زمان مطالعه: 3 دقیقه
فرستنده وای فای و بلوتوث در کاشی های هوشمند

فرستنده وای فای و بلوتوث در کاشی های هوشمند

فرستنده وای فای و بلوتوث در کاشی های هوشمند

فرستنده وای فای و بلوتوث در کاشی های هوشمند در مقر فضایی کندی ناسا واقع شده است. منطقه ای با کاشی های هوشمند مفروش شده که انرژی آن از پنل خورشیدی تامین می شود و مجهز به فرستنده وای فای و بلوتوث است. قبل از که وارد جزئیات کاشی های هوشمند با وای فا و بلوتوث شویم با این که همگی شما با این دو فناوری روز دنیا آشنا هستید به طور مختصر به این دو فناوری می پردازیم. در ادامه همراه متعجب باشید.

بلوتوث (bluetooth)

بلوتوث یا دندان آبی یک استاندارد برای پیوند کوتاه برد است. استفاده از انرژی کم، کم هزینه و بی‌ سیم می‌ باشد، که از تکنولوژی رادیویی بهره می‌ برد.بلوتوث از فرکانس غیر منظم استفاده می‌ کند و در هرجای دنیا قابل دسترس است.

وای-فای (Wi-Fi)

با وای-فای ارتباطی با قدرتی بیشتر از بلوتوث ایجاد می‌ شود. ارتباط وای-فای بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اینترنت به صورت بی‌ سیم تأکید می‌ کند و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده‌ است؛با استفاده از این تکنولوژی به راحتی در مسافرت، هواپیما یا هتل می‌ توان از طریق رایانه همراه به اینترنت متصل شد.

فرستنده وای فای و بلوتوث در کاشی های هوشمند

کاشی های هوشمند

کاشی های هوشمند

به نقل از پاپ ساینس، قبلا پوشش هایی برای کف خیابان ساخته شده اند که روشن می شوند، انرژی جذب می کنند و از گام های کاربران برق تولید می کنند. اکنون ناسا بخشی از تمام این موارد را در یک فضای پیاده روی تازه ترکیب کرده است. این کفپوش در مرکز فضایی کندی ساخته شده است.

منطقه مذکور با هزینه ۲ میلیون دلار و از هزار کاشی در فضایی به مساحت ۳۷۰۰متر مربع ساخته شده است.

این کاشی ها تصویری موزاییکی از زمین، مریخ و ماه و ایستگاه فضایی بین المللی می سازند.

بررسی سیستم  کاشی های هوشمند

هر کاشی حاوی مدار، ۶ پنل خورشیدی کوچک، یک باتری، چراغ های ال ای دی، دستگاه ارسال سیگنال بلوتوث و وای فای، میکرو کنترلر و یک عنصر پیزوالکتریک است.تمام این موارد داخل حفره ای سیمانی قرار گرفته اند که روی آن یک کاشی شیشه ای قدرتمند قرار گرفته است.

سیستم های پیزوالکتریک از فشار مکانیکی (در اینجا منظور قدم های افراد است) انرژی تولید می کنند.

فرستنده وای فای و بلوتوث در کاشی های هوشمند

نحوه کار کردن کاشی های هوشمند

ایلان استرن، محقق ارشد جورجیا تک است که در این پروژه با ناسا همکاری می کند. او می گوید: هنگامیکه فرد روی کاشی قدم می گذارد، عناصر پیزو الکتریک فشرده می شوند و یک شارژ الکتریکی به وجود می آید که ۱۲۵ چراغ ال ای دی موجود در حفره را روشن می کند. علاوه برآن هر کاشی سیگنالی بی سیم به موبایل رهگذران ارسال می کند تا نکاتی درباره ماموریت های ناسا، مکانیسم فناوری پیزوالکتریک و موارد دیگر برای او نمایش دهد.از سوی دیگر عنصر پیزوالکریک همچنین سیگنال وای فای یا بلوتوث به موبایل فرد را روشن می کند که اطلاعات صوتی درباره موقعیت مکانی را مشخص می کند.این سیستم به وسیله پنل های خورشیدی به طور کامل انرژی خود را تامین می کند که بخشی از آن در باتری های لیتیومی ذخیره و در شب مصرف می شود.

سخن آخر

امیدواریم از خواندن فرستنده وای فای و بلوتوث در کاشی های هوشمند لذت کافی را برده باشید.

برگرفته از ویکیپدیا و باشگاه خبرنگاران

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما