با این روغن، صدها کیلومتر رکاب بزنید!
علمی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

با این روغن، صدها کیلومتر رکاب بزنید!

با این روغن، صدها کیلومتر رکاب بزنید!:

شرکت سیکلستار نانوتک با همکاری دانشگاه کارولینای شمالی موفق به ساخت روان‌ سازی شده است که حاوی نانو مواد کربنی و گرافن  است.مقدار بسیار کمی از این روان ساز می‌ تواند نیاز زنجیر چرخ را برای صدها کیلومتر تأمین کند. این روان‌ ساز در حال تجاری‌ سازی است.

با این روغن، صدها کیلومتر رکاب بزنید!

روان ساز دوچرخه:

لیزر و دوچرخه کلماتی نیستند که معمولاً کنار هم بیایند، اما اخیراً یک یافته عملی و صنعتی موجب شده تا این دو کلمه در یک جمله کنار هم قرار گیرند.محققان شرکت سیکلستار نانوتک (Cyclestar Nanotech) با همکاری محققانی از دانشگاه کارولینای شمالی موفق به ساخت روان‌ سازی برای زنجیر چرخ دوچرخه شدند که اصطکاک بسیار کمی ایجاد می‌ کند، به طوری که می‌ توان صدها کیلومتر را با این روان‌ ساز رکاب زد. برای ساخت این روان‌ ساز از لیزر استفاده شده‌ است. یکی از مزیت‌ های این روان‌ ساز آن است که برخلاف روغن‌ های معمولی، به مقداری کمی از آن نیاز است.

برای تولید این روان‌ ساز از تابش لیزر استفاده شده تا در نهایت نانوذراتی حامل روغن به وجود آید. شرکت سیکلستار نانوتک به دنبال تجاری‌ سازی این روان‌ ساز جدید است. مسئولان این شرکت می‌ گویند که این فرآیند به شکلی طراحی شده که در آن لیزر می‌ تواند ذراتی با ابعاد مشخص تولید کند؛ ذراتی که سختی بسیار بالایی داشته و به سطح فلزی زنجیر چرخ می‌ چسبد. این ذرات نقش گلوله‌ های موجود در بلبرینگ را میان دو سطح فلزی ایفا می‌کند.

مواد تشکیل دهنده:

این روان‌ ساز با استفاده از ذرات گرافن و کربن تشکیل شده‌ است که در یک روغن سنتز شده ساده و سبک معلق است. هیچ واکس، تفلون و دیگر افزودنی‌ های شیمیایی در این روان‌ ساز استفاده نشده‌ است. فناوری ساخت این روان‌ ساز به شکل پتنتی به ثبت رسیده است که مالکیت آن در اختیار استاد دانشگاه کارولینای شمالی، جای نارایان، است.

قیمت مصرف روان ساز :

این روان‌ ساز قیمت کمی ندارد؛ چرا که هر بطری 30 میلی‌ لیتری از آن 40 دلار آمریکا قیمت دارد. اما مسئولان شرکت سیکلستار می‌ گویند که یک بطری از این روغن می‌ تواند عمر طولانی داشته باشد و تنها به مقدار بسیاری کمی از آن نیاز است، به طوری که نصف قطره چکان قطره چشمی از این روان‌ ساز برای تأمین نیاز دوچرخه کافی است.
این اولین باری نیست که از فناوری‌ نانو در دوچرخه استفاده می‌ شود، اما مسئولان این شرکت مدعی هستند که اولین باری است که از لیزر برای تولید روان‌ ساز استفاده شده‌ است.

منبع: ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه اندازی و نصب کلاب هاوس
علمی
نصب کلاب هاوس اندروید + راه اندازی ClubHouse در کمترین زمان

زمان مطالعه: 4 دقیقه نکات پیرامون روم در کلاب هاوس همانطور که از نام clubhouse (خانه ی باشگاه ها)پیداست این برنامه شامل تعداد بسیار زیادی کلوپ است که افراد مختلفی با مضمون های متفاوت آنها را ایجاد کرده اند. این کلاب ها به صورت های public، social و private فعالیت دارند. هر کلاب می …

دستاوردی علمی برای درمان آلزایمر
علمی
دستاوردی علمی برای درمان آلزایمر

زمان مطالعه: 2 دقیقه قبل از این که به ‌دستاوردی برای درمان آلزایمر که توسط پژوهشگران دانشگاه بجنورد به دست آمده است، به پردازیم مروری مختصر به بیماری آلزایمر خواهیم داشت، با متعجب همراه باشید.

رونمایی از ساعت هوشمند هیبریدی شرکت ال جی
علمی
رونمایی از ساعت هوشمند هیبریدی شرکت ال جی

زمان مطالعه: 2 دقیقه شرکت ال جی احتمالا سوم اکتبر همراه با معرفی پرچمدار جدید خود، از ساعت هوشمند جدید خود موسوم به “G7” نیز با یک ظاهر ترکیبی جدید رونمایی خواهد کرد.در ادامه در رونمایی از ساعت هوشمند هیبریدی شرکت ال جی با متعجب همراه شوید تا بیشتر با این ساعت هشومند آشنا شویم.