر و ۵ برابر از نخل دیره کوچک‌ تر است و ۶ مارینا، پارک دریایی سی ورلد، مجموعه‌ های مسکونی، تجاری و مراکز خرید را در بر دارد. برجسته‌ ترین ویژگی نخل جبل علی خانه‌ های آبی آن است که بین حصار دور نخل جبل علی و شاخه‌ هایش قرار است. این خانه‌ های آبی به صورتی ساخته می‌ شود که در نهایت به شکل بیتی از غزل سروده شده توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی دیده می‌شود.