عجایب تاریخ مغول در قلعه آگرا
تاریخی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

عجایب تاریخ مغول در قلعه آگرا

عجایب تاریخ مغول در قلعه آگرا

آشنایی با قلعه آگرا

قلعه آگرا یک سازه دفاعی گسترده و دیدنی ساخته شده در دوره مغول است که دیوار ها و برج های مرمری، کاخ ها، مساجد و باغ ها را شامل می شود. در واقع این قلعه گیرا و با ابهت که متعلق به قرن شانزدهم میلادی بوده، در ۲.۵ کیلومتری شمال غرب تاج محل هند واقع شده است. این مجموعه مستحکم و وسیع با نام قلعه سرخ آگرا نیز شناخته می شود (دهلی نیز قلعه ای دارد مشابه این قلعه با نام قلعه سرخ ) این قلعه توسط پادشاهان مغول زمانی که آگرا پایتخت سلسله اشان بوده، ساخته شده است. دیوارهای داخلی کاخ ها، سالن ها و مساجد از سنگ مرمر ساخته شده اند. با ما همراه باشید و با این قلعه بیشتر آشنا شوید:

عجایب تاریخ مغول در قلعه آگرا

قلعه آگرا

قلعه آگرا دارای دیوارهایی بلند با ارتفاع ۲۰ متر بوده که گرداگرد ارگ را با ۲.۵ کیلومتر فراگرفته است. دروازه اصلی این قلعه در بخش جنوبی واقع شده و گردشگران از آن سمت وارد این قلعه تماشایی می شوند. دسترسی به برخی از بخش های این قلعه غیر ممکن و ممنوع است چراکه در حال حاضر این قلعه توسط ارتش هند مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد می شود تا سالن ملاقات عمومی که شامل یک تخت پادشاهی است و در دوره مغول برای کارهای دولتی مورد استفاده قرار می گرفته، را بازدید کنید. بازدید از مسجد پریل یا مسجد مرواید (Pearl Mosque) که به طور کامل از سنگ مرمر ساخته شده را فراموش نکنید. تالار بزرگ ملاقات خصوصی و کاخ آئینه نزدیک بوده و برای تماشای آن برنامه ریزی کنید. کاخ آئینه توسط هزاران آئینه بسیار کوچک منبت کاری شده است.

عجایب تاریخ مغول در قلعه آگرا

گردشگران می توانند در محوطه کوشک های شاهی گردش کرده و از طریق بالکن های این کوشک ها به تماشای چشم اندازهایی از رودخانه و تاج محل بپردازند. شما می توانید از زیبایی های دیگر جاذبه های آن، باغ هایی همچون انگوری باغ (AnguriBagh)، باغ انگور، و طراحی های ساده و باشکوه مینا مسجد لذت ببرید. اعتقاد بر این است که این مسجد کوچک مرمری توسط شاه جهان، پنجمین پادشاه مغول هند مورد استفاده قرار می گرفته است.

در میان دیگر جاذبه های این قلعه می توان به کاخ خاص محل (KhasMahal) و برج هشت ضلعی مرمری سفید آن اشاره کرد. این بخش، محلی بود که شاه جهان پس از اینکه سلطنتش توسط پسرش سرنگون شد، زندانی شده بود. شاه جهان می توانسته از بالکن این کاخ، تاج محل، آرامگاه زیبایی که ماموریت یافته بود برای همسرش بسازد، را تماشا کند.

بازدید از قلعه

قلعه آگرا همه روزه از طلوع آفتاب تا غروب آن باز است. بازدید از این قلعه نیاز به تهیه بلیط داشته و تنها ورودی کودکان زیر پانزده سال رایگان است. این قلعه در شهر آگرا واقع شده که تقریبا از دهلی نو پایتخت هند ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد. علاوه بر آن آگرا توسط ریل راه آهن با بسیاری از شهرهای هند مرتبط است و ایستگاه راه آهن آگرا فقط ۵.۵ کیلومتر تا قلعه آگرا فاصله دارد.

امیدوارم از خواندن عجایب تاریخ مغول در قلعه آگرا لذت کافی را برده باشید.

برگرفته از مجله گردشگری الی گشت

عضویت در تلگرام ما

 عضویت در اینستگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران
تاریخی
1
کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه شاید شما جز کسانی باشید که به دفعات متعدد به تهران سفر کرده اند اما کمتر از اماکن تاریخی آن بازدید کرده باشند. دلیل این اتفاق احتمالا این باشد که بیشتر سفرها به شهر تهران کاری است و زمانی برای بازدید از شهر باقی نمی ماند. در ادامه با متعجب همراه باشید تا در شهر تهران شما را با کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین کاخ های ایران آشنا کند.

کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)
تاریخی
کشف اسبی از عصر یخبندان (عکس)

زمان مطالعه: 4 دقیقه این اسب باستانی آنقدر سالم بود، که همه دانشمندان این پروژه را شوکه کرد. حتی موهای بینی اسب نیز سالم باقی مانده اند. در ادامه کشف اسبی از عصر یخبندان با ما همراه باشید تا شما را از جزئیات کشف اسب تاریخی از عصر یخبندان آگاه کنیم.

برترین آثار تاریخی شهر اصفهان
تاریخی
3
برترین آثار تاریخی شهر اصفهان

زمان مطالعه: 3 دقیقه ایران کشوری با قدمت زیادی از دوران مختلف است. در ایران شهر های تاریخی فراوانی وجود دارد که هر ساله مقصد گردشگران زیادیست که علاقه مند به تاریخ هستند. اصفهان معروف به نصف جهان، امروز قصد داریم شما را با دو بناری تاریخی اصفهان که جز برترین آثار تاریخی شهر اصفهان هستند آشنا کنیم، در ادامه با متعجب همراه شوید.